Про можливе поширення гострих кишкових інфекцій у результаті аварії на Каховській ГЕС: рекомендації щодо профілактичних заходів


Про можливе поширення гострих кишкових інфекцій у результаті аварії на Каховській ГЕС: рекомендації щодо профілактичних заходів

Через аварію у зв’язку з руйнуванням дамби Каховської ГЕС зростає загроза поширення гострих кишкових інфекцій, які можуть призвести до серйозних ускладнень.

Це пов’язано з тим, що внаслідок затоплення великих територій суходолу вода розповсюдила технічні та біологічні відходи.

Перше, з чим виникає проблема: це питна вода. Існує загроза спалахів гострих кишкових захворювань, спричинених вживанням забрудненої збудниками кишкових інфекцій води.

Проблеми з питною водою мають населені пункти, які прив’язані до Каховського водосховища. Внаслідок аварії на Каховській ГЕС усі міста і села, що лежать нижче греблі, підтоплені або затоплені повністю. Крім того, води Дніпра впадають у Чорне море, і все, що зараз несеться з Каховського водосховища, заразить всі чорноморські води.

У криницях та відкритих водоймах на підтопленій території можуть опинитися хімікати, а також збудники інфекційних хвороб із кладовищ, вбиралень, сміттєзвалищ. Підтоплення таких об’єктів, як кладовища, вбиральні, поля, сміттєзвалища несуть в собі ризик поширення збудників вірусних гепатитів, гельмінтозів, ботулізму та інших гострих інфекційних захворювань, зокрема холери.

Раніше писали: Як знезаразити воду спеціальними таблетками?

Основні ознаки кишкових інфекцій

До кишкових інфекцій належать:

  • черевний тиф;
  • дизентерія;
  • харчові токсикоінфекції;
  • вірусний гепатит А тощо.

Усі ці хвороби викликаються живими збудниками – мікробами та вірусами, які дуже стійкі в навколишньому середовищі і зберігають свою життєдіяльність в довкіллі тривалий час.

Гострі кишкові захворювання ще називають «хворобою брудних рук». Зараження настає при вживанні неякісної води чи неякісних харчових продуктів, які містять в собі збудник захворювання, брудні овочі, фрукти та ягоди.

Потрапляючи з їжею та водою в шлунково-кишковий тракт (ШКТ) людини, мікроби починають розмножуватись і виділяти отруйні продукти життєдіяльності – токсини, котрі вражають ШКТ, нервову, серцево-судинну та інші системи організму.

 

Гостра кишкова інфекція проявляється не одразу, а після інкубаційного періоду, який може тривати від декількох годин до 7 днів. Потім настає нездужання, головний біль, відсутність апетиту. Далі приєднується нудота, блювота, біль у животі, багаторазові рідкі випорожнення, іноді зі слизом та кров’ю, підвищення температури тіла до 39-40 градусів.

Перші ознаки захворювання на вірусний гепатит А, як правило, з’являються через три-чотири тижні після інфікування. Симптомами захворювання є грипоподібний стан, згодом можуть бути розлади з боку шлунково-кишкового тракту, біль у правому підребер’ї, нудота та з’являється наростаюча жовтяниця.

Читайте також: У порту Одеси виявили холероподібний вібріон

У випадку виявлення перших ознак кишкового захворювання необхідно терміново звернутися до найближчої лікарняної установи. Якщо наявні болі в животі, блювання, діарея, підвищена температура тіла та інші незвичні симптоми треба негайно звернутися до лікаря. При тяжкому стані хворого треба негайно викликати швидку медичну допомогу.

Провідна роль у профілактиці кишкових інфекцій (попередженні виникнення та розповсюдженості гострих кишкових захворювань, зокрема вірусного гепатиту А) належить санітарній культурі населення, його обізнаності та правильній орієнтації в організації профілактичних і протиепідемічних заходів, громадській свідомості й дотриманні правил особистої гігієни. І перше правило профілактики – дотримання гігієнічних вимог, дотримання правил особистої гігієни.

Рекомендації, як уникнути кишкового інфекційного захворювання

  1. Насамперед треба звернути увагу на воду, яку ми п’ємо. Це має бути лише пляшкова, бутильована або кип’ячена вода. Кип’ятити її варто не менше, ніж чотири — п’ять хвилин. Проте варто пам’ятати, що кип’ятіння не позбавляє воду від хімічного забруднення.
  2. Слід відмовитися від напоїв з льодом, якщо не маєш впевненості, з якої води цей лід був зроблений, і вживати тільки доброякісну питну воду, що подається до споживача епідемічно безпечними водопровідними джерелами централізованого та нецентралізованого водопостачання, котрі контролюються комунальною службою та санепідстанціями, яку бажано вживати після п’ятихвилинного кип’ятіння.

Читайте також: Чому небезпечно пити воду з колодязів на підтоплених територіях

  1. Не використовувати воду з нецентралізованих джерел (копанок, колодязів тощо) перед вживанням обов’язково кип’ятити не менше п’яти хвилин.
    Також не використовувати воду з сумнівних джерел. Річка чи криниця у дворі не є перевіреними джерелами води, як і водопровід, призначений для технічних цілей.
  2. Слід ретельно мити перед вживанням овочі та фрукти, бажано промивати їх окропом. Регулярно мити руки, особливо перед вживанням їжі та після відвідування вбиральні. Якщо немає можливості вимити руки перед вживанням їжі, треба скористатися спиртовими серветками чи дезінфектантом для обробки рук, який можна придбати в аптечній мережі.
  3. Усі продукти варто піддавати термічній обробці (варіння, смаження, запікання), дотримуватися технологічного (температурного) режиму приготування їжі.
  4. Через стрімке падіння рівня води спостерігатиметься мор риби. Збирати таку рибу і вживати, наприклад, солити чи в’ялити, категорично заборонено. Є ризик захворювання на ботулізм.
  5. Для купання та відпочинку слід користуватися лише офіційно дозволеними пляжами.

Раніше писали: Одеські пляжі визнали непридатними для купання

Джерело: Управління Держпраці


ДОМЕДИЧНА ДОПОМОГА: як зберегти життя/здоров’я потерпілого + практичний кейс про правила в умовах бойових дій

Спецвипуск № 1, 2023

  • Як діяти в разі виникнення забоїв, переломів, кровотеч, опіків, уражень електричним струмом
  • Як допомогти пораненим під час збройних протистоянь та транспортуванні їх в укриття
  • Багато іншого про дії при виникненні загрозливих станів для життя

Замовити

Матеріали до теми


Поради щодо запобігання респіраторним інфекційним захворюванням в холодну пору року
Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) є поширеними в осінньо-зимовий період, проте дотримання простих профілактичних заходів допоможе знизити ризик захворювання. 1. ...
Допомога у кризових ситуаціях: чого не треба робити, надаючи першу психологічну допомогу
Головний спеціаліст сектору з питань впровадження та реалізації програм психосоціальної підтримки управління інспекційної діяльності у Запорізькій області Світлана Семенова радить, ...