До 1 грудня роботодавці надають територіальним управлінням Держпраці перелік документів для визначення категорій працівників, які підлягають обов’язковому медичному огляду. Тож пропонуємо пригадати, з якою метою та як це потрібно робити.
Вимоги та підстави для проведення обов’язкових медичних оглядів певних категорій працівників визначено Законом України від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII «Про охорону праці».
Для виконання цих вимог роботодавець має дотримуватися певної процедури, яку визначено в Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21 травня 2007 року № 246 (далі — Порядок № 246). Зокрема, у встановлені строки він повинен скласти й погодити списки працівників, які мають пройти обов’язковий медогляд. Але передусім потрібно пройти процедуру, визначену в п. п. 2.2 та 2.3 Порядку № 246, без якої такі списки скласти неможливо:
«2.2. Заклади державної санітарно-епідеміологічної служби щорічно за заявкою роботодавця (його представника), за участю представника первинної профспілкової організації або уповноваженої працівниками особи визначають категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду, та до 1 грудня складають Акт визначення категорій працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду, за формою, зазначеною у додатку 1.
2.3. На підставі Акта визначення категорій працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду, роботодавець складає протягом місяця у чотирьох примірниках поіменні списки працівників, які підлягають періодичним медичним оглядам, за формою, зазначеною у додатку 2, на паперовому та електронному носіях, узгоджує їх у санітарно-епідеміологічній станції».
Раніше писали: До 1 грудня роботодавцям потрібно звернутись до Держпраці щодо медогляду працівників
Для виконання зазначених процедурних вимог роботодавець має надати до відповідного територіального міжрегіонального управління Держпраці:
- витяг зі штатного розпису підприємства чи установи;
- відомості про загальну кількість працюючих, у т. ч. жінок та осіб до 21 року, станом на дату подання заяви;
- перелік працівників, які виконують небезпечні роботи, перелічені в додатку 5 до Порядку № 246 (роботи на висоті, електротехнічний персонал, обслуговування ємностей під тиском, робота на механічному обладнанні та ін.);
- результати лабораторно-інструментальних досліджень умов праці на робочих місцях із дослідженнями шкідливих та небезпечних чинників виробничого середовища і трудового процесу.
Конкретного терміну подання цих документів не встановлено, але це потрібно зробити з таким розрахунком, щоб до 1 грудня управління Держпраці після розгляду наданих документів за участю представника первинної профспілкової організації роботодавця (або уповноваженої працівниками особи) склало Акт визначення категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду (за формою, наведеною в додатку 1 до Порядку № 246).
Телефонна консультація з охорони праці і пожежної безпеки
Для довідок: 0 (800) 219-977 • E-mail: podpiska@mediapro.com.ua
А вже на підставі цього Акта роботодавець протягом місяця складає поіменні списки працівників у чотирьох примірниках за формою, наведеною в додатку 2 до Порядку № 246 (зразок), і узгоджує їх у відділі з питань гігієни праці відповідного управління Держпраці.
Далі роботодавець укладає з відповідними закладами охорони здоров’я, які відповідають вимогам п. 2.1 Порядку № 246, договір про проведення медогляду та надає їм список працівників, які підлягають медичному огляду.
Живий журнал «Охорона праці і пожежна безпека»
Доступний 24/7 у смартфоні, на планшеті чи комп’ютері
Для довідок: 0 (800) 219-977 • E-mail: podpiska@mediapro.com.ua
Джерело: ЛІГА:ЗАКОН