Верховна Рада України 13 липня 2023 року прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей використання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами» (законопроєкт № 9271).
Своїм рішенням парламент надав можливість вагітній жінці на власний розсуд та з урахуванням медичних показань визначати дату початку відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.
Укладання колективного договору. 6 найтиповіших помилок — читайте в журналі «Охорона праці і пожежна безпека»
Закон передбачає, що дні відпустки, передбачені законодавством до пологів, можуть бути перенесені та використані жінкою частково або повністю після пологів (починаючи з визначеного нею дня). Загальна тривалість відпустки не може перевищувати сумарно 126 календарних днів або 140 календарних днів — у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів.
Таким чином, українська жінка, вагітність якої протікає без ускладнень, може працювати та професійно розвиватися до дня пологів та отримати більше часу для відновлення після народження немовля.
Читайте також: Різні вимоги щодо охорони праці жінок і чоловіків не є дискримінацією за ознакою статі у сфері праці
Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Нагадаємо, що на сьогодні тривалість відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами становить 126 днів (зафіксовано 70 календарних днів відпустки до пологів та 56 днів після). У разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів тривалість відповідної відпустки становить 140 днів (70 днів надається до пологів та 70 після). Жінки не мають можливості змінити дату початку відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, навіть якщо вони почуваються добре та бажають продовжувати працювати.
Раніше писали: Вплив токсичних речовин на жіночий організм
Джерело: HRLIGA.COM
АУДИТ ОХОРОНИ ПРАЦІ — незалежна комплексна перевірка підприємства на відповідність законодавству України
Процедура аудиту необхідна насамперед керівникові компанії, щоб:
✔ знати реальний стан справ на підприємстві щодо питань з ОП;
✔ виявити слабкі сторони системи охорони праці;
✔ підготуватися до перевірки контролюючих органів;
✔ запобігти ризикам та зберегти життя і здоров’я працівників.