...

Щодо тривалості робочого часу


СИТУАЦІЯ

До Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці звернувся пан Микола (ім’я змінено) з таким запитанням: «Роботодавцем встановлений підсумований облік робочого часу. Час відпочинку становив в останній місяць усього один день на три тижні, тривалість зміни 12 годин. Директор говорить, що такий графік тепер буде до кінця року, бо під час воєнного стану кількість надурочних годин не обмежується. Підкажіть, чи має право роботодавець на такі дії?

 

РОЗ’ЯСНЕННЯ

Зазначені у зверненні відомості вказують на те, що роботодавець не дотримується вимог законодавства про працю і такі його дії можуть бути оскаржені, зокрема шляхом звернення до поліції про вчинення грубого порушення законодавства про працю, якщо є достатні підстави вважати, що таке мало місце.

Згідно зі статтею 50 КЗпП, нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень.

Підприємства і організації при укладенні колективного договору можуть встановлювати меншу норму тривалості робочого часу, ніж передбачено в частині першій статті 50 КЗпП.

Читайте також: Тривалість робочого часу на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці визначають в колективному договорі

Статтею 61 КЗпП передбачено, що на безперервно діючих підприємствах, в установах, організаціях, а також в окремих виробництвах, цехах, дільницях, відділеннях і на деяких видах робіт, де за умовами виробництва (роботи) не може бути додержана встановлена для даної категорії працівників щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, допускається за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства, установи, організації запровадження підсумованого обліку робочого часу з тим, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин (статті 50 і 51).

Законом України від 15 березня 2022 року № 2136-IX «Про особливості трудових відносин під час воєнного стану» (далі — Закон № 2136) визначені правові засади організації праці під час дії воєнного стану.

Згідно зі статтею 6 Закону № 2136, під час воєнного стану:

 • нормальна тривалість робочого часу у період дії воєнного стану може бути збільшена до 60 годин на тиждень для працівників, зайнятих на об’єктах критичної інфраструктури (в оборонній сфері, сфері забезпечення життєдіяльності населення тощо);
 • для працівників, зайнятих на об’єктах критичної інфраструктури (в оборонній сфері, сфері забезпечення життєдіяльності населення тощо), яким, відповідно до законодавства, встановлюється скорочена тривалість робочого часу, тривалість робочого часу у період дії воєнного стану не може перевищувати 40 годин на тиждень;

Раніше писали: Змінилося Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних ТЗ

 • п’ятиденний або шестиденний робочий тиждень встановлюється роботодавцем;
 • час початку і закінчення щоденної роботи (зміни) визначається роботодавцем;
 • тривалість щотижневого безперервного відпочинку може бути скорочена до 24 годин;
 • у період дії воєнного стану не застосовуються норми статті 53, частини першої статті 65, частин третьої – п’ятої статті 67, статей 71, 73, 78-1 КЗпП та частини другої статті 5 Закону України “Про відпустки”;
 • у разі встановлення нормальної тривалості робочого часу понад норму, встановлену відповідно до законодавства, оплата праці здійснюється у розмірі, збільшеному пропорційно до збільшення норми праці.

Читайте також: Працівник здійснив донацію крові під час відпустки: чи надавати йому ще один день відпочинку?

Норми законодавства про працю, які суперечать положенням Закону № 2136, на період дії воєнного стану не застосовуються.

Водночас інші норми законодавства про працю, які не суперечать положенням Закону № 2136, також можуть або повинні застосовуватися у відносинах між працівником та роботодавцем. (додатково див. Коментар Міністерства економіки України до Закону № 2136).

Закон № 2136 не призупиняє дію статей 62, 63 КЗпП.

Роботодавець може застосовувати надурочні роботи лише у виняткових випадках, що визначаються законодавством і в частині третій статті 62 КЗпП.

 

Ні введення воєнного стану, ані встановлення підсумованого обліку робочого часу не надає право роботодавцю використовувати працю працівників без обмеження тривалості робочого часу, що встановлена чинними нормами КЗпП і Законом № 2136, а також на залучення працівників до надурочних годин роботи, у випадках, не передбачених законодавством.

Робота на посаді начальника штабу цивільної оборони за сумісництвом: якими мають бути оплата праці та тривалість робочого часу — читайте в журналі «Охорона праці і пожежна безпека»

За систематичне порушення вимог статей 62, 63 КЗпП посадові особи роботодавця можуть бути притягнуті до відповідальності, зокрема такі дії можуть бути кваліфіковане як грубе порушення законодавства про працю, що тягне за собою один із видів кримінальної відповідальності:

 • штраф від 2000 до 3000 НДМГ (34 000 — 51 000 грн);
 • позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років;
 • виправні роботи на строк до двох років (стаття 172 ККУ).

Розроблення документів з охорони праці

Для довідок: 067-317-5886

Джерело: Управління Держпраці


Живий журнал «Охорона праці і пожежна безпека»

Доступний 24/7 у смартфоні, на планшеті чи комп’ютері

 • зразки документів
 • моніторинг законодавства
 • роз’яснення
 • відповіді на запитання
 • досвід провідних компаній

Презентаційний номер: e.oppb.com.ua
0 (800) 219-977

Матеріали до теми


Гарантії безпечних умов праці в разі укладення трудових та цивільно-правових договорів
Насамперед, слід зазначити, що укладення, виконання і припинення договорів цивільно-правового характеру, найпоширенішими з яких є договори підряду та надання послуг, ...
За якою статтею звільняється працівник за станом здоров’я та чи сплачується допомога при звільненні за станом здоров’я під час воєнного стану?
Так, допомога сплачується. Відповідно до умов частини 2 статті 40 КЗпП, за ініціативою роботодавця, працівника звільняють із займаної посади за ...