Потрібне взуття для бригади з 10 будівельників або сотні робочих порту, металургійного заводу чи кількох менеджерів логістичної кампанії? Сподіваємося, що поради та чек-листи від нашого експерта Дмитра Пєхова, стосовно того, як обрати якісне спецвзуття, стануть вам у пригоді.
«Спочатку треба визначитися з ризиками, в умовах яких виконуватиме роботу працівник, та з вимогами, щодо такого взуття, — рекомендує Дмитро. А для цього треба знати виробничий процес: де взуття будуть використовувати — на вулиці чи в приміщенні; в яку пору року; чи є ризик проколу підошви; чи потрібен захист від термічних та хімічних пошкоджень тощо. Важливо забезпечити надійний та адекватний вимогам захист!»
Чек-лист. Чи має спецвзуття ваших працівників відповідати цим критеріям
- Де буде використовуватися взуття: на вулиці чи в приміщенні?
- Який температурний режим в місці використання?
- Чи є ризик контакту з великою кількістю води?
- З якими механічними ризиками стикається працівник?
- Чи потрібен захисний підносок?
- Чи потрібен захист проти проколу стопи?
- Чи є ризик контакту взуття з високими температурами або полум’ям?
- Чи є ризик контакту з небезпечними хімічними речовинами? Якими та в якій кількості?
- Чи є особливі вимоги до матеріалів взуття?
- Чи є особливі вимоги до комфорту взуття?
- Який середній термін використання взуття?
Спеціальне робоче взуття має відповідати певним вимогам, і навіть на міжнародному рівні для цього розробили міжнародні стандарти. Наприклад, EN ISO 20345, EN ISO 20347, EN ISO 20349.
На українському ринку вистачає неякісного взуття, але є торговельні марки професійного робочого взуття, які відповідають європейським стандартам та навіть рекомендуються різними міжнародними асоціаціями. Так, наприклад, взуття торговельної марки INSIGHT відповідає стандартам ДСТУ EN 20345 та ДСТУ EN 20347 і рекомендоване Європейським співтовариством з охорони праці ESOSH.
Ці стандарти регламентують такі характеристики захисного робочого взуття
Механічний захист підноска:
- SB — захист від ударів силою до 200 Дж;
- ОВ — без захисної вставки на носку.
Амортизація п’яти та захист від вивихів:
- S1, О1 (для шкіряного і текстильного взуття), S4, O4 (для взуття з полімерних матеріалів) — жорсткий задник, що фіксує стопу, амортизатор в п’ятці розрахований на силу удару до 20 Дж.
Водозахисне просочення:
- S2, O2.
Захист стопи від проколу:
- SBP, S1Р, OBP, О1Р, О2Р
Комплексний захист:
- S3 (для взуття з текстильних матеріалів) і S5 (для взуття з полімерних матеріалів).
Щоб правильно, та оптимально в ціновому еквіваленті, обрати професійне взуття для працівників вашого підприємства, заводу, або фабрики, я рекомендую:
- Варіант 1 — звернутися до спеціалістів — менеджерів компаній, які існують більш ніж 10 років на ринку. Вони допоможуть вам зробити оптимальний вибір.
- Варіант 2 — самостійно зробити такі кроки:
- Чітко визначити потреби — які саме характеристики взуття вам потрібні.
- Визначити бюджет, який ви готові інвестувати.
- Промоніторити пропозиції мінімум 5-и постачальників та обрати 2–3 постачальники. Надіслати їм запити відповідно до потреб.
- Запросити та отримати зразки продукції.
- Переконатися чи комфортно працівнику у взутті. Він не повинен втомлюватися у взутті, наприклад, у черевику нозі не має бути тісно, але й «бовтатися» вона не повинна.
- Прийняти рішення.
Джерело: журнал «Охорона праці і пожежна безпека»