У разі настання нещасного випадку на підприємстві роботодавець повинен організовувати розслідування нещасних випадків відповідно до статті 22 Закону України від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII «Про охорону праці».
Нещасні випадки розслідуються відповідно до вимог «Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 337 (далі – Порядок № 337).
Журнал реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці
Замовити: 0 (800) 219-977
Відповідно до положень пункту 8 Порядку № 337, у разі отримання: інформації про нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) від безпосереднього керівника робіт, повідомлення від закладу охорони здоров’я, заяви потерпілого, членів його сім’ї чи уповноваженої ним особи тощо роботодавець зобов’язаний протягом однієї доби повідомити підприємствам (установам, організаціям), зазначеним в абзацах четвертому – дев’ятому цього пункту, з використанням засобів зв’язку та не пізніше наступного робочого дня надати на паперовому носії повідомлення згідно з додатком 2.
Нерідко роботодавці нехтують вимогами Порядку № 337, а працівники, що отримали травми, родини потерпілих або взагалі не знають своїх прав щодо проведення розслідування нещасних випадків, або йдуть на домовленість із роботодавцем та приймають пропозиції свідчити, що ушкодження сталося в побуті.
Отже, прихований нещасний випадок на виробництві – нещасний випадок, про який роботодавець, потерпілий або працівник, який його виявив, не повідомив у встановлений Порядком № 337 строк відповідним органам та установам, та/або нещасний випадок, розслідування якого не проведено комісією підприємства (установи, організації).
Ефективним способом профілактики та виявлення прихованого виробничого травматизму є – проведення роз’яснювальної роботи серед роботодавців, серед працівників закладів охорони здоров’я щодо своєчасного надання екстрених повідомлень про звернення потерпілих з посиланням на нещасний випадок.
Нещасний випадок стався внаслідок воєнних дій. Процедура розслідування — читайте в журналі «Охорона праці і пожежна безпека»
Працівникам слід брати до уваги, що у разі травмування під час виконання своїх трудових обов’язків не варто йти на домовленість із роботодавцем та не приймати його пропозицій визнати, що травмування сталося у побуті. Вимагайте проведення розслідування нещасних випадків. Пам’ятайте, що стан охорони праці на підприємстві залежить не тільки від роботодавця, а ще від ставлення до охорони праці кожного працівника.
Приховування роботодавцем факту нещасного випадку позбавляє працівника його конституційного права на соціальний захист.
Джерело: Управління Держпраці
Посібник «Проведення навчання та інструктажів з охорони праці. Актуально під час воєнного стану»
- навчання, спеціальне навчання та перевірку знань з питань ОП;
- організацію проведення інструктажів — як зацікавити працівників;
- застосування нових знань на робочих місцях — який метод проведення інструктажу найкращий;
- нову національну систему запобігання виробничим ризикам: в чому секрет успіху;
- обов’язкові інструктажі та види журналів реєстрації інструктажів з питань ОП;
- особливості проведення інструктажів;
- рекомендації щодо заповнення журналів реєстрації інструктажів.