Усі роботодавці мають виконати нормативи робочих місць для працівників з інвалідністю


Усі роботодавці мають виконати нормативи робочих місць для працівників з інвалідністю

У 2025 році, як і в минулі роки, усі роботодавці мають виконувати нормативи створення робочих місць для працівників з інвалідністю.

Відповідно до вимог статті 19 Закону України від 21 березня 1991 року № 875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі — Закон), для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 % середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, — у кількості одного робочого місця.

Такі роботодавці самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до вищезазначеного нормативу, та з урахуванням вимог статті 18 Закону, і здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю з урахуванням нормативу робочих місць. Під час розрахунку кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Читайте також: Самозайняті особи з інвалідністю і ФОП можуть отримати компенсацію за облаштування свого робочого місця

У межах зазначеного нормативу здійснюється також працевлаштування осіб з інвалідністю внаслідок психічного розладу.

 

Відповідно до Закону, виконаним для роботодавця норматив вважається, якщо для особи з інвалідністю робоче місце є основним. Зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю за сумісництвом не вважатиметься такою, що входить до нормативу за підприємством. Група інвалідності працівника у цьому разі значення не має. Особи з інвалідністю, що працюють вдома, теж зараховуватимуться до виконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю, оскільки вони є штатними працівниками установи.

Держпраці здійснює перевірки роботодавців щодо виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі шляхом його зарахування.

Керівники юросіб та фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю несуть відповідальність у встановленому законом порядку.

Раніше писали: Закон № 4219-IX: нові правила працевлаштування для осіб з інвалідністю

Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю щороку до 10 березня в автоматизованому режимі здійснює визначення роботодавців, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць та надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв’язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, обчислених відповідно до статті 20 Закону.

Розрахунок надсилається у формі електронного документа через електронні кабінети підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, на вебпорталі електронних послуг ПФУ.

 

Якщо не виконується норма з працевлаштування осіб з інвалідністю, тобто якщо у організації, установі, на підприємстві не працює потрібна за Законом кількість осіб з інвалідністю, то це вважатиметься порушенням. Стаття 20 Закону передбачає відповідальність за порушення норми, зазначеної в статті 19 Закону, а с саме — адміністративно-господарські санкції та пеня:

  • якщо кількість працюючих 8-15 осіб, – 1/2 середньої річної зарплати штатного працівника;
  • якщо кількість працюючих 15 і більше, – середня річна зарплата штатного працівника.

Ще є пеня 120 % річних від облікової ставки НБУ.

Раніше писали: Нові правила компенсації за робочі місця для осіб з інвалідністю

Джерело: Бухгалтер.ua

Авторський курс «Аудити з безпеки праці»

Матеріали до теми


Погане ставлення до працівників є підставою для позапланових перевірок
Верховна Рада прийняла в цілому законопроєкт № 11044, яким розширила підстави для проведення позапланових перевірок Держпраці — за заявою працівника ...
Чи має право працівник не працювати під час повітряної тривоги?
Роботодавець не має права вимагати від працівника залишатися на робочому місці чи виконувати роботу під час повітряної тривоги, якщо це ...
Як роботодавцям підтримати працівників в умовах війни
Навіть у складних умовах війни роботодавці — великі підприємства і середні та дрібні підприємці продовжують працювати. Підприємства виробляють і надають ...