...

В Україні хочуть залучити капеланів до надання психологічної допомоги у медзакладах


В умовах повномасштабної війни в Україні одним із важливих цілісних підходів до надання меддопомоги, який враховує як фізичні, так і психосоціальні аспекти кожного пацієнта, є залучення капеланів до процесу надання духовно-психологічної підтримки пацієнтам.
Як повідомили у МОЗ, про це йшлося на зустрічі керівництва МОЗ, Державної служби України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) та представників Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій (ВРЦіРО).

Зокрема, у відомстві зауважили, що у світовій практиці капелани є повноправними членами мультидисциплінарних команд медзакладів. Вони ‒ професіонали з вищою богословською освітою, які пройшли післядипломну клінічну підготовку та уповноважені здійснювати капеланську діяльність у закладах охорони здоров’я. Капеланська опіка поширюється не лише на пацієнтів, а також на членів їх сімей та медичних працівників й інший лікарняний персонал.

Читайте також: Ментальне здоров’я: послуги соціального супроводу військовим та їхнім родинам

«Позиція МОЗ щодо підтримки процесу впровадження професійного медичного капеланства у медзакладах є незмінною. Зараз в Україні триває робота щодо реалізації цього питання та опрацювання всіх необхідних законодавчих проєктів», — наголошується у повідомленні.

У процесі заходу присутні також обговорили юридичні та практичні аспекти капеланської діяльності та формування системи духовної опіки у закладах охорони здоров’я.

Було вирішено у двотижневий термін скликати засідання Громадської ради при МОЗ з питань співпраці з Всеукраїнською Радою Церков і релігійними організаціями.

 

За результатами засідання, буде опрацьовано дорожню карту та сформовано робочу групу для доопрацювання проєкту Положення про капеланську діяльність у сфері охорони здоров’я та проєкту ЗУ «Про внесення змін до Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» щодо капеланської діяльності в сфері охорони здоров’я.

Читайте також: Охорона ментального здоровʼя: психологічні послуги будуть доступні пацієнтам на всіх рівнях медичної допомоги вже у 2024 році

Як повідомлялося, протягом 2022–2023 років МОЗ затвердило низку нормативно-правових актів для впровадження капеланства в сфері охорони здоров’я, зокрема:

  • посаду «капелан в охороні здоров’я» включено до Переліку посад професіоналів з вищою немедичною освітою з психологічної допомоги та духовної опіки у сфері охорони здоров’я;
  • затверджено кваліфікаційні характеристики професій «капелан в охороні здоров’я» та «помічник капелана в охороні здоров’я»;
  • спеціальність «Клінічне душпастирство», за якою здійснюватиметься підготовка капеланів в охороні здоров’я, внесена до Номенклатури спеціальностей професіоналів з вищою немедичною освітою, які працюють в системі охорони здоров’я.

Як результат, у деяких  закладах охорони здоров’я капеланів вже офіційно прийнято на роботу, а у Львові відбувся перший офіційний випуск сертифікованих медичних капеланів, які навчалися за міжнародною програмою з клінічної душпастирської освіти.

 

Джерело: Укрінформ


ДОМЕДИЧНА ДОПОМОГА: як зберегти життя/здоров’я потерпілого + практичний кейс про правила в умовах бойових дій

Спецвипуск № 1, 2023

  • Як діяти в разі виникнення забоїв, переломів, кровотеч, опіків, уражень електричним струмом
  • Як допомогти пораненим під час збройних протистоянь та транспортуванні їх в укриття
  • Багато іншого про дії при виникненні загрозливих станів для життя

Замовити

(067) 317-58-86

Матеріали до теми


Про особливості суспільно корисної роботи під час воєнного стану
Все частіше наші громади зазнають ворожих руйнувань, а громадяни потребують сторонньої допомоги від благодійних організацій та держави. Тому сьогодні, як ...
Безпека праці і захист цивільного населення у суді: заходи під час проведення судових засідань в умовах воєнного стану
Надійний захист прав та свобод громадян у судовому порядку забезпечується і в умовах воєнного стану. Водночас безпекові заходи у будівлі ...