Уряд України 6 жовтня 2023 року схвалив два ключові законопроєкти, що відкривають двері до європейських стандартів безпеки та здоров’я працівників на робочому місці.
Перший із них — законопроєкт «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі» — об’єднує найкращі практики та національний досвід з передовими принципами управління безпекою праці, що базуються на світових стандартах, та реформує національну систему управління охороною праці, яка фактично є нащадком системи радянського союзу і базується на ієрархічній структурі та встановлених процедурах.
Раніше писали: Проєкт закону “Про безпеку та здоров’я працівників на роботі”
Зокрема, законопроєкт передбачає запровадження ризикоорієнтованого підходу в управлінні безпекою праці на законодавчому рівні, який відповідає сучасним європейським стандартам у сфері безпеки та здоров’я працівників.
Чинний Закон України від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII «Про охорону праці» успадкував норми радянської епохи, які не сприяють запровадженню ефективного механізму економічного стимулювання роботодавців до створення належних, безпечних і здорових умов праці, а також повноцінній адаптації системи управління безпекою праці до найкращих світових практик та її інтеграції в загальну систему управління підприємством.
Здорові та безпечні умови праці – це передумова існування здорової та продуктивної робочої сили. Ніхто не мусить страждати від захворювань або нещасних випадків, пов’язаних із трудовою діяльністю. Цей чинник, серед іншого, є важливим аспектом як стабільності й конкурентоспроможності економіки країни.
Запорука безпеки для працівників — якісні ЗІЗ — читайте в журналі «Охорона праці і пожежна безпека»
Другий законопроєкт — «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за порушення вимог законодавства про безпеку та здоров’я працівників на роботі» — оновлює механізми відповідальності для роботодавців та працівників у сфері охорони праці та адаптує їх до переглянутих підходів у формуванні системи управління безпекою праці та здоров’я працівників на робочому місці, наближаючи українське законодавство до європейських стандартів.
Ці ініціативи відображають відданість уряду підвищенню стандартів безпеки та здоров’я працівників, щоб відповідати сучасним європейським вимогам, формуючи основу для створення більш безпечного та здорового робочого середовища для всіх громадян України.
Поведінковий аудит безпеки: практичний кейс. Поведінкова безпека в умовах війни — читайте в журналі «Охорона праці і пожежна безпека»
Джерело: Управління Держпраці
Посібник «Проведення навчання та інструктажів з охорони праці. Актуально під час воєнного стану»
- навчання, спеціальне навчання та перевірку знань з питань ОП;
- організацію проведення інструктажів — як зацікавити працівників;
- застосування нових знань на робочих місцях — який метод проведення інструктажу найкращий;
- нову національну систему запобігання виробничим ризикам: в чому секрет успіху;
- обов’язкові інструктажі та види журналів реєстрації інструктажів з питань ОП;
- особливості проведення інструктажів;
- рекомендації щодо заповнення журналів реєстрації інструктажів.