Про строки чинності колективного договору


Про строки чинності колективного договору

Відповідно до ст. 9 Закону України від 1 липня 1993 року № 3356-XII «Про колективні договори і угоди» колективний договір набирає чинності з дня його підписання представниками сторін або з дня, зазначеному у ньому.

Після закінчення строку дії колективного договору, він продовжує діяти до того часу, поки сторони не укладуть новий або не переглянуть чинний, якщо інше не передбачено самим договором.

Колективний договір, зберігає чинність у разі зміни складу, структури, найменування роботодавця, від імені якого укладено цей договір.

У разі зміни власника, реорганізації юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) умови колективного договору діють протягом строку, на який його укладено, але не більше одного року, якщо сторони не домовились про інше.

Читайте також: Про тривалість роботи напередодні вихідних та святкових днів

У разі ліквідації підприємства колективний договір діє протягом усього строку проведення ліквідації.

На новоствореному підприємстві колективний договір укладається за ініціативою однієї із сторін.

Максимальні і мінімальні строки дії колективного договору законодавством не регламентуються. Сторони колективного договору вправі установити строк його дії на свій розсуд. У практичному плані недоцільно встановлювати строк чинності колективного договору тривалістю менше одного року, оскільки погодження його умов може виявитися досить складним і тривалим. Занадто тривалий строк також є неприйнятним, оскільки є багато питань, що в обов’язковому порядку повинні регулюватися колективним договором (вони передбачені, наприклад, ст. 15 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці»).

Розроблення документів з охорони праці
Для довідок: 0 (800) 219-977

У зв’язку зі зміною обставин не обов’язково укладати новий колективний договір. Можливе внесення змін до чинного колективного договору. Це може бути цілком непоганим виходом для сторін колективного договору, особливо враховуючи ту обставину, що порядок внесення змін у колективний договір не тотожний порядку укладення колективного договору.

Порядок внесення змін і доповнень до колективного договору сторони вправі визначити в самому договорі (ст. 14 Закону України «Про колективні договори і угоди»). У колективному договорі може встановлюватися спрощений порядок внесення змін і доповнень до колективного договору (наприклад, за погодженням між сторонами, колективного договору, угоди без затвердження змін та доповнень зборами чи конференцією трудового колективу).

Читайте також: Яка тривалість робочого часу і відпочинку під час воєнного стану в Україні

Джерело: Державна служба України з питань праці

Охорона праці і пожежна безпека. Друкований журнал. Передплата – 2025

Матеріали до теми


Зразок складання Правил внутрішнього трудового розпорядку
У попередній публікації «Правила внутрішнього трудового розпорядку: вимоги та порядок прийняття» ми детально розглянули вимоги щодо складання ПВТР, навели перелік положень, які ...