Згідно із ч. 4 ст. 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.
Атестація робочих місць за умовами праці — це комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально-економічних факторів, що впливають на здоров’я і працездатність працівників в процесі трудової діяльності.
Атестацію проводять не рідше ніж раз на п’ять років. Також передбачено проведення позачергової атестації у разі докорінної зміни умов і характеру праці з ініціативи роботодавця, профспілкового комітету, трудового колективу або його виборного органу, органів Державної служби України з питань праці.
![]() «Проведення атестації за умовами праці — це можливість якісного соціального захисту працівників — надання пенсій за віком на пільгових умовах, інших пільг та компенсацій. А також розроблення і реалізація організаційних, технічних, економічних заходів щодо поліпшення умов праці». — зазначає лікар з гігієни праці ТОВ «ЕКСПЕРТ ЛАБ УКРАЇНА» Станіслав Федан. |
Що чекає на тих хто не проводить атестацію за умовами праці:
Також не проведення атестації призведе до порушення прав працівників — фактично, виконуючи шкідливі або важкі роботи, наймана особа не одержить передбачених законодавством компенсацій і соціальні гарантії. Це дає підставу працівнику розривати трудовий договір за власним бажанням без відпрацювання двотижневого строку (ч. 3 ст. 38 КЗпП3), а також звернутися до суду (ст. 221 КЗпП України).
Атестація робочих місць є обов’язковою лише за наявності шкідливих та небезпечних умов. У всіх інших випадках це право роботодавця, а не обов’язок.
Проводити атестацію робочих місць за умовами праці можуть лише атестовані лабораторії як, наприклад, ТОВ «ЕКСПЕРТ ЛАБ УКРАЇНА», що входить до атестованих лабораторій, згідно «Порядку атестації лабораторії на проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу» та розміщені на офіційному веб-сайті Держпраці.
________________
1 Непроведення атестації робочих місць є порушенням законодавства про охорону праці, зокрема постанови Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 р. № 442.
2 Кодекс України про адміністративні правопорушення.
3 Кодекс законів про працю України.
Джерело: журнал «Охорона праці і пожежна безпека»
Переконайтеся, що ви передплатили журнал і вся необхідна інформація є під рукою!