
Що таке навчання з охорони праці, чому воно обов’язкове, хто забезпечує?
Опановуючи професію, ми маємо справу не лише з теорією, а й із практикою, коли часто виконувати роботи на виробництві доводиться за допомогою машин, верстатів, механізмів, устатковання. Саме тому важливо вміти на них безпечно працювати. Відповідне навчання з питань охорони праці та правильний порядок його впровадження допоможе уникнути нещасних випадків на підприємстві.
Відповідно до статті 18 Закону України від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII «Про охорону праці» (далі — Закон № 2694), працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії.
Навчання з охорони праці посадових осіб і працівників та її періодичність
Згідно із Законом № 2694, проходження навчання і перевірка знань має відбуватися:
- щорічно — працівниками, зайнятими на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі (спеціальне навчання щодо відповідних нормативно-правових актів із захисту трудових процесів);
- один раз на три роки — посадовими особами, діяльність яких пов’язана з організацією безпечного ведення робіт.
Слід зазначити, що не допускаються до роботи працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання і оцінювання.
Якщо працівник отримав незадовільні результати перевірки, члени комісії в таблиці оцінки знань протоколу засідання комісії з перевірки роблять позначку «не знає».
Відсторонена від роботи особа повинні у місячний строк здійснити повторне навчання і оцінювання.
Для вирішення цієї ситуації на підприємстві видається наказ, в якому зазначається строк повторного навчання і оцінки обізнаності з безпеки, і на цей період працівник не допускається до виконання робіт (організації безпечного ведення робіт).
Які принципи і порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці
Порядок і періодичність здійснення навчання з питань охорони праці на робочому місці регламентується Типовим положенням про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженим наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26 січня 2005 року № 15 (далі — Положення № 15).
Навчання з охорони праці: які співробітники його проходять
Положення № 15 містить визначення, зокрема й щодо навчання з питань охорони праці, наприклад:
- навчання з питань охорони праці — навчання персоналу, учнів, курсантів, студентів, слухачів з метою отримання необхідної інформації і навичок із безпеки виробничих процесів або безпечного ведення робіт;
- спеціальне навчання — щорічне вивчення працівниками, які залучаються до виконання робіт підвищеної небезпеки або там, де є потреба в професійному доборі, вимог відповідних нормативно-правових актів.
У програму спеціального навчання з питань охорони праці включають пункти, глави, розділи тощо відповідного нормативно-правового акта. - стажування — набуття особою практичного досвіду виконання виробничих завдань і посадових обов’язків на робочому місці на підприємстві після теоретичної підготовки до початку самостійної роботи під безпосереднім керівництвом досвідченого фахівця.
Як уже зазначалося, персонал підприємства має проходити інструктажі (або ж інструктування) — це ключові вказівки, інструкції щодо безпечного виконання роботи.
Згідно з пунктом 6.2 глави 6 Положення № 15, за характером і часом проведення інструктажі з охорони праці поділяються на вступний, первинний, повторний, позаплановий та цільовий.
ІНСТРУКТАЖІ |
Вступний — передбачений із: |
Первинний інструктаж на робочому місці проводять індивідуально або з групою осіб одного фаху за чинними локальними інструкціями відповідно до виконуваних робіт. |
|
Повторний — виконується на робочому місці індивідуально з окремим представником колективу або їх групою, що виконують однотипні роботи, за обсягом і змістом переліку питань первинного інструктажу. Його проводять у терміни, визначені нормативно правовими актами, які діють у галузі, або за рішенням роботодавця, враховуючи, зокрема, вимоги Положення № 15. |
|
Позаплановий — може проводитись індивідуально з окремим працівником або з групою працівників одного фаху. Повноту позапланового інструктажу планують щоразу індивідуально для кожної ситуації та випадку залежно від причин і обставин, що склалися. |
|
Цільовий — проводиться з працівниками у разі: |
Особи, які мають суміщення професій, проходять навчання, інструктаж і оцінку поінформованості з охорони праці як за їхніми основними професіями, так і за професіями, що суміщуються.
Хто відповідальний за навчання й оцінку знань з охорони праці та хто його організовує
Навчання і перевірка знань з питань охорони праці проводиться і здійснюється за вказівкою керівника підприємства. На нього ж покладається і відповідальність за первинну і подальшу організацію і проведення інструктажів, навчання й оцінку поінформованості працівників. Саме тому він заздалегідь має потурбуватися про розроблення і затвердження відповідних документів підприємства про навчання з питань охорони праці.
Зокрема на підприємствах чи в закладах на основі Положення № 15, беручи до уваги специфіку виробництва та вказівки (вимоги) нормативно-правових актів у сфері безпеки:
- розробляються і затверджуються відповідні положення підприємств про навчання з питань охорони праці (надалі — Положення підприємства);
- формуються плани-графіки здійснення навчання та перевірки знань з охорони праці, які мають бути оприлюднені роботодавцем (п. 3.2 глави 3 Положення № 15).
Методи проведення навчання з питань охорони праці
Навчання з питань охорони праці може проводитися як традиційними методами, так і з використанням сучасних видів навчання — модульного, дистанційного, а також із використанням технічних засобів навчання: аудіовізуальних, комп’ютерних, навчально-контрольних систем, комп’ютерних тренажерів (п. 3.5 глави 3 Положення № 15). Останніми роками таке навчання доступне навіть із застосуванням новітніх технологій — штучного інтелекту. Ті, хто ці навчальні курси проходять, відзначають високу ефективність і реалістичність змодельованих ситуацій.
Порядок планування навчання. Під час планування потрібно враховувати компетентність, навички та стаж роботи працівників. Лектор має ознайомитися із особливістю й специфікою діяльності підприємства і наводити приклади з урахуванням ситуацій, що максимально наближені до реалій працівників підприємства. Інструктор (лектор) повинен мати чітку вимову, гарну дикцію і помірний темп викладу.
Варто донести слухачам, що навчання проводиться не для «галочки», а для обізнаності. Здобута інформація може стати у пригоді під час щоденного виконання виробничих обов’язків. Нерідко ці відомості щодо порядку дій перед початком роботи, надання допомоги, відповідності обладнання усім вимогам тощо рятують життя.
Перевірка знань працівників з питань безпеки
Оцінювання знань з безпеки на підприємстві здійснюється комісією, склад якої затверджується наказом (розпорядженням) роботодавця. У таблиці наводимо приклад етапу організації комісії з оцінювання.
Про організацію комісії з перевірки знань з питань охорони праці на підприємстві |
|
Голова комісії |
керівник підприємства або його заступник, до службових обов’язків яких входить організація роботи щодо безпечної діяльності трудового колективу, а в разі потреби створення комісій в окремих структурних підрозділах на їх чолі ставлять керівників цих підрозділів або ж їх заступників |
Склад комісії |
цю комісію формують спеціалісти відділу охорони праці, представники юридичної, виробничих, технічних служб, представник профспілки або уповноважена найманими працівниками особа з питань безпеки трудівництва |
До складу комісії |
страхові експерти відповідного робочого органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України (далі — Фонд) і викладачі з трудової безпеки, які проводили навчання. Усі члени комісії в установленому порядку повинні пройти навчання та оцінювання обізнаності з питань безпеки виробничих процесів |
Організаційне забезпечення роботи комісії |
покладається на суб’єкт господарювання, яким проводилось навчання з питань охорони праці. Зокрема, це організація здійснення перевірки, оформлення, облік і зберігання протоколів оцінювання, оформлення і облік посвідчень про перевірку |
Правочинність комісії |
підтверджується у разі, якщо вона складається щонайменше із трьох осіб |
Члени комісії повинні |
у порядку, установленому Положенням № 15, повинні пройти навчання та оцінювання з питань безпеки праці за всіма нормативно-правовим актами з ОП, які необхідні для виконання робіт на підприємстві і які будуть зазначатися у протоколах перевірки знань |
Перелік питань для оцінки знань з охорони праці працівників, враховуючи особливості й специфіку виробництва, формують члени комісії, а затверджує перевірні запитання роботодавець (керівник підприємства).
Перевірку з питань безпеки можуть здійснювати у формі іспиту, тестування або ж заліку. Залік або іспит проводить комісія в усній чи письмовій формі (шляхом опитування), пропонуючи учням (слухачам) витягнути навмання екзаменаційні білети
Підсумки оцінювання з питань безпеки фіксують у протоколі засідання комісії з перевірки знань.
Зберігають протоколи перевірки знань з питань ОП — не менше, ніж 5 років.
Як уже зазначали вище, персонал, в тому числі й посадові особи, які не пройшли навчання і оцінку з питань безпеки праці, не допускаються до роботи.
Схематично результати навчання можна зобразити так:
Результати оцінювання |
|
Задовільні |
Незадовільні |
Видача посвідчення. Працівникам видають посвідчення про перевірку знань з питань охорони праці |
В який термін з дня фіксування непроходження навчання з ОП слід скласти іспит повторно? Працівники протягом одного місяця повинні здійснити повторний навчальний курс і повторну оцінку.
У такій ситуації у протоколі та посвідченні стисло вказують перелік основних нормативно-правових актів з охорони праці та з безпечного виконання конкретних видів робіт, в обсязі яких співробітник пройшов оцінювання |
Роботодавець (за поданням служби охорони праці) вирішує, чи потрібно видавати посвідчення про перевірку з питань безпеки праці на підприємстві і чи потрібно персоналу носити їх із собою протягом виконання трудових обов’язків на виробництві.
Працівникам, які проходять навчальний курс і оцінку обізнаності з питань безпеки трудової діяльності на своєму підприємстві, обов’язково видають посвідчення лише тим, хто виконує роботи підвищеної небезпеки.
Джерело: пресслужба проєкту WorkSafe.UA Безпека та здоров’я на роботі