Робота в нічний час може бути непридатною для певних категорій людей через фізичні, психологічні та соціальні чинники, зокрема такими особами є:
- Люди з хронічними захворюваннями: особливо ті, хто має серцево-судинні, ендокринні (наприклад, діабет), або гастроентерологічні захворювання, оскільки нічна робота може підвищити рівень стресу і погіршити стан здоров’я. Наприклад, у людей із серцево-судинними захрюваннями від перевтоми через недосипання різко підвищується або падає тиск, що може бути небезпечним на роботах із верстатами й механізмами в нічний час.
- Особи з порушеннями сну: люди, які страждають на безсоння або інші розлади сну, можуть ще більше ускладнити свій стан через роботу вночі.
- Вагітні жінки: нічні зміни можуть збільшити ризик ускладнень вагітності через порушення циркадних ритмів та фізичне перевантаження.
- Молоді працівники (до 18 років): у більшості країн нічна робота для молоді заборонена, оскільки вона може негативно впливати на їх фізіологічний розвиток.
- Люди з сімейними зобов’язаннями: нічна робота може створити труднощі для осіб, які мають доглядати за дітьми або літніми родичами, через порушення звичайного режиму дня.
- Особи з підвищеною емоційною вразливістю: нічні зміни можуть викликати депресію, тривожність та соціальну ізоляцію у людей, схильних до таких станів. Найчастіше це спостерігалося у метеозалежних людей та осіб, настрій яких часто залежить від візуального сприйняття навколишнього світу. Для таких осіб важливо в достатній кількості перебувати на свіжому повітрі, бачити денне світло, бувати на сонці, дивитися на зелень (в осінньо-зимовий період їм радять бувати у теплих країнах для уникнення пригніченого стану).
Читайте також:Графік роботи по змінах: розроблення і умови запровадження
Дослідження:
Нічна робота пов’язана з підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань, ожиріння та діабету через порушення циркадних ритмів. Також дослідження показують, що тривала робота вночі може збільшити ризик розвитку деяких видів раку.
Таким чином, при плануванні нічної роботи слід враховувати стан здоров’я працівників і пропонувати альтернативи для вразливих категорій.
Джерело: Wikipedia, International Labour Organization
Живий журнал «Охорона праці і пожежна безпека»
Доступний 24/7 у смартфоні, на планшеті чи комп’ютері
Для довідок: 0 (800) 219-977 • E-mail: podpiska@mediapro.com.ua
Джерело: пресслужба проєкту «Охорона праці і пожежна безпека»