В Україні хочуть залучити капеланів до надання психологічної допомоги у медзакладах


В Україні хочуть залучити капеланів до надання психологічної допомоги у медзакладах

В умовах повномасштабної війни в Україні одним із важливих цілісних підходів до надання меддопомоги, який враховує як фізичні, так і психосоціальні аспекти кожного пацієнта, є залучення капеланів до процесу надання духовно-психологічної підтримки пацієнтам.
Як повідомили у МОЗ, про це йшлося на зустрічі керівництва МОЗ, Державної служби України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) та представників Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій (ВРЦіРО).

Зокрема, у відомстві зауважили, що у світовій практиці капелани є повноправними членами мультидисциплінарних команд медзакладів. Вони ‒ професіонали з вищою богословською освітою, які пройшли післядипломну клінічну підготовку та уповноважені здійснювати капеланську діяльність у закладах охорони здоров’я. Капеланська опіка поширюється не лише на пацієнтів, а також на членів їх сімей та медичних працівників й інший лікарняний персонал.

Читайте також: Ментальне здоров’я: послуги соціального супроводу військовим та їхнім родинам

«Позиція МОЗ щодо підтримки процесу впровадження професійного медичного капеланства у медзакладах є незмінною. Зараз в Україні триває робота щодо реалізації цього питання та опрацювання всіх необхідних законодавчих проєктів», — наголошується у повідомленні.

У процесі заходу присутні також обговорили юридичні та практичні аспекти капеланської діяльності та формування системи духовної опіки у закладах охорони здоров’я.

Було вирішено у двотижневий термін скликати засідання Громадської ради при МОЗ з питань співпраці з Всеукраїнською Радою Церков і релігійними організаціями.

 

За результатами засідання, буде опрацьовано дорожню карту та сформовано робочу групу для доопрацювання проєкту Положення про капеланську діяльність у сфері охорони здоров’я та проєкту ЗУ «Про внесення змін до Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» щодо капеланської діяльності в сфері охорони здоров’я.

Читайте також: Охорона ментального здоровʼя: психологічні послуги будуть доступні пацієнтам на всіх рівнях медичної допомоги вже у 2024 році

Як повідомлялося, протягом 2022–2023 років МОЗ затвердило низку нормативно-правових актів для впровадження капеланства в сфері охорони здоров’я, зокрема:

  • посаду «капелан в охороні здоров’я» включено до Переліку посад професіоналів з вищою немедичною освітою з психологічної допомоги та духовної опіки у сфері охорони здоров’я;
  • затверджено кваліфікаційні характеристики професій «капелан в охороні здоров’я» та «помічник капелана в охороні здоров’я»;
  • спеціальність «Клінічне душпастирство», за якою здійснюватиметься підготовка капеланів в охороні здоров’я, внесена до Номенклатури спеціальностей професіоналів з вищою немедичною освітою, які працюють в системі охорони здоров’я.

Як результат, у деяких  закладах охорони здоров’я капеланів вже офіційно прийнято на роботу, а у Львові відбувся перший офіційний випуск сертифікованих медичних капеланів, які навчалися за міжнародною програмою з клінічної душпастирської освіти.

 

Джерело: Укрінформ


ДОМЕДИЧНА ДОПОМОГА: як зберегти життя/здоров’я потерпілого + практичний кейс про правила в умовах бойових дій

Спецвипуск № 1, 2023

  • Як діяти в разі виникнення забоїв, переломів, кровотеч, опіків, уражень електричним струмом
  • Як допомогти пораненим під час збройних протистоянь та транспортуванні їх в укриття
  • Багато іншого про дії при виникненні загрозливих станів для життя

Замовити

(067) 317-58-86

Матеріали до теми


Проведено превентивні заходи для безпечної експлуатації атракціонів під час воєнного стану
З метою створення безпечних і безаварійних умов праці проведена інформаційно-роз’яснювальна робота та нарада з метою запобігання випадкам травмування відвідувачів атракціонів ...
Схвалено більш справедливий порядок розподілу електроенергії для споживачів під час відключень світла
Кабінет Міністрів України схвалив постанову, що передбачає вдосконалення механізму балансування роботи Об’єднаної енергосистеми (ОЕС) України та безперебійне електропостачання критично важливим ...