До 1 грудня роботодавцям потрібно звернутись до Держпраці щодо медогляду працівників


До 1 грудня роботодавцям потрібно звернутись до Держпраці щодо медогляду працівників

З метою профілактики та запобігання професійним захворюванням та виробничому травматизму, який може бути викликаний погіршенням стану здоров’я працівників, роботодавець має забезпечити проведення для них медичних оглядів (ст. 17 Закону про охорону праці).

Медичний огляд працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі та щорічний обов’язковий медичний огляд осіб віком до 21 року проводиться відповідно до Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21.05.2007 № 246 (далі — Порядок № 246).

Засоби індивідуального захисту — завітайте в магазин проєкту «Охорона праці і пожежна безпека»

Порядок № 246 призначений для працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, та осіб віком до 21 року підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та виду економічної діяльності.

Обов’язкові попередній (під час прийняття на роботу) і періодичні (протягом трудової діяльності) медичні огляди проводяться для працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, та щорічно для осіб віком до 21 року.

Щорічно за заявкою роботодавця (його представника), за участю представника первинної профспілкової організації або уповноваженої працівниками особи, визначаються категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду та складається Акт визначення категорій працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду. До 1 грудня поточного року роботодавець (або його представник) має звернутись із письмовою заявою до територіального Міжрегіонального управління Держпраці з метою визначення категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду в наступному році.

Для складання Акта визначення категорії працівників, відповідно до п. 3.1 Порядку №246, до територіального Міжрегіонального управління Держпраці роботодавцем разом з заявкою надаються лабораторні дослідження умов праці з визначенням шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу на конкретних робочих місцях працівників у відповідності до гігієнічної класифікації праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості і напруженості трудового процесу. Дослідження виробничих факторів мають бути проведені лабораторією, атестованою на право проведення таких робіт.

Телефонна консультація з охорони праці і пожежної безпеки
Для довідок: 0 (800) 219-977 • E-mail: podpiska@mediapro.com.ua

Додатково до заяви додаються такі матеріали:

– витяг зі штатного розкладу підприємства чи установи із зазначенням назви цеху (дільниці), відділу, підрозділу та ін., професії (посади) за ДК003:2010 та кількості працівників за цією професією;

– відомості про загальну кількість працюючих станом на дату надання заяви, у т. ч. жінок та осіб до 21 року;

– перелік працівників, які виконують небезпечні роботи, що перелічені в Переліку робіт, для виконання яких є обов’язковим попередній (періодичні) медичний огляд працівників (додаток 5 до Порядку №246).

Фахівцями гігієни праці разом з роботодавцем та за участю представника первинної профспілкової організації або уповноваженої працівниками особи складається Акт визначення категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду (далі – Акт).На підставі складеного Акта роботодавець складає протягом місяця у чотирьох примірниках поіменні списки працівників, які підлягають періодичним медичним оглядам.

Далі працівники підлягають медичному огляду в закладі охорони здоров’я, в якому створена комісія, до складу якої входять лікарі, що пройшли підготовку з професійної патології.

Під час прийняття на роботу в разі переведення на іншу важку роботу, роботу із шкідливими чи небезпечними умовами праці роботодавець повинен видати направлення на обов’язковий попередній медичний огляд працівника за формою, зазначеною у додатку 3 до Порядку №246.

За результатами періодичних медичних оглядів (протягом місяця після їх закінчення) Комісія закладу охорони здоров’я, який проводив медогляд працівників певних категорій, оформляє Заключний акт за результатами періодичного медичного огляду працівників (далі — Заключний акт) за формою, зазначеною у додатку 9 до Порядку № 246. При підписанні Заключного акта роботодавець зобов’язаний надати інформацію про виконання заходів зазначених за попередній рік, а також інформацію про неоглянутих працівників та причини.

Роботодавець за рахунок власних коштів забезпечує організацію проведення медичних оглядів, витрати на поглиблене медичне обстеження працівника, у якого виявлені підозри на професійні та виробничо зумовлені захворювання та їх медичну реабілітацію, диспансеризацію працівників груп ризику розвитку професійних захворювань.

Живий журнал «Охорона праці і пожежна безпека»
Доступний 24/7 у смартфоні, на планшеті чи комп’ютері
Для довідок: 0 (800) 219-977 • E-mail: podpiska@mediapro.com.ua

Роботодавець також відповідає за своєчасну та організовану явку працівників на медичні огляди і обстеження та повинен відсторонити від роботи працівників, які не пройшли в установлений термін медичні огляди. Він має право в установленому законодавством порядку притягнути працівника, який ухиляється від проходження обов’язкового медичного огляду, до дисциплінарної відповідальності, та відсторонити його від роботи без збереження заробітної плати, нагадало Південне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці.

Джерело: Бухгалтер.ua

Посібник «Організація охорони праці від А до Я Покроковий алгоритм дій, підводні камені, рекомендації експерта»

Матеріали до теми


Правила внутрішнього трудового розпорядку: вимоги та порядок прийняття
Правила внутрішнього трудового розпорядку (далі — ПВТР) підлягають застосуванню до всіх працівників підприємства, які працюють за трудовим договором, без огляду на ...
Чи треба оплачувати «лікарняний» працівникові, якщо він в цей час працював?
ЗАПИТАННЯ Чи можна не оплачувати «лікарняний» працівникові, якщо він ходив на роботу у дні «лікарняного»? Які документи потрібно мати роботодавцеві ...
Що таке ветеранська політика у трудових відносинах
СПО профспілок оприлюднено законопроєкт «Про основні засади державної ветеранської політики щодо ветеранів / ветеранок російсько-української війни, ветеранів / ветеранок, які мають особливі ...