Тривалість робочого часу на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці визначають в колективному договорі


Тривалість робочого часу на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці визначають в колективному договорі

ЗАПИТАННЯ

Чи правомірним є установити 12-годинний графік для працівників, зайнятих на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці?

 

ВІДПОВІДЬ

На підприємствах, в організаціях, установах незалежно від форм власності та господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров’я працівників, а також на їхнє потомство як тепер, так і в майбутньому, проводиться атестація робочих місць за умовами праці.

Згідно зі статтею 7 Закону України від 01 липня 1993 року № 3356 “Про колективні договори і угоди”, в колективному договорі встановлюються взаємні зобов’язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин, зокрема режиму роботи, тривалості робочого часу і відпочинку.

Спецвипуск № 2, 2023 «Докладно про навчання з охорони праці + практичний кейс, як зробити навчання ефективним і зменшити витрати підприємства»

Підприємства можуть керуватися Методрекомендаціями щодо застосування сумованого обліку робочого часу, затвердженими наказом Мінпраці від 19 квітня 2006 року № 138.

Виходячи з виробничих потреб, за погодженням з профспілкою або в колдоговорі встановлювати тривалість роботи протягом дня згідно з підсумковим обліком робочого часу до 12 годин за зміну.

Однак не рекомендується продовжена тривалість робочого дня на роботах зі шкідливими та важкими умовами праці.

За повідомленням фахівців Інституту медицини праці, робота у шкідливих і важких умовах праці призводить до значного напруження організму і, як наслідок, – до швидкого розвитку втоми, що може погіршувати працездатність і негативно впливати на стан здоров’я працівників.

Отже, установлення 12-годинного графіка для працівників, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, є винятковою мірою і запроваджується на підприємствах, якщо виробничі й технологічні умови не дають змоги встановлювати робочий день нормальної тривалості.

 

Журнал реєстрації перевірок
Для довідок: (063) 590-97-54

При обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховують дні, коли працівник зайнятий в умовах, передбачених Списками № 1 та № 2 проваджень, робіт, професій, посад та показників, зайнятість у яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, не менше 80 % робочого часу, встановленого для працівників цього виробництва, робіт, професій та посад.

Тобто чинні нормативні акти не заперечують 12-годинного графіка роботи працівників у шкідливих умовах праці.

 

Розроблення документів з охорони праці
Для довідок: (063) 590-97-54 

Раніше писали:

Джерело: Центральний регіон інспекційної діяльності у Дніпропетровській області


АУДИТ ОХОРОНИ ПРАЦІ — незалежна комплексна перевірка підприємства на відповідність законодавству України

Процедура аудиту необхідна насамперед керівникові компанії, щоб:

✔ знати реальний стан справ на підприємстві щодо питань з ОП;

✔ виявити слабкі сторони системи охорони праці;

✔ підготуватися до перевірки контролюючих органів;

✔ запобігти ризикам та зберегти життя і здоров’я працівників.

(067) 317-58-86  (063) 590-97-54 

Матеріали до теми


Про охорону праці під час обслуговування та експлуатації навантажувачів
Фахівець Управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області провів превентивний захід з питань дотримання вимог охорони праці під час обслуговування та ...
Роботодавець може відсторонити працівника від роботи за ухиляння від проходження обов’язкового медогляду
З метою профілактики та запобігання професійним захворюванням та виробничому травматизму, який може бути викликаний погіршенням стану здоров’я працівників, роботодавець має ...
На Кіровоградщині проведено моделювання настання нещасного випадку за відсутності електростартерного запуску чи блокуючого пристрою двигуна трактора
Фахівці Управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області провели моделюванням події на робочому місці на одному з сільськогосподарських підприємств Новоукраїнського району, ...
Про правила охорони праці під час аварійного відключення електроенергії
Фахівець Центрально-Західного міжрегіонального управління Держпраці для працівників виробничого підприємства Житомирщини провів інформаційний семінар щодо безпечної роботи у разі аварійного відключення ...