Відповідальність роботодавців під час війни: які санкції передбачає законодавство за трудові порушення?


Відповідальність роботодавців під час війни: які санкції передбачає законодавство за трудові порушення?

В умовах військової агресії окупантів сьогодні продовжують працювати тисячі підприємств та мільйони наших співвітчизників. Внаслідок цього можливе виникнення конфліктних ситуацій між працівниками та роботодавцями, зумовлених порушеннями законодавство про працю. Незважаючи на той факт, що в умовах воєнного стану неможлива повноцінна наглядова діяльність за роботодавцями з боку держави, фахівці Держпраці виконують свої посадові обов’язки.

Зокрема, днями Управління Держпраці у Вінницькій області повідомило про результати розгляду скарги працівника на роботодавця, в якій працівник зазначив, що йому та колегам запроваджений простій, проте вони продовжують виконувати свої трудові обов’язки згідно посадових інструкцій.

За результатами розгляду цієї скарги Управління Держпраці обмежилось проведенням інформаційно-роз’яснювальної роботи та наголосило на обов’язковому усуненні наявних порушень. В подальшому ці порушення усунуті роботодавцем. Враховуючи зазначене, роботодавцям не варто «розслаблятись» та очікувати, що за порушення трудового законодавства контролюючі органи будуть обмежуватись лише попередженнями. Наразі Держпраці обіцяє не накладати штрафи на роботодавців під час дії воєнного стану. Проте, не можна виключати відновлення позапланових перевірок дотримання роботодавцями трудового законодавства, щоб захистити працівників від свавілля.

Внаслідок чого необхідно згадати, яка відповідальність встановлена за порушення трудового законодавства.

Адміністративна відповідальність

За порушення законодавства про працю, посадових осіб підприємств, а також фізичних осіб-підприємців, якщо вони є роботодавцями, можуть притягнути до адміністративної відповідальності. Умови притягнення до адміністративної відповідальності передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі — КУпАП).

Стаття 41 КУпАП

1. Порушення встановлених термінів виплати зарплати, виплата її не в повному обсязі, а також інші порушення законодавства про працю (п. 1, 2 ст. 41 КУпАП).

Стягнення — штраф з посадових осіб та приватних підприємців від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (далі — нмдг) (від 510 до 1700 грн). У разі повторного вчинення протягом року — штраф від 100 до 300 нмдг (від 1700 до 5100 грн).

Примітка: Згідно повідомлень Держпраці, роботодавець звільняється від відповідальності за порушення зобов’язання щодо строків оплати праці, якщо доведе, що це порушення сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили. Звільнення роботодавця від відповідальності за несвоєчасну оплату праці не звільняє його від обов’язку виплати заробітної плати.

2. Фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), допуск до роботи іноземця або особи без громадянства та осіб, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця, на умовах трудового договору (контракту) без дозволу на застосування праці іноземця або особи без громадянства (п. 3, 4 ст. 41 КУпАП).

Стягнення — штраф з посадових осіб та приватних підприємців від 500 до 1000 нмдг (від 8500 до 17 000 грн). У разі повторного вчинення протягом року — штраф від 1000 до 2000 нмдг (від 17 000 до 34 000 грн).

КУпАП передбачено адміністративну відповідальність і за вчинення інших порушень трудового законодавства, а саме:

1. Ухилення від участі в переговорах щодо укладення, зміни або доповнення колективного договору, угоди, умисне порушення строку початку ведення переговорів, незабезпечення роботи комісій з представників сторін чи примирних комісій у встановлений сторонами переговорів строк (ст. 41-1 КУпАП).

Стягнення — штраф з осіб, які представляють власників або уповноважені ними органи чи профспілки або інші уповноважені трудовим колективом органи, від 3 до 10 нмдг (від 51 до 170 грн).

2. Порушення чи невиконання колективного договору, угоди (ст. 41-2 КУпАП).

Стягнення — штраф з осіб, які представляють власників або уповноважені ними органи чи профспілки або інші уповноважені трудовим колективом органи, від 50 до 100 нмдг (від 850 до 1700 грн).

Примітка: На період воєнного стану дія окремих положень колективного договору може бути зупинена за ініціативою роботодавця. Відповідно, і відповідальність за порушення (невиконання) таких зупинених положень не може наставати.

3. Ненадання інформації для ведення колективних переговорів і здійснення контролю за виконанням колективних договорів, угод (ст. 41-3 КУпАП).

Стягнення — штраф з осіб, які представляють власників або уповноважені ними органи чи профспілки або інші уповноважені трудовим колективом органи, від 1 до 5 нмдг (від 17 до 85 грн.).

Примітка: На період воєнного стану дія окремих положень колективного договору може бути зупинена за ініціативою роботодавця. Відповідно, і відповідальність за порушення (невиконання) таких зупинених положень не може наставати.

4. Прийняття посадовими особами підприємств, установ, організацій на роботу громадян без паспортів або з недійсними паспортами (ст. 200 КУпАП).

Стягнення — штраф на посадових осіб підприємств від 1 до 3 нмдг (від 17 до 51 грн) та від 10 до 14 нмдг (від 170 до 238 грн) у разі повторного вчинення такого порушення протягом року.

