
Автовишка – це спеціалізована техніка, яка використовується для висотних робіт, зокрема, в будівництві й енергетиці, обслуговування ліній електропередач, а також монтажних і ремонтних робіт. Робота на автовишці є підвищено небезпечною, оскільки поєднує в собі ризики висоти, електробезпеки та роботи з механізмами. Дотримання вимог охорони праці є обов’язковим для уникнення травм і аварійних ситуацій, зокрема:
- падіння працівника з висоти через недотримання правил безпеки або несправність обладнання;
- перекидання автовишки через неправильне розміщення або нерівну поверхню;
- удару електричним струмом під час роботи поблизу ліній електропередач;
- травм від рухомих частин механізму підйому або стріли.
Ускладнити безпеку робіт також можуть погодні умови: сильний вітер, дощ, ожеледь. Своєчасний інструктаж, справність техніки та правильне використання засобів індивідуального захисту забезпечують безпеку працівників і мінімізують ризики аварій.
Способи підвищення електробезпеки: зміна схеми пристроїв захисного відключення для зменшення струму спрацьовування — читайте в журналі «Охорона праці і пожежна безпека»
Обрізання дерев: основні застереження
Під час обрізання дерев на автовишці потрібно дотримуватися особливої обережності через низку потенційних небезпек:
- Контакт з лініями електропередач. Гілки дерев можуть бути поблизу електричних проводів, і неправильні дії можуть призвести до ураження електричним струмом. Обов’язково потрібно уникати будь-якого контакту з проводами та використовувати ізольовані платформи.
- Нестабільність платформи. Обрізка важких гілок може порушити рівновагу автовишки. Перед початком робіт слід переконатися в надійності платформи, використовувати стабілізатори та уникати перевантаження.
- Падіння. Різання великих гілок може спричинити непередбачені рухи, що підвищує ризик падіння з платформи. Необхідно завжди використовувати засоби індивідуального захисту, такі як ремені безпеки, та слідкувати за стійкістю.
Дотримання правил безпеки є критично важливим для уникнення нещасних випадків при виконанні таких робіт.
Заходи від ураження електричним струмом у Правилах улаштування електроустановок: зауваження та пропозиції — читайте в журналі «Охорона праці і пожежна безпека»
Джерела: Управління Держпраці, eLCOSH