Здоров’я: як допомогти собі, якщо виникли розлади сну


Здоров’я: як допомогти собі, якщо виникли розлади сну

Виття сирени щоночі унаслідок загрози ракетних атак росії має неабиякий вплив на якість та тривалість сну українців. Під час війни, коли багато людей переживають велике психічне навантаження, зокрема стрес та панічні атаки – це все часто призводить до появи безсоння та може спровокувати загострення психічних розладів.

Безсоння, або розлади сну — є одними з найрозповсюдженіших наслідків впливу стресу на організм людини.

Що таке безсоння

Ви страждаєте на безсоння, якщо є такі симптоми:

  • труднощі із засинанням;
  • відсутність неперервного сну, що характеризуються частими прокиданнями чи проблемами з повторним засинанням після прокидання;
  • раннє ранкове пробудження з неможливістю повторно заснути;
  • один із зазначених симптомів триває 3 дні на тиждень.

Читайте також: Голова Держпраці Ігор Дегнера взяв участь у обговоренні питань психосоціальної підтримки в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я

Фактори ризику виникнення порушень сну можна поділити на:

  • пов’язані зі стилем життя (надмірне вживання кофеїну, вживання алкоголю, навчання в університеті, зміна роботи тощо);
  • пов’язані з навколишнім середовищем (багато зовнішнього шуму);
  • пов’язані з психоемоційним станом (тривожність, нав’язливі думки, хвилювання);
  • пов’язані з медичними станами (біль, хронічні захворювання нирок, психіатричні хвороби, вживання деяких медикаментів).

Порушення сну у зв’язку зі стресом

У зв’язку з воєнними діями, відчуттям постійної загрози багато з нас мають пригнічений емоційний стан, а дехто страждає на депресію. Механізмів порушень сну, асоційованих зі стресом буває декілька. Викиди кортизолу, норадреналіну, адреналіну та низки інших гормонів, асоційованих зі стресом призводить до надмірної активації симпатичної нервової системи та гіпоталамо-гіпофізарно-надниркової осі. Така активація і є причиною неможливості заснути, частих прокидань та інших проблем зі сном. Також у порушеннях сну значну роль грає імунна система.

Раніше писали: Проведення розслідування гострих професійних захворювань (отруєнь)

Стрес провокує запальні процеси в організмі та, відповідно, підвищене продукування цитокінів, — це призводить до сонливості, втоми та поверхового сну. Окрім того, депресивний настрій та тривога, які є типовими реакціями на стрес, повʼязані з недостатністю синтезу серотоніну, який грає важливу роль у синтезі мелатоніну — одного з основних регуляторів циркадного ритму.

 

Недостатність сну значно впливає на психічне здоров’я та загальну якість життя. Так, у здорових дорослих короткотривалі наслідки недостатності сну включають підвищену вразливість до стресу, погіршення якості життя, емоційний дистрес та розлади настрою, порушення пам’яті та когнітивні порушення, складнощі з виконанням завдань.

Для підлітків та юнаків наслідками недостатності сну та його порушення можуть бути погані результати навчання, психосоціальні проблеми, ризикована поведінка. Поведінкові проблеми та когнітивні порушення у дітей також можуть бути пов’язані з недостатністю сну.

Довготривалими наслідками недостатності та порушення сну можуть бути проблеми з вагою, гіпертонія, серцево-судинні хвороби, діабет 2 типу тощо. Недостатність сну і наслідки цього можуть звести нанівець переваги здорового способу життя.

Раніше писали: Психічне і фізичне здоров’я: уряд збільшив держзамовлення на підготовку фахівців з реабілітації

Як покращити свій сон

Відкладіть смартфон та не дивіться в екран принаймні за 30 хвилин до сну. Не вживайте важку їжу та алкоголь перед сном, також не вживайте каву за 6 годин до сну.

Зверніть увагу, що вечірні прогулянки та медитації позитивно впливають на покращення сну. Провітріть приміщення та засинайте при невисокій температурі повітря в темряві та тиші. Намагайтесь не навантажувати себе непотрібними думками в ліжку.

Щодо режиму, то чіткий графік дня позитивно впливає на організм. Лягайте спати в один і той же час кожного дня. Виробіть свої ритуали приготування до сну.

Самодопомога та стороння підтримка

Дізнатись більше про важливість та користь сну, причини його відсутності, а також отримати дієві поради щодо покращення якості сну можна прослухавши онлайн-лекцію від Центру громадського здоров’я за посиланням: YouTube-канал ЦГЗ.

Також діє Національна програма психічного здоров’я та психосоціальної підтримки громадян “Ти як?”. Завдання програми, над якою спільно працюють фахівці міністерств, ВООЗ та громадського сектору — створення системи сервісів і послуг, які зможуть підтримати людину, коли вона не може впоратися самостійно.

Платформа містить у собі безліч порад як знаходити в собі сили щодня, навчитися піклуватися про себе, опановувати стрес, тривогу, гнів тощо, а також, як покращити свій сон.

ДОМЕДИЧНА ДОПОМОГА: як зберегти життя/здоров’я потерпілого + практичний кейс про правила в умовах бойових дій
Для довідок: (067) 317-58-86 • E-mail: podpiska@mediapro.com.ua

Джерело: Департамент охорони праці ФПУ


Розроблення документів з охорони праці

Накази • розпорядження • положення • інструкції, програми
та інші документи.

Індивідуальний підхід
Стислі строки виконання
Доступна ціна

0 (800) 219-977(067) 317-58-86
E-mail: podpiska@mediapro.com.ua

Матеріали до теми


Поради щодо запобігання респіраторним інфекційним захворюванням в холодну пору року
Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) є поширеними в осінньо-зимовий період, проте дотримання простих профілактичних заходів допоможе знизити ризик захворювання. 1. ...
Допомога у кризових ситуаціях: чого не треба робити, надаючи першу психологічну допомогу
Головний спеціаліст сектору з питань впровадження та реалізації програм психосоціальної підтримки управління інспекційної діяльності у Запорізькій області Світлана Семенова радить, ...