Закон № 4219-IX: нові правила працевлаштування для осіб з інвалідністю


Закон № 4219-IX: нові правила працевлаштування для осіб з інвалідністю

Президент України Володимир Зеленський підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення права осіб з інвалідністю на працю» № 4219-IX, що змінює підходи до працевлаштування людей з інвалідністю, забезпечуючи їм рівні можливості на ринку праці та систему підтримки.

Цей закон набув чинності 01.03.2025 і спрямований на створення умов для реалізації права осіб з інвалідністю на працю та забезпечення рівного доступу до працевлаштування відповідно до європейських стандартів.

Законом передбачено фінансування за рахунок цільового внеску надання соціальних послуг, які полегшують працевлаштування осіб з інвалідністю. Це, перш за все, послуги з забезпечення осіб з інвалідністю на робочому місці (за потреби) соціальним супроводом, персональним асистентом і здійснення перекладу жестовою мовою та інше. Законопроєкт передбачає впровадження для роботодавців заохочувальної системи працевлаштування людей з інвалідністю, а саме, запропоновано компенсацію роботодавцям витрат на облаштування «розумних» робочих місць для осіб з інвалідністю. При цьому передбачено вибір для роботодавців. У кожного є два варіанти: працевлаштувати осіб з інвалідністю, облаштувавши їм (за потреби) належним чином робоче місце або роботодавцям пропонується сплатити цільовий внесок на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, у випадку, якщо неможливо працевлаштувати осіб відповідної категорії через високий ступінь виробничого ризику.

Читайте також: Нові правила компенсації за робочі місця для осіб з інвалідністю

Також Законом передбачено можливість придбати товари, які вироблені на підприємствах трудової інтеграції або захищеного працевлаштування і зарахувати їх вартість в рахунок сплати внеску. Кошти, які будуть акумульовані за рахунок сплати роботодавцями як приватного, так і публічного сектору, спрямують на пристосування робочого приміщення і простору до потреб осіб з інвалідністю, на забезпечення надання соціальних послуг при працевлаштуванні осіб з інвалідністю.

Раніше писали: Урядом посилено захист прав осіб з інвалідністю

Таким чином, з набранням чинності Закону, його норми призведуть до суттєвого збільшення можливостей для осіб з інвалідністю отримати роботу і, відповідно, економічну самостійність. Крім того, підвищиться можливість особам з інвалідністю реально працевлаштуватися не лише на підприємствах приватної форми власності, але і в органах державної влади, органах місцевого самоврядування. Адже до переліку робочих місць, які пропонуються особам з інвалідністю включатимуться також органи державної влади, органи місцевого самоврядування, державні та комунальні підприємства, установи й організації.

Живий журнал «Охорона праці і пожежна безпека»
Доступний 24/7 у смартфоні, на планшеті чи комп’ютері
Для довідок: 0 (800) 219-977 • E-mail: info@mediapro.com.ua

Джерело: Управління Держпраці

Практикум «Аудит пожежної безпеки: як підготуватися до перевірок»

Матеріали до теми


Про захист населення від інфекційних хвороб: зареєстровано законопроєкт № 13367
Кабінетом Міністрів України, як суб’єктом законодавчої ініціативи, зареєстровано у Верховній Раді України проект Закону «Про захист населення від інфекційних хвороб» ...
Новий Порядок проведення атестації працівників сфери охорони здоров’я набув чинності
Міністерство юстиції України зареєструвало новий Порядок проведення атестації працівників сфери охорони здоров’я – Наказ МОЗ від 16.04.2025 № 650. Ухваленню ...