Як зазначено в Правилах пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 р. № 1417: «Практичні тренування посадових осіб та обслуговуючого персоналу установи щодо дій у разі виникнення пожежі повинні проводитися в установі не рідше одного разу на півроку. За зверненням керівника установи до тренувань може залучатися представник ДСНС». Ці вимоги, зокрема, стосуються установ із постійним та/або тимчасовим перебуванням маломобільних осіб. Крім того, уповноваженими посадовими особами, що визначені керівником установи, повинно проводитися навчання діям у разі виникнення пожежі з маломобільними особами разом із супроводжуючими особами при заїзді (зарахуванні) до установи.
Засоби індивідуального захисту — завітайте в магазин проєкту «Охорона праці і пожежна безпека»
У наказі Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 06.06.2014 р. № 310 «Про затвердження Програми загальної підготовки працівників підприємств, установ та організацій до дій у надзвичайних ситуаціях» йдеться: «Тренування з питань цивільного захисту та протипожежні тренування є спрощеними за організацією та скорочені за часом і обсягом злагоджені навчальні заходи, що спрямовані на вирішення завдань запобігання, мінімізації або ліквідації наслідків НС на підприємстві, в установі або організації в умовах, максимально наближених до обстановки, що може бути спричинена небезпечною подією або сукупністю небезпечних подій та явищ.
Тренування проводяться з метою практичного відпрацювання, закріплення та перевірки умінь та навичок виконання працівниками дій щодо запобігання можливих НС та дій у разі виникнення НС, насамперед дій за сигналами оповіщення, користування засобами індивідуального захисту та засобами пожежогасіння, способів рятування людей, надання першої допомоги потерпілим, порядку евакуації людей і матеріальних цінностей, взаємодії з аварійно-рятувальними підрозділами та медичними працівниками».
З метою дотримання вищезгаданих вимог на підприємстві, в установі чи організації мають бути розроблені відповідні документи. В кінці матеріалу наведені зразки Плану проведення протипожежного тренування для працівників та Плану евакуації людей і матеріальних цінностей на випадок пожежі (див. додатки 1, 2), що затверджуються керівниками підприємств, установ та організацій.
Важливо! Протипожежні тренування необхідно проводити в усіх підприємствах, установах та організаціях незалежно від чисельності їх працівників.
Домедична допомога при термічних опіках — пам’ятка від журналу «Охорона праці і пожежна безпека»
Норми, які мають знати й виконувати працівники у випадку пожежі:
- Припинити всі роботи