Законопроєктом Кабінету Міністрів України № 10147 «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі», серед іншого, пропонується вилучити з Кодексу законів про працю (далі — КЗпП) статті 190-192, в яких встановлюється заборона застосування праці осіб молодше 18 років:
- на важких роботах і на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах;
- з підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми;
- щодо залучення до нічних, надурочних робіт і робіт у вихідні дні.
Також виключається стаття про те, що усі особи молодше 18 років приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду і в подальшому, до досягнення 21 року, щороку підлягають обов’язковому медичному оглядові.
Натомість приписами статті 29 проєкту визначаються особливості безпеки та здоров’я працівників на роботі, які не досягли 18-ти річного віку. В цій окремій статті встановлюються особливості та умови праці осіб, які не досягли 18-ти річного віку (перелік відповідних робіт і умов праці; винятки, за яких можливе використання праці).
Раніше писали: Робота неповнолітніх: хто може вимагати розірвання трудового договору з ними
Водночас, як зауважили у ГНЕУ ВР, КЗпП є основним (базовим) законодавчим актом у сфері регулювання трудових відносин між працівником і роботодавцем, в якому встановлюються загальні правила правового регулювання названих відносин. Спеціальні ж закони загалом (як і поданий проєкт, що встановлює спеціальне нормативно-правове регулювання щодо безпеки та здоров’я працівників на роботі), як правило, спрямовані на деталізацію зазначеного у КЗпП загального правового регулювання в окремих сферах трудових відносин.
Довідково. Кабмін подав цей проєкт до Ради ще у жовтні 2023 року.
Раніше писали: Максимальна тривалість робочого часу для неповнолітніх працівників (консультують інспектори праці)
Джерело: СУДОВО-ЮРИДИЧНА ГАЗЕТА