Усі роботодавці мають виконати нормативи робочих місць для працівників з інвалідністю


Усі роботодавці мають виконати нормативи робочих місць для працівників з інвалідністю

У 2025 році, як і в минулі роки, усі роботодавці мають виконувати нормативи створення робочих місць для працівників з інвалідністю.

Відповідно до вимог статті 19 Закону України від 21 березня 1991 року № 875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі — Закон), для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 % середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, — у кількості одного робочого місця.

Такі роботодавці самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до вищезазначеного нормативу, та з урахуванням вимог статті 18 Закону, і здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю з урахуванням нормативу робочих місць. Під час розрахунку кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Читайте також: Самозайняті особи з інвалідністю і ФОП можуть отримати компенсацію за облаштування свого робочого місця

У межах зазначеного нормативу здійснюється також працевлаштування осіб з інвалідністю внаслідок психічного розладу.

 

Відповідно до Закону, виконаним для роботодавця норматив вважається, якщо для особи з інвалідністю робоче місце є основним. Зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю за сумісництвом не вважатиметься такою, що входить до нормативу за підприємством. Група інвалідності працівника у цьому разі значення не має. Особи з інвалідністю, що працюють вдома, теж зараховуватимуться до виконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю, оскільки вони є штатними працівниками установи.

Держпраці здійснює перевірки роботодавців щодо виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі шляхом його зарахування.

Керівники юросіб та фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю несуть відповідальність у встановленому законом порядку.

Раніше писали: Закон № 4219-IX: нові правила працевлаштування для осіб з інвалідністю

Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю щороку до 10 березня в автоматизованому режимі здійснює визначення роботодавців, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць та надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв’язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, обчислених відповідно до статті 20 Закону.

Розрахунок надсилається у формі електронного документа через електронні кабінети підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, на вебпорталі електронних послуг ПФУ.

 

Якщо не виконується норма з працевлаштування осіб з інвалідністю, тобто якщо у організації, установі, на підприємстві не працює потрібна за Законом кількість осіб з інвалідністю, то це вважатиметься порушенням. Стаття 20 Закону передбачає відповідальність за порушення норми, зазначеної в статті 19 Закону, а с саме — адміністративно-господарські санкції та пеня:

  • якщо кількість працюючих 8-15 осіб, – 1/2 середньої річної зарплати штатного працівника;
  • якщо кількість працюючих 15 і більше, – середня річна зарплата штатного працівника.

Ще є пеня 120 % річних від облікової ставки НБУ.

Раніше писали: Нові правила компенсації за робочі місця для осіб з інвалідністю

Джерело: Бухгалтер.ua

Авторський курс «Аудити з безпеки праці»

Матеріали до теми


Відсторонення працівника: які є медичні причини і чи виплачується зарплата
Якщо працівник не може виконувати свої обов’язки через стан здоров’я, роботодавець має право відсторонити його від роботи на підставі медичних ...
За ким зберігається право на страхові виплати в разі смерті потерпілого від нещасного випадку на виробництві
У разі смерті потерпілого право на одержання щомісячних страхових виплат мають непрацездатні особи, які на день смерті потерпілого мали право ...
Дії працівників у разі нещасних випадків унаслідок обстрілів об’єктів цивільної та критичної інфраструктури
Пов’язаними з виробництвом вважаються нещасні випадки, що сталися в процесі виконання працівниками трудових обов’язків або в дорозі (на транспортному засобі ...