Під час дії воєнного стану в Україні значно спростили процедуру проведення медико-соціальної експертизи. Але що робити, якщо у громадянина виникла потреба оскаржити рішення МСЕК?
Відповідь на запитання дала член Ради Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ Зінаїда Чуприна:
Порядок проходження медико-соціальної експертизи врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року № 1317 «Питання медико-соціальної експертизи».
Медико-соціальна експертиза потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання проводиться на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 337 «Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві».
Раніше писали: Як можна оскаржити рішення МСЕК/ЛКК: коментар МОЗ
Шляхи оскарження висновків МСЕК
Існують два шляхи оскарження висновків МСЕК: позасудовий і судовий.
- Якщо хворий не згоден з висновками медико-соціальної експертної комісії, то таке рішення МСЕК може бути оскаржено протягом місяця. Скарга може бути подана до комісії, що ухвалила рішення або до центральної чи обласної комісії. З метою перевірки висновків МСЕК проводиться повторний огляд і виноситься нове рішення.
У разі повторної незгоди з прийнятим рішенням його можна оскаржити у Центральній МСЕК МОЗ України.
У складних випадках будь-яка медико-соціальна експертна комісія може направляти осіб, які звертаються для встановлення інвалідності, для проведення медико-соціального експертного обстеження до клініки Українського державного науково-дослідного інституту медико-соціальних проблем інвалідності (м. Дніпро) та Науково-дослідного інституту реабілітації інвалідів (м. Вінниця). Після обстеження науково-дослідні установи складають консультативні висновки, які для комісії мають рекомендаційний характер.
Раніше писали: Документи для проходження МСЕК: роз’яснення МОЗ
- Судовий спосіб оскарження рішення МСЕК будь-якого рівня здійснюється шляхом звернення до суду в межах та з дотриманням вимог адміністративного судочинства.
На період дії воєнного стану на території України процедура проведення медико-соціальної експертизи була спрощена. МСЕК здійснює свої функції за принципом екстериторіальності.
Якщо ви маєте інвалідність і не можете пройти обстеження й оформити направлення на МСЕК, строк повторного огляду вважається продовженим на весь час дії воєнного стану та впродовж 6 місяців після його припинення/скасування. Всі виплати та пільги зберігаються за вами до закінчення строку проходження повторного огляду.
Раніше писали: Особливості проходження МСЕК та відновлення втрачених документів під час дії воєнного стану
Законодавче підґрунтя
Нормативно-правові акти:
– Закон України від 19.11.1992 № 2801-XII «Основи законодавства України про охорону здоров’я»;
– постанова Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317 «Питання медико-соціальної експертизи»;
– постанова Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 337 «Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві».
Читайте в журналі «Охорона праці і пожежна безпека»:
- Нещасний випадок стався внаслідок воєнних дій. Процедура розслідування
- Набрали чинності зміни до Порядку № 337. Практичні поради щодо розслідування нещасних випадків у період дії воєнного стану
- Постановою № 59 затверджено зміни до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків
Джерело: ПРОТОКОЛ
АУДИТ ОХОРОНИ ПРАЦІ — незалежна комплексна перевірка підприємства на відповідність законодавству України
Процедура аудиту необхідна насамперед керівникові компанії, щоб:
✔ знати реальний стан справ на підприємстві щодо питань з ОП;
✔ виявити слабкі сторони системи охорони праці;
✔ підготуватися до перевірки контролюючих органів;
✔ запобігти ризикам та зберегти життя і здоров’я працівників.