Опади й похолодання: де та коли чекати на відключення електрики


Опади й похолодання: де та коли чекати на відключення електрики

Енергетичні компанії б’ють тривогу, очікують на збільшення дефіциту електроенергії у зв’язку з похолоданням і прогнозують не лише планові, але й аварійні відключення світла. Хто у зоні ризику, й на котру годину заряджати павербанки.

Погода в Україні нині не весняна. Через похолодання почало «штормити» вразливу українську енергетику, адже в результаті російських обстрілів в об’єднаній енергосистемі і без того утворився дефіцит. А оскільки опалення вже вимкнено, то українці почнуть вмикати обігрівачі та кондиціонери, збільшуючи цей дефіцит ще більше.

Пропонуємо інформацію щодо того, в яких регіонах ризики аварійних відключень найбільші, у який час доби і у який день тижня варто мати телефони зарядженими. А також, зокрема, чи готуватися до відключень мешканцям Києва та області після знищення Трипільскої ТЕЦ росіянами.

 

Погода «грає» проти нас

Те, що масовані обстріли української енергетики досягли піку не взимку, а навесні – це, насправді, велика удача. Адже, як кажуть фахівці, ситуація зі світлом взимку, коли споживання значно збільшується, за нинішніх умов була б значно гіршою, і нестачу електроенергії відчули б не лише окремі прифронтові регіони, а уся країна.

«На цьому тижні спостерігаємо значне похолодання – споживання електроенергії зростає. На тлі  багатьох пошкоджених електростанцій маємо дефіцит потужності, тому застосовуємо аварійну допомогу з ЄС, – повідомив у Володимир Кудрицький, голова правління НЕК «Укренерго». – На вечір, за нашими прогнозами, доведеться також застосувати певні обмеження для промисловості. Тому хочу звернутися до усіх споживачів – як домогосподарств, так і українського бізнесу – по можливості обмежити електроспоживання, особливо з 19:00 до 22:00».

Він додав, що наразі енергетики не планують відключати побутових споживачів – лише підприємства.

Читайте також: Куди рухається сонячна енергетика в Україні та світі. Які можливості в цій сфері існують для бізнесу

За інформацією «Укренерго», графіки відключення побутових споживачів поки що діють лише у Харкові. Проте погодні умови погіршують становище і для інших регіонів: через хмарність сонячні електростанції виробляють менше енергії, а 5 населених пунктів у Київській й Сумській областях знеструмлені через буревій. На це й без того нежиттєствердне тло накладаються також ремонти на атомних електростанціях.

Опади й похолодання: де та коли чекати на відключення електрики - Фото 1

З Північного Заходу на Україну насувається холодний фронт, який створює напругу не лише у послаблених електричних мережах, а й у суспільстві.

У компанії YASNO також попередили про проблеми з погодою. Проте не уточнювали, кого аварійні відключення можуть торкнутися – виключно промислових споживачів, чи ще й побутових.

«Через погіршення погоди потрібно серйозно поставитись до заклику економії світла. Є високий ризик, що нам може не вистачити генерації та імпорту електроенергії, тому давайте разом – і населення, і бізнес – дотримуватись простих правил», – закликав до економії Сергій Ковленко, генеральний директор YASNO.

У компанії навіть зробили невеличку «пам’ятку» для споживачів, де прямо вказали, від чого краще відмовитись з 19:00 до 22:00 у найближчі дні.

Населенню слід:

  • Ощадливо споживати електроенергію у пікові години – з 19:00 до 22:00.
  • Не вмикати потужні прилади.
  • Вимикати світло, якщо в ньому немає потреби.
  • Перенести прання на ніч і тоді ж вмикати посудомийку, бойлер.

 

Тоді як бізнесу варто:

  • Вимкнути підсвітку вивісок, вітрин, фасадів.
  • Зменшити освітлення всередині.
  • За можливості перевести виробництво на нічний час.
  • Нагадати колегам про важливість економії електроенергії.

 

Раніше писали: :В енергосистемі України наявний дефіцит електроенергії – «Укренерго»

 

Кому, де і коли саме слід очікувати відключень

За словами експертів, попри доволі негативні прогнози, ситуація з електроенергією в країні, в цілому, важка, але не катастрофічна. Принаймні, для побутових споживачів, які не перебувають у зоні ризику – біля фронту. Як каже експерт з енергетичних питань Геннадій Рябцев, цього разу на загальну енергетичну «картину» вплинули не лише російські обстріли та погода, але й ще довоєнні «хронічні» проблеми української енергосистеми.

«Ситуація в енергосистемі сьогодні суттєво не відрізняється від тої, яка сформувалася після обстрілів з боку РФ і яка, насправді, була й до обстрілів. В Україні ще до війни був наявний великий дефіцит маневрової потужності. Пошкодження, завдані росіянами, лише поглибили цей дефіцит, — впевнений експерт. – Тому, на пікових навантаженнях, Україна вимушена звертатися за допомогою до Європи в рамках об’єднання й синхронізації наших енергосистем. А також просити споживачів раціональніше витрачати електроенергію».

За даними «Укренерго», наприклад, протягом доби 18 квітня імпорт енергії відбувався з Румунії, Словаччини, Польщі, Угорщини та Молдови, а його обсяг становив 9 600 МВт-год, з максимальною потужністю в окремі години до 1 428 МВт. Що й вберегло значну частину країни від відключень.

Опади й похолодання: де та коли чекати на відключення електрики - Фото 2

Пан Рябцев звертає увагу саме на рекомендовані години економії у звітах «Укренерго», бо дефіцит системи не є константою і постійно змінюється.

«Дефіцит споживання не є фіксованим і змінюється не лише з дня на день, але й погодинно. Тому важко сказати, який саме зараз дефіцит системи. Через це «Укренерго» не знає точно, яким він буде у майбутньому, і може лише прогнозувати нестачу електроенергії в певні години. І тому в їх попередженнях завжди лунає слово «можливо» – «можливе обмеження енергоспоживання», і лише «окремим споживачам», а не всім», – каже фахівець.

Тобто, наявність попередження ще не означає, що нестача енергії обов’язково виникне саме у той час, коли очікує «Укренерго», і саме у вас вдома.

Раніше писали: Харківщина отримала 724 генератори різної потужності

«Вони можуть лише припускати, з огляду на ту ситуацію, яка є у генеруючих потужностей, і з огляду на інші фактори: такі як погода або затримки у ремонті устаткування, – продовжує експерт. – Мова не про планові вимкнення, а саме про аварійні відключення. Таким чином, готуватись до можливих відключень не буде зайвим нікому, але дефіцит може й не виникнути там, де ви живете».

Олександр Харченко, директор Центру досліджень енергетики, додав трохи більше визначеності у питанні дефіциту.

«В нас знищено чи пошкоджено 5,2 гігавати теплової генерації і ще, плюс-мінус, 1,5 гігавати гідрогенерації. Це десь 80 і 30 відсотків відповідно, що створило загальний дефіцит потужностей у системі у розмірі приблизно відсотків 35. Це якщо брати для порівняння зимовий період, який щойно пройшли. Себто, нам нема чим виробляти достатньо енергії, щоб покривати все споживання у пікові години», – пояснює дослідник.

Він погоджується, що хоча ситуація – погана, вона все ж не є критичною, адже нам у цьому допомагає сезонний фактор.

«Навесні, історично, динаміка споживання найменша протягом року, адже обігрівачі вже не потрібні, а кондиціонери – поки що не потрібні. Гідрогенерація, яка ще залишилася, також працює на максимумі завдяки «високій воді» у ріках, – продовжує фахівець. – Також збалансувати систему країни допомагає те, що вже є значні планові й аварійні обмеження для споживачів у Харкові, Кривому Розі й Одесі. Ще цей величезний дефіцит, частково, компенсує імпорт з Європи».

Географія ризиків

«Зараз у зоні найбільшого ризику щодо відключень є місто Харків, де обмеження у вигляді планових погодинних відключень запроваджені не лише для промислових споживачів, але й для населення, – розповідає пан Рябцев. – Наступне – це Кривий Ріг та район довкола міста, де обмеження є, але лише для промислових споживачів».

За словами експерта, наступними у черзі на «кінець світла» є одесити, які стикаються з давніми проблемами енергетичного балансу.

«Також є проблеми у Одесі й прилеглих районах області. Якщо у Харкові та Кривому Розі, перш за все, проблема полягає у відновленні мережі після російських ударів, то в Одесі є нестача саме генеруючої потужності. Ще й до російського нападу Одещина мала значний дефіцит енергії, і цю проблему, на жаль, так і не було вирішено», – зауважує пан Рябцев.

Опади й похолодання: де та коли чекати на відключення електрики - Фото 3

Він також просить не забувати про менші населені пункти, які розташовані безпосередньо вздовж лінії фронту. А також столичний регіон, де ризики хоча й менші, але також є.

«Це також населені пункти по довгій «дузі» від Миколаєва до Харкова. До зони ризику додалася й Київська область – райони довкола Трипільскої ТЕЦ, яку було знищено росіянами», — додає експерт.

Також Генадій Рябцев розповідає, у які години і дні тижня існують найбільші загрози для енергетики.

«Найбільші ризики, зазвичай, у період з 19:00 до 22:00 і по буднях, а не у вихідні. Але потрібно уточнити, що є фактори, які можуть на це вплинути. Наприклад зараз, коли у вихідні очікується значне похолодання, – каже аналітик. – Чим нижча температура за вікном, тим вища вірогідність вимкнень саме з 19-ї до 22-ї години, коли люди включають обігрівачі. Тому «Укренерго» й просить обмежити споживання електроенергії саме увечері».

За його словами, мова не тільки про побутові пристрої, але й про більш потужні установки у держзакладах або, наприклад, у котеджних містечках.

«Багатоповерхові будинки більш теплоінерційні і вони можуть довше тримати тепло протягом доби. Тому у невеликих населених пунктах, де більше приватного сектору, і де опалення забезпечують електроустановки, ризики відключень вищі», – завершує Геннадій Рябцев.

Таким чином, ми можемо зробити «портрет» місцевості з найбільшими ризиками, де кожен вечір, доки не завершаться холоди, потрібно тримати зарядженими смартфони й ноутбуки і, бажано, відмовитися від бойлерів та обігрівачів з 19 до 22 години.

 

Раніше писали: Будівництво енергоблоків на ХАЕС: нові потужності дозволять замістити потужності окупованої Запорізької АЕС

Це райони довкола Кривого Рогу, Одеси та Києва, де багато приватного сектору й немає додаткових джерел енергозабезпечення, до яких можна додати не лише сонячні електростанції або «міні-ТЕЦ», але й можливість підключення до імпортної енергії. Та й тут відключення будуть лише «можливі», а не гарантовані.

А ось найгірша ситуація у Харкові та на Півдні й Сході, вздовж лінії фронту. Де найбільше пошкоджена як власна генерація й розподільча мережа, так і альтернативні джерела енергії. А до західного кордону надто далеко, щоб швидко й легко заживитися від ЄС. Тому велика вірогідність, що тут до планових відключень додатуться ще й аварійні. Особливо, якщо інші регіони почнуть забирати з об’єднаної системи більше потужності.

«Об’єктивно, ми зараз у дуже складній ситуації. Але, завдяки тому, що зараз весна й загальне споживання значно нижче пікових показників, суттєвих обмежень для всієї країни не очікується. Лише у згаданих регіонах, де продовжується відновлення мереж», – підсумовує Олександр Харченко, очільник Центру досліджень енергетики.

Погода останнім часом нам дуже допомагала з ліквідацією наслідків ворожих атак по енергетиці. Інакше як шаленою удачею це важко пояснити, адже саме в останні тижні, коли ситуація в енергетиці була найважчою, температура в Україні била сезонні рекорди день за днем.

Але так не могло відбуватися вічно. Бо стихія мінлива, і погода схильна до змін. І ось ці «терези» на кілька днів нахилилися у протилежний до нас бік. Але, тим не менш, катастрофи поки що немає. Бо головна особливість української енергосистеми – вона величезна. І навіть послабивши її десь у одному регіоні, цілком її знищити росіяни наразі не здатні.

Тому відключення вірогідні – десь більше, а десь менше, але це не велика ціна заради перемоги. Ми всі бачили вже й не таке.

Раніше писали: Україна і Швеція поглиблять співпрацю в атомній галузі

Джерело: УНІАН

Акція Оплачуй 9 міс - отримуй 12

Матеріали до теми


Розроблені Методичні рекомендації щодо складання завдання на проєктування для реконструкції зруйнованих будівель шкіл
Проєкт GIZ “Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС з енергоефективності в Україні“, що виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) ...