Як стрес на роботі впливає на здоров’я працівника


Як стрес на роботі впливає на здоров’я працівника

Стрес ‒ це стан психічної напруженості, викликаний небезпеками, що виникають у людини при розв’язанні важливої для неї задачі. Термін “стрес” часто застосовується не тільки в охороні праці, але й у повсякденному житті.

Стрес на робочому місці здатний спровокувати будь-яку подію, зокрема й небезпечні ситуації, які можуть призвести до нещасного випадку або розвитку професійних захворювань.

Причини виникнення стресу різноманітні. Незадоволеність працівника своєю професійною-діяльністю, конфлікти з колегами, надмірне навантаження деспотичний керівник, невдоволення заробітною платою, відсутність перспективи кар’єрного зростання, конкуренція, потреба приймати рішення за умов обмеження інформації чи часу ‒ усе це може спричинити професійний стрес.

Професійний стрес неминуче веде до втрати задоволення від своєї діяльності. Стрес впливає не тільки на працездатність, продуктивність і якість виконуваної роботи, а ще й на стан здоров’я працівника, часті стресові ситуації на роботі можуть викликати соматичні захворювання.

 

Читайте також: Уникаємо стресу на робочому місці

Основні соматичні захворювання, пов’язані зі стресом:

  • гіпертонія;
  • ішемічна хвороба серця;
  • гастрит і виразкова хвороба;
  • синдром подразненого кишечника (СПК);
  • проблеми з імунною системою;
  • психосоматичні захворювання;
  • діабет;
  • порушення функції щитоподібної залози.

 

Три стадії професійного стресу

Перша стадія. Професійний стрес розвивається поетапно. На першій стадії з’являються тривожні стани. Вони виникають під час зіткнення з якимось виробничим чинником. Організм змушений задіяти захисні механізми та змінити поведінку. Часто ця стадія супроводжується хвилюванням. Стан тривоги призводить до того, що працівник інколи навіть не може свідомо контролювати свою поведінку. Тривалість цієї стадії професійного стресу індивідуальна для кожного і багато в чому залежить від його особистих якостей. Спокійні й терплячі люди можуть довго накопичувати внутрішню напругу, а дехто відповідає на стрес-чинник миттєво.

Друга стадія характеризується пристосуванням до стресових умов. Працівник намагається протидіяти стресу і адаптуватися до нього. На цьому етапі людина старається взяти під контроль свої дії, але інколи може роботи невластиві для неї вчинки — різко і грубо відповісти на запитання колег і керівника, раптово подати заяву про звільнення тощо.

Третя стадія. Коли стресова ситуація затягується, настає третя стадія ‒ виснаження резервів організму. Якщо вплив стрес-чинника не усунуто, а психологічні та фізичні ресурси організму вже вичерпані ‒ працівник не може протистояти ситуації. У результаті розвиваються захворювання, збільшого серцево-судинні, але можливі й онкологічні. Вплив несприятливих обставин може призвести до хронічного стресу та як наслідок ‒ професійного вигорання.

Читайте також: Фази стресу та про те, як його подолати

Як протистояти стресу на роботі

  • визначити пріоритети та організувати робочий час;
  • встановлювати реалістичні терміни виконання роботи;
  • позбутися шкідливих звичок, які провокують робочий стрес;
  • ділитися зі своїми переживаннями з колегами.

З точки зору медицини, для профілактики, попередження та реабілітації наслідків стресу рекомендується застосовувати вправи, що включають психотерапію, фізичні, водноповітряні процедури, фізіотерапевтичні процедури, масаж, адекватне харчування, приймання вітамінів та мінеральних речовин.

Розроблення документів з охорони праці
Для довідок: 0 (800) 219-977

Джерело: ПФУ


Телефонна консультація з охорони праці і пожежної безпеки

Телефонна консультація з охорони праці і пожежної безпеки

Замовляйте консультацію стосовно охорони праці на вашому підприємстві або з питань пожежної безпеки.

Перед тим як взятися за будь яку консультацію, експерти завжди уточнюють запитання, з’ясовують, чи належить воно колу нашої компетенції.

Для довідок: 0 (800) 219-977
E-mail: podpiska@mediapro.com.ua

 

Матеріали до теми


З 1 листопада 2024 року спеціальність «Охорона праці» повернулася у вищі навчальні заклади України
Кабінет Міністрів України постановою від 30.08.2024 № 1021 «Про внесення змін до переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється ...