Мабуть, кожен фахівець з охорони праці хоч раз у житті стикався з необхідністю звернутися до керівництва з пропозицією внести зміни до установленого порядку. Причини були різні: від зміни законодавства до перегляду стратегії. І відповіді варіювалися від зацікавленості до категоричної відмови.
Розглянемо три варіанти поведінки фахівців з охорони праці, які добре зарекомендували себе і дозволять здвинути діло.
Підхід перший «Один у полі воїн»
Найважливішим у просуванні ініціативи є підготовка. Те, наскільки ви готові захистити свою пропозицію, дуже відчутно вплине на подальше ухвалення рішення.
Необхідність запровадження змін: використовуйте показники — статистику, оцінку ризиків, показники виробничого травматизму, кількість постраждалих тощо. Додайте до цього причини та наслідки. Одним словом, покажіть, що усталена модель поведінки віджила своє.
Витрати використання:
Вигоди від запровадження змін:
Підхід другий «Право вибору»
Фактично, цей спосіб повторює думку першого підходу, але з одним доповненням. Потрібно надати керівництву можливість альтернатив. Запропонуйте не один варіант вирішення питання, а три. Це ваша ж ідея, але з деякими змінами. Будь-яку проблему можна вирішити декількома способами. Ваше завдання — показати їх, та дати кількісну та якісну характеристику.
Підхід третій «Спільна справа»
Ініціативи в області охорони праці зазвичай зачіпають безліч підрозділів. Це і безпосередньо відділ ОП, і виробництво, і технічні служби, і економічний відділ. Іноді можуть додатись відділ кадрів та юристи. Кожен випадок унікальний, але дуже рідко він зачіпає тонке коло осіб. А тому найкращим варіантом є комплексний підхід через створення комісії.
Вважаємо, вже на етапі першого підходу багато хто задумався, де вони візьмуть стільки інформації. І вони мають рацію. Найкраще, щоб кожна служба висловила своє професійне судження. Фахівець охорони праці не може знати абсолютно всіх нюансів.