Чи поширюються повноваження Держпраці на припинення незаконного будівництва під високовольтною лінією електропередачі (ЛЕП)?


Чи поширюються повноваження Держпраці на припинення незаконного будівництва під високовольтною лінією електропередачі (ЛЕП)?

Відповідно до Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.1997 р. № 209 (далі — Правила), електричними мережами, які підлягають охороні згідно з Правилами, вважаються трансформаторні підстанції, розподільні пункти і пристрої, струмопроводи, повітряні лінії електропередачі, підземні і підводні кабельні лінії електропередачі та споруди, які до них належать.

Також відповідно до Правил в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв виконувати будь-які дії, що можуть порушити нормальну роботу електричних мереж, спричинити їх пошкодження або нещасні випадки, у тому числі забороняється будувати житлові, громадські та дачні будинки.

Згідно з Правилами енергопідприємства видають письмові дозволи, у тому числі на використання охоронних зон підприємствам і приватним особам, які виконують будівництво, капітальний ремонт, реконструкцію будинків та споруд поблизу електричних мереж — за умови наявності у проектно-кошторисній документації заходів щодо збереження електричних мереж.

Відповідно до пункту 4 Положення про Державну інспекцію енергетичного нагляду України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2018 р. № 77, Держенергонагляд відповідно до покладених на нього завдань, здійснює державний енергетичний нагляд, у тому числі за:

  • електричними установками і мережами учасників ринку (крім споживачів);
  • дотриманням учасниками ринку (крім споживачів) вимог правил та інших нормативно-правових актів і нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічного стану електричних установок і мереж.

Питання проектування, будівництва, ведення технічного нагляду за будівництвом та прийняття в експлуатацію об’єктів будівництва, визначаються державними будівельними нормами, Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Нагляд за дотриманням вимог Правил не належать до компетенції Держпраці.

Джерело: Державна служба України з питань праці

Матеріали до теми


Як підготувати документи, що витримають будь-яку перевірку Держпраці: базові НПА та актуальний перелік положень
Перевірка Державної служби з охорони праці — важливий та відповідальний захід, до якого готується будь-яке підприємство чи організація, прагнучи, щоб ...
Погане ставлення до працівників є підставою для позапланових перевірок
Верховна Рада прийняла в цілому законопроєкт № 11044, яким розширила підстави для проведення позапланових перевірок Держпраці — за заявою працівника ...
Про заходи державного нагляду (контролю) у періоду дії воєнного стану
Інформаційно-роз’яснювальну роботу в одному з товариств з обмеженою відповідальністю провели посадовці управління інспекційної діяльності у Запорізькій області. Вони, зокрема, нагадали, ...
Порядок відеофіксації процесу перевірки транспортних засобів набуде чинності 1 липня
МВС наказом від 23.05.2025 № 348 змінило дату набрання чинності Порядком відеофіксації процесу перевірки конструкції та технічного стану колісного транспортного ...