Проект групи компаній «МЕДІА-ПРО»
Отримувати новини

Статті

Повернутися до переліку cтатей
Атестація робочих місць

Що таке атестація робочих місць, і що за нею криється насправді

Згідно із ч. 4 ст. 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.

Атестація робочих місць за умовами праці — це комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально-економічних факторів, що впливають на здоров’я і працездатність працівників в процесі трудової діяльності.

Атестацію проводять не рідше ніж раз на п’ять років. Також передбачено проведення позачергової атестації у разі докорінної зміни умов і характеру праці з ініціативи роботодавця, профспілкового комітету, трудового колективу або його виборного органу, органів Державної служби України з питань праці.

«Проведення атестації за умовами праці — це можливість якісного соціального захисту працівників — надання пенсій за віком на пільгових умовах, інших пільг та компенсацій. А також розроблення і реалізація організаційних, технічних, економічних заходів щодо поліпшення умов праці». — зазначає лікар з гігієни праці ТОВ «ЕКСПЕРТ ЛАБ УКРАЇНА» Станіслав Федан.

Наслідки не проведення атестації

Що чекає на тих хто не проводить атестацію за умовами праці:

  • порушник1 — керівник підприємства, може бути притягнений до адміністративної відповідальності у вигляді сплати штрафу згідно ч. 1 ст. 41 КУпАП2 щодо порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення;
     
  • якщо атестація не проводилася, але підприємство несе затрати на виплату компенсацій і надання гарантій працівникам (додаткові відпустки, підвищена оплата праці, спецодяг тощо), при перевірці можуть виникнути питання з приводу правомірності таких виплат (якщо роботодавець перебуває на бюджетному фінансуванні), а також проблеми з оподаткуванням таких виплат;
     
  • якщо підприємство не проведе атестацію і не надаватиме працівникам належні гарантії та компенсації, то кожен працівник, що працює у шкідливих та небезпечних умовах, може звернутися до суду і вимагати відшкодування матеріального і морального збитку. У такому разі, непроведення атестації не тільки не врятує роботодавця від відповідальності, але, навпаки, стане доказом його провини.

Також не проведення атестації призведе до порушення прав працівників — фактично, виконуючи шкідливі або важкі роботи, наймана особа не одержить передбачених законодавством компенсацій і соціальні гарантії. Це дає підставу працівнику розривати трудовий договір за власним бажанням без відпрацювання двотижневого строку (ч. 3 ст. 38 КЗпП3), а також звернутися до суду (ст. 221 КЗпП України).

Атестація робочих місць є обов’язковою лише за наявності шкідливих та небезпечних умов. У всіх інших випадках це право роботодавця, а не обов’язок.

Хто може проводити атестацію за умовами праці

Проводити атестацію робочих місць за умовами праці можуть лише атестовані лабораторії як, наприклад, ТОВ «ЕКСПЕРТ ЛАБ УКРАЇНА», що входить до атестованих лабораторій, згідно «Порядку атестації лабораторії на проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу» та розміщені на офіційному веб-сайті Держпраці.

________________
1 Непроведення атестації робочих місць є порушенням законодавства про охорону праці, зокрема постанови Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 р. № 442.
2 Кодекс України про адміністративні правопорушення.
3 Кодекс законів про працю України.

Джерело: журнал «Охорона праці і пожежна безпека»

Переконайтеся, що ви передплатили журнал і вся необхідна інформація є під рукою!Розсилка новин