Згідно зі статтею 8 Закону України «Про охорону праці» на роботах зі шкідливими і небезпечними умовами праці, а також роботах, пов’язаних із забрудненням або несприятливими метеорологічними умовами, працівникам видають безоплатно за встановленими нормами:
Переліченими засобами також мають забезпечувати тих, кого залучають до разових робіт, пов’язаних з ліквідацією наслідків аварій, стихійного лиха та ін., що не передбачено трудовим договором.
Важливо! Роботодавець зобов’язаний забезпечити за свій рахунок придбання, комплектування, видачу та утримання засобів індивідуального захисту відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці та колективного договору.
Якщо ці засоби передчасно зношуються і в цьому немає провини працівника, роботодавець зобов’язаний замінити їх за свої кошти. Також закон зобов’язує керівників підприємств компенсувати працівнику всі витрати на придбання спецодягу, інших засобів індивідуального захисту, мийних та знешкоджувальних засобів у разі, якщо їх не закупило підприємство. Однак це має відбуватися на умовах, передбачених колективним договором.
Норми забезпечення працівників мийними засобами
Загальні умови використання мийних засобів визначені в Технічному регламенті мийних засобів, затвердженому постановою КМУ від 20.08.2008 р. № 717, та державних санітарних нормах (наприклад ДСанПіН 2.2.9.027-99. Санітарні правила і норми безпеки продукції парфумерно-косметичної промисловості»).
Зокрема, у Технічному регламенті встановлені вимоги до мийних засобів і поверхнево-активних речовин, що входять до їхнього складу. Згідно з документом введення в обіг мийних засобів та поверхнево-активних речовин можливе тільки у разі, якщо вони не загрожують безпеці навколишнього природного середовища. Такі засоби мають відповідати вимогам щодо:
Статтею 165 Кодексу законів про працю України передбачена безплатна видача мила та інших знешкоджувальних засобів на роботах, пов’язаних із забрудненням, за встановленими нормами.
Зазначена норма видачі мила не поширюється на медичний персонал з числа працівників, безпосередньо пов’язаних з обслуговуванням хворих у лікувальних закладах кримінально-виконавчої системи, які забезпечуються 100 г мила на місяць з розрахунку на одну особу (норма витрат мила на санітарно-гігієнічні потреби для осіб рядового і молодшого начальницького складу воєнізованої пожежної охорони, служби нагляду і безпеки, а також медичних працівників затверджена наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 23.02.2000 p. № 22).
Наразі стосовно норм є певні нюанси. У радянські часи норми видачі мийних засобів працівникам визначали такі документи:
На ці та інші документи можна орієнтуватися під час визначення норми видачі мийних і знешкоджувальних засобів на підприємстві, однак доцільно було б закріпити їх у колективному договорі.
Також згідно з колективним договором роботодавець може додатково, понад встановлені норми, видавати працівникові певні засоби індивідуального захисту, якщо фактичні умови праці цього працівника вимагають їхнього застосування.
Джерело: Управління Держпраці