5. Порушення посадовими особами підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, у тому числі іноземних суб’єктів господарської діяльності (далі — СГД), що діють на території України, фізособами — підприємцями, які використовують найману працю, встановленого порядку працевлаштування, прийняття на навчання іноземців та осіб без громадянства, надання їм житла, а також інші порушення, якщо вони сприяють іноземцям та особам без громадянства в ухиленні від виїзду з України після закінчення терміну перебування або спрямовані на їх незаконну реєстрацію, оформлення документів на проживання (ст. 204 КУпАП).

Стягнення — штраф на посадових осіб підприємств та фізосіб-підприємців від 100 до 200 нмдг (від 1700 до 3400 грн).

6. Невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, щодо усунення порушень законодавства про охорону праці або створення перешкод для діяльності цих органів (ст. 188-4 КУпАП).

Стягнення — штраф на працівників від шести до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (112–170 грн) і на посадових осіб — від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510–1700 грн).

Фінансова відповідальність

Крім того, до підприємств або фізичних осіб-підприємців, якщо вони є роботодавцями, за порушення трудового законодавства застосовується відповідальність згідно зі ст. 265 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП України) у вигляді фінансової санкції (штрафу).

Ст. 265 КЗпП України

1. Фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту).

2. Оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві.

3. Виплата зарплати (винагороди) без нарахування та сплати ЄСВ і податків.

За вказані вище правопорушення передбачено стягнення — 10 розмірів мінімальної зарплати, установленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення — 65 000 грн (з 01 жовтня 2022 року — 67 000 грн), за повторне — 30 розмірів — 195 000 грн (з 01 жовтня 2022 року — 201 000 грн).

4. Порушення встановлених строків виплати зарплати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі;

Стягнення — 3 розміри мінімальної заробітної плати, установленої законом на момент виявлення порушення — 19 500 грн (з 01 жовтня 2022 року — 20 100 грн).

Примітка: Щодо заборгованості з заробітної плати, згідно повідомлень Держпраці, роботодавець звільняється від відповідальності за порушення зобов’язання щодо строків оплати праці, якщо доведе, що це порушення сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили. Звільнення роботодавця від відповідальності за несвоєчасну оплату праці не звільняє його від обов’язку виплати заробітної плати.

5. Недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці.

Стягнення — 2 розміри мінімальної заробітної плати, установленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення — 13 000 грн (з 01 жовтня 2022 року — 13 400 грн).

6. Недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, залученим до виконання військових обов’язків.

Стягнення — 4 розміри мінімальної заробітної плати, установленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення — 26 000 грн (з 01 жовтня 2022 року — 26 800 грн).

7. Недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні.

Стягнення — 3 розміри мінімальної заробітної плати, установленої законом на момент виявлення порушення — 19 500 грн (з 01 жовтня 2022 року — 20 100 грн).

8. Недопущення до проведення перевірки, перешкоджання в її проведенні з питань неоформлених працівників, неповної зайнятості та неповної сплати ЄСВ і податків.

Стягнення — 16 розмірів мінімальної заробітної плати, установленої законом на момент виявлення порушення — 104 000 грн (з 01 жовтня 2022 року — 107 200 грн).

9. Порушення інших вимог трудового законодавства, крім перелічених вище.

Стягнення — 1 розмір мінімальної заробітної плати за кожне таке порушення — 6500 грн (з 01 жовтня 2022 року — 6700 грн), за повторне — 2 розміри — 13 000 грн (з 01 жовтня 2022 року — 13 400 грн).

Кримінальна відповідальність

За порушення законодавства про працю винні особи можуть бути притягнені і до кримінальної відповідальності. Зокрема, відповідальність за порушення трудового законодавства передбачено наступними статтями Кримінального кодексу України (далі — КК України):

  • ст. 172 КК України — установлено кримінальну відповідальність за незаконне звільнення працівника з роботи з особистих мотивів, а також за інше грубе порушення законодавства про працю;
     
  • ст. 173 КК України — передбачено кримінальну відповідальність за грубе порушення угоди про працю службовою особою підприємства, установи, організації незалежно від форми власності;
     
  • ст. 175 КК України — передбачено відповідальність за безпідставну невиплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої установленої законом виплати громадянам більш як за один місяць, вчинену умисно керівником підприємства, установи або організації незалежно від форми власності чи громадянином — суб’єктом підприємницької діяльності.

Враховуючи різноманітність видів відповідальності за порушення трудового законодавства роботодавцям варто ґрунтовно задуматися перед тим, як вдаватись до відповідних кроків щодо працівника, адже економічні ризики від таких дій є значними.

Андрій Петришак, Кирило Казак
Джерело: ЛІГА:ЗАКОН

Матеріали до теми


Технічний регламент безпеки машин: вимоги, стандарти та рекомендації
Ринковий нагляд – це комплекс заходів, спрямованих на забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам безпеки. В Україні органами ринкового нагляду є ...
Проєкт плану здійснення комплексних заходів державного нагляду на 2025 рік
Інтегрованою автоматизованою системою державного нагляду (контролю) сформовано проєкт плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) органів державного нагляду (контролю) на ...
Пропонують посилити контроль за додержанням законодавства про працю
СПО профспілок оприлюднено проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю та внесення зміни ...