Проект групи компаній «МЕДІА-ПРО»
Отримувати новини

Новини

Повернутися до переліку новин

На дозвіллі не повинно бути ризику травмування

Держпраці звертається до організаторів дозвілля за участю пересувних та мобільних атракціонів

За 2015–2020 роки в Україні внаслідок нещасних випадків та аварій, пов’язаних з експлуатацією атракціонної техніки, постраждало 24 відвідувача, у т. ч 9 із них загинуло. Основною причиною є її незадовільний технічний стан.

У зв’язку з карантинними обмеженнями в 2020–2021 роках робота центрів дозвілля і тематичних парків була дещо обмежена. Однак, на даний період робота атракціонної техніки поступово відновлюється.

Суб’єкти господарювання періодично здійснюють експлуатацію пересувних містечок атракціонів, у тому числі атракціонів з підвищеною небезпекою, як правило, під час святкувань та урочистих заходів.

Як свідчать результати попередніх перевірок, переважна частина атракціонів пересувних містечок виробництва Чехословаччини. Техніка вже відпрацювала нормативний термін служби. Відповідно до вимог ст. 21 Закону України «Про охорону праці» та «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 р. № 1107 (далі — Порядок), атракціони з підвищеною небезпекою, їх складові частини, виготовлені за кордоном, допускаються до експлуатації після одержання Дозволу на застосування та за наявності сертифіката на відповідність вимогам з охорони праці, чинним на території України. Дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме монтаж, демонтаж, налагоджування, ремонт, технічне обслуговування атракціонів з підвищеною небезпекою суб’єкт господарювання отримує в Держпраці України, Дозвіл на експлуатацію об’єктів підвищеної небезпеки суб’єкт господарювання отримує в територіальному органі Держпраці за місцем реєстрації. Дія дозволу поширюється на всю територію України.

Відповідно до п. 14 Порядку, суб’єкт господарювання, який отримав дозвіл і має намір виконувати роботи підвищеної небезпеки, повинен письмово повідомити про це територіальний орган Держпраці за місцем виконання робіт не пізніше ніж за десять робочих днів до початку виконання робіт з наданням копії Дозволу.

Необхідно зауважити, що не всі суб’єкти господарювання надають відповідну інформацію. Так, в першій декаді серпня 2021 на святкування Дня міста Дубно для участі в заходах був запрошений підприємець В. Ласкін. Він встановив атракціонну техніку на спеціально підготовленому майданчику у центрі міста, але повідомлення в управління Держпраці у Рівненській області не надав (аналогічне порушення ФОП Ласкін І. В. допускав і в попередні роки). Під час проведення профілактичного заходу працівником Управління представникам ФОП Ласкіна І. В. було вказано на неприпустимі порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці, в т. ч. на виявлені під час візиту порушення з електробезпеки (на даний час проведено демонтаж атракціонної техніки).

Держпраці звертається до організаторів дозвілля громадян за участю в заходах пересувних та мобільних атракціонів.

При виділенні земельних майданчиків для розміщення атракціонної техніки слід звертати особливу увагу на наступне:

  • наявність у суб’єктів господарювання документів дозвільного характеру;
  • відповідність майданчиків, тобто визначення несучої здатності ґрунту, розташування підземних та наземних комунікацій, які можуть становити небезпеку під час зведення та експлуатації атракціону, дотримання безпечних відстаней до інших постійних або пересувних конструкцій;
  • наявність проектної документації та інструкції підприємств-виготовлювачів з монтажу та налагоджування;
  • проведення експертних обстежень, технічних оглядів атракціонної техніки.

Джерело: Управління ДержпраціРозсилка новин