
Перевірка Державної служби з охорони праці — важливий та відповідальний захід, до якого готується будь-яке підприємство чи організація, прагнучи, щоб все пройшло ідеально. У цьому матеріалі представлено актуальний гайд з підготовки документів, до яких у жодного інспектора не виникне питань. На які законодавчі акти потрібно спиратися? Якими бувають покарання за певні порушення? Без яких документів не можна обійтись на підприємстві? Про це — розповімо далі у матеріалі.
Законодавча база з охорони праці
Для створення ефективної системи управління охороною праці на підприємстві необхідно дотримуватися низки нормативно-правових актів. Першочергово, вони визначають обов’язки та відповідальність як роботодавців, так і працівників та покликані забезпечити безпечні та здорові умови праці.
Ключові законодавчі документи, що формують правову безпеку у сфері охорони праці в Україні й регламентують взаємодію між роботодавцями та працівниками:
1. Конституція України та її роль в охороні праці. Стаття 43 КУ: «гарантує право кожного на працю, що включає можливість вільного вибору праці, а також права на належні безпечні і здорові умови праці». З цього випливає основний принцип: конституційне закріплення гарантій безпеки під час праці є фундаментом для всього законодавства щодо охорони праці.
2. Закон України «Про охорону праці» — ключовий нормативно-правовий акт, що регулює відносини у сфері безпеки та гігієни праці робочого середовища в Україні. Цей документ визначає основні поняття і положення щодо реалізації конституційних прав працівників на охорону їх життя і здоров’я у процесі трудової діяльності.
Розділ І: Загальні положення
У цьому розділі Закону України «Про охорону праці» зазначені сфери, на кого саме поширюється дія документа, а також визначені терміни та основні принципи. Отже, закон чітко визначає ключові терміни:
✔ «охорона праці»;
✔ «роботодавець»;
✔ «працівник»;
✔ «шкідливі та небезпечні фактори».
Це необхідно для формування єдиного розуміння вказаних термінів. Також важливо знати, що Закон поширюється на всіх, хто використовує найману працю незалежно від форми власності, він також стосується усіх працівників. Ключовим принципом Закону України «Про охорону праці» є пріоритет життя і здоров’я працівників. Роботодавець несе за це повну відповідальність. Працівники ж, своєю чергою, мають право на соціальний захист.
Телефонна консультація з охорони праці і пожежної безпеки
Для довідок: 0 (800) 21 99 77 • E-mail: info@mediapro.com.ua
Розділ ІІ: Гарантії прав на охорону праці
До цього розділу також відносяться гарантії суворого дотримання прав працівника під час укладання трудового договору, оформлення пільг та компенсацій, якщо працівник має на них право, зважаючи на шкідливі чи важкі умови роботи, обов’язкове відшкодування у разі ушкодження здоров’я. Це також стосується жінок, неповнолітніх та осіб з інвалідністю.
Добірка основних документів з охорони праці і пожежної безпеки для підприємства
Для довідок: 0 (800) 21 99 77 • E-mail: info@mediapro.com.ua
Розділ ІІІ: Організація охорони праці
У цьому розділі більш розгалужено описуються організаційні заходи щодо охорони праці. Серед першочергових обов’язків роботодавця, є розробка СУОП.
До уваги! У третьому розділі Закону України «Про охорону праці» описується чіткий алгоритм отримання дозвільних документів.
Далі у статті:
- Про обов’язки працівника
- Санкції за порушення законодавства
- Державний нагляд в умовах воєнного стану
- Статистика загиблих у період з 2022 року по 2025 рік
- Типові порушення з охорони праці, за які може накладатися штраф
- Документи, без яких не можна обійтись
Джерело: журнал WorkSafe.UA. Безпека та здоров’я на роботі