Врегульовано порядок створення спеціалізованих медзакладів у разі карантину. Кабінет Міністрів ухвалив відповідну постанову на виконання Закону України від 6 вересня 2022 року
№ 2573-IX «Про систему громадського здоров’я». Вона узгоджує нормативну базу з чинним законодавством. Раніше цей порядок регулювався наказом МОЗ від 21.10.2020 р. № 2382, який невдовзі буде скасований, а порядок створення тимчасових спеціалізованих закладів охорони здоровʼя з особливим протиепідемічним режимом, які утворюють за потреби через введення карантину, регулюватиметься цією постановою.
Наразі підстав для оголошення карантину в країні немає, однак у разі потреби створення та функціонування тимчасових лікарень з особливим протиепідемічним режимом регулюватиметься порядком, зазначеним у документі. Зокрема, це стосується:
- встановлення вимог до приміщень, в яких за потреби відповідно до рішення про встановлення карантину утворюються спеціалізовані лікарні/шпиталі, ізолятори та обсерватори;
- визначення категорій осіб, які підлягають розміщенню до спеціалізованих лікарень/шпиталів, ізоляторів та обсерваторів;
- визначення механізму залучення медичних та немедичних працівників до роботи у спеціалізованих лікарнях/ шпиталях, ізоляторах та обсерваторах.
Порядок, затверджений постановою, забезпечує оперативне реагування на надзвичайні ситуації в системі громадського здоров’я завдяки єдиному механізму створення та функціонування спеціалізованих закладів охорони здоров’я з особливим протиепідемічним режимом (спеціалізованих лікарень/шпиталів, ізоляторів та обсерваторів). Такі тимчасові спеціалізовані лікарні можуть бути розгорнуті в разі спалахів інфекційних хвороб з метою додаткового забезпечення надання медичної допомоги пацієнтам та у разі необхідності проведення заходів для запобігання поширення інфекційної хвороби.
Раніше писали: Закон № 2573: обов’язкові медичні огляди працівників та електронні медичні книжки
Нагадаємо, Закон України «Про систему громадського здоров’я» вступив у дію 1 жовтня 2023 р. Він забезпечує створення та функціонування комплексної системи громадського здоров’я за такими напрямами:
- запобігання хворобам, зміцнення здоров’я населення та збільшення тривалості життя шляхом впровадження профілактичних заходів, у тому числі направлених на фактори ризику НІЗ;
- забезпечення епідеміологічного нагляду, моніторингу, готовності та реагування на загрози та надзвичайні ситуації;
- розвитку комплексного підходу до розвʼязання проблем громадського здоров’я;
- забезпечення біологічної безпеки та біологічного захисту держави через створення національної мережі установ із контролю та профілактики хвороб тощо.
Читайте також: Про застосування санітарних норм щодо перевищення рівня шуму від генераторів: роз’яснення МОЗ
Запобігання розвитку хвороб і контроль над ними передбачені угодою про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Закон гарантує кожній людині безпечні для здоровʼя і життя харчові продукти, питну воду, довкілля, умови праці, навчання, виховання, побут, дозвілля, відпочинок. Водночас він зобов’язує громадян піклуватися про своє здоровʼя, здоровʼя і гігієнічне виховання дітей; не шкодити здоровʼю інших тощо.
Читайте також: Роботодавець може відсторонити працівника від роботи за ухиляння від проходження обов’язкового медогляду
Джерело: Урядовий портал