Про вимоги Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві: роз’яснення Держпраці


Про вимоги Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві: роз’яснення Держпраці

Згідно з пунктом 10 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 337 (далі — Порядок), нещасні випадки, що спричинили тяжкі наслідки, у тому числі з можливою інвалідністю потерпілого, підлягають спеціальному розслідуванню. Спеціальне розслідування нещасного випадку на виробництві проводиться комісією, утвореною Держпраці або її територіальним органом згідно з пунктом 14 Порядку, у складі, визначеному пунктом 15 Порядку.

Водночас, відповідно до абзацу дванадцятого пункту 10 Порядку, розслідування нещасних випадків, що спричинили тяжкі наслідки, у тому числі з можливою інвалідністю потерпілого, може проводитися комісією підприємства (установи, організації) у разі надання територіальним органом Держпраці письмового доручення роботодавцю протягом наступного робочого дня після отримання повідомлення про нещасний випадок.

 

Читайте також: Особливості розслідування та обліку нещасних випадків на виробництві під час воєнного стану

До складу комісії з розслідування нещасного випадку на виробництві, що спричинив тяжкі наслідки, у тому числі з можливою інвалідністю потерпілого, утвореної за дорученням Держпраці наказом роботодавця, входять представники підприємств (установ, організацій) згідно з переліком, визначеним пунктом 13 Порядку.

Розслідування прихованого нещасного випадку на виробництві, про який роботодавець, потерпілий або працівник, який його виявив, не повідомив у встановлений цим Порядком строк або інформація про який отримана з інших джерел (органу досудового розслідування, звернень потерпілого або членів його сім’ї чи уповноваженої ними особи, первинних організацій і територіальних об’єднань профспілок), проводиться комісією, утвореною в залежності від наслідків такого випадку наказом роботодавця або Держпраці або її територіального органу. Рішення про орган, підприємство (установу, організацію), яким буде утворено комісію з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку на виробництві приймається на підставі пунктів 10, 12, 14, 16 Порядку.

Читайте також: Нещасні випадки, що потребують спеціального розслідування

Слід взяти до уваги, що листи міністерств, інших центральних органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами і не можуть встановлювати правові норми, а мають лише інформаційний та роз’яснювальний характер.

Світлана НІЧИК,
заступник директора

(Лист Державної служби України з питань праці департаменту стратегічного планування та аналітичного забезпечення від 02.12.2024 № 1841/4.1/4.2/-ЗВ-24а)

Читайте також: Як правильно аналізувати фактори, що спричинили нещасний випадок на виробництві?

Джерело: ЛIГА:ЗАКОН

Охорона праці і пожежна безпека. Друкований журнал. Передплата – 2025

Матеріали до теми


Не варто приховувати виробничий травматизм
Щороку в агропромисловому комплексі фіксуються нещасні випадки, які залишаються поза офіційною статистикою. Прихований травматизм — це не просто порушення законодавства, ...
Особливості формування листків непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві чи профзахворювання
Коли пацієнт повідомив лікуючому лікарю про зв’язок непрацездатності з професійним захворюванням, нещасним випадком або аварією на виробництві, для категорії медичного ...