Виконання підняття різноманітних вантажів з метою їх завантаження та розвантаження за допомогою спеціалізованої техніки слід здійснювати, дотримуючись відповідних правил.
Ці правила поширюються на всіх суб’єктів господарювання незалежно від форм власності та організаційно-правової форми, які в процесі своєї діяльності виконують вантажно-розвантажувальні роботи, навантаження (розвантаження) та вивантаження. Вони обов’язкові для роботодавців і працівників.
- Перш ніж проводити роботи із завантаження чи розвантаження на підприємстві роботодавець має ознайомитися із вимогами до безпечного виконання вантажно-розвантажувальних робіт, розробити та затвердити відповідну документацію, отримати дозволи.
Читайте також: Перерахування розміру страхових виплат у зв’язку з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням
- Посадова особа або працівник, відповідальний за безпечне проведення вантажно-розвантажувальних робіт, повинна:
- визначити спосіб навантаження і розвантаження;
- зробити розміщення робочої сили;
- перевірити справність пристосувань і засобів індивідуального захисту;
- встановити порядок обміну умовними сигналами між стропальником, що подає сигнали, і машиністом підіймально-транспортного устаткування при провадженні робіт механічним способом;
- провести інструктаж працівникам перед початком робіт.
- Якщо на підприємстві виконують вантажопідіймальні роботи кранами, потрібно розробити та затвердити проєкт виконання робіт, технологічні карти складування вантажів, навантаження і розвантаження рухомого складу. Окрім того, щоб переміщувати вантажі, роботодавець розробляє і затверджує транспортно-технологічні схеми, забезпечує наявність графічних зображень (схем) стропування типових вантажів та їх виконання.
- Для керування та обслуговування кранів роботодавець повинен призначити кранівників, які мають посвідчення на право керування краном визначеного типу.
Читайте також: Нещасний випадок на виробництві/професійне захворювання: як отримати страхові виплати?
- Під час експлуатації кранів має бути забезпечене керування ними лише машиністом або працівником, який одержав спеціальний ключ (ключ-марку) від індивідуального контактного замка з метою унеможливлення несанкціонованого їх пуску.
- Машиніст щозміни перед пуском крана в роботу здійснює огляд крана. Кран оглядається лише за непрацюючих механізмів і вимкненому рубильнику в кабіні машиніста.
- Після огляду, перед пуском крана в роботу, необхідно всі його механізми випробувати на холостому ходу та зробити про це запис у вахтовому журналі машиніста.
- При переміщенні вантажу устаткуванням необхідно використовувати марковані, справні, відповідні вантажопідіймальності змінні вантажозахоплювальні органи та знімні вантажозахоплювальні пристрої, які пройшли технічний огляд і випробування. Знімні вантажозахоплювальні пристрої (стропи, траверси) до пуску в роботу повинні бути піддані повному технічному огляду та повинні мати бирки, на яких зазначені дата огляду, інвентарний номер пристрою та його максимальна вантажопідіймальність.
Вантажно-розвантажувальні роботи працівники повинні виконувати під керівництвом посадової особи або працівника, відповідального за безпечне проведення цих робіт.
- На кожній дільниці робіт вантажопідіймальних кранів для обв’язування, зачіплювання або підвішування вантажів роботодавець повинен призначити стропальників з-поміж працівників, які досягли 18 років та пройшли навчання в установленому порядку. Стропальник у своїй роботі підпорядковується працівнику, відповідальному за безпечне проведення робіт.
Раніше писали: Відшкодування матеріальної шкоди внаслідок нещасного випадку на виробництві: пам’ятка потерпілому
- Перед початком роботи стропальнику необхідно дібрати знімні вантажозахоплювальні пристрої, що відповідають масі та характеру вантажу, який підіймається, перевірити їх справність, наявність на них клейм або бирок з позначенням номера, дати виготовлення та вантажопідіймальності та перевірити освітлення робочого місця.
Перед виконанням кожної операції з переміщення вантажу стропальник повинен особисто подати відповідний (поданий за допомогою рук або по радіо) сигнал машиністу.
- Перед подачею сигналу про підіймання вантажу стропальнику необхідно:
- переконатися, що вантаж надійно застропований та нічим не утримується;
- перевірити, чи немає на вантажі незакріплених деталей та інструменту або інших предметів, що можуть випасти під час підіймання та переміщення;
- упевнитися, що вантаж не може під час підіймання за будь-що зачепитися;
- переконатися у відсутності людей біля вантажу, між вантажем, що підіймається, та стінами.
- Під час підіймання та переміщення вантажу стропальник зобов’язаний:
- подати сигнал для підіймання вантажу на висоту до 300 мм, перевірити правильність його стропування і тільки після цього подати сигнал про підіймання вантажу на необхідну висоту;
- супроводжувати вантаж під час переміщення та стежити, щоб він не переміщувався над людьми та не міг за будь-що зачепитися. Якщо супроводжувати вантаж немає можливості, за його переміщенням повинен стежити машиніст крана. А якщо вантаж перебуває в зоні, яка не має огляду з кабіни машиніста, – повинен стежити другий стропальник або сигнальник;
- здійснювати укладання вантажу рівномірно, без порушень установлених для складування габаритів та без захаращування проходів і проїздів.
Увага! З персоналом підприємства (як з посадовими особами, так і з машиністами вантажопідіймальних кранів з електричним приводом і стропальниками) слід періодично обговорювати алгоритм дій у разі аварійного відключення електроенергії.
Читайте також: Який порядок отримання компенсації за травму на виробництві?
Джерело: Управління Держпраці
Навчання з питань охорони праці
Замовляючи послугу з навчання на сайті, кожен клієнт отримує приємний бонус — 10% знижки на передплату журналу «ОППБ» та участь у семінарах і конференціях проєкту.
Наші спеціалісти надають послуги з:
- навчання щодо загальних питань з охорони праці;
- спеціального навчання для перевірки знань відповідних НПАОП;
- навчання з охорони праці посадових осіб;
- навчання для допуску працівників до виконання робіт підвищеної небезпеки.
Тривалість навчання залежить від обраного курсу.
Для довідок: 0 (800) 219-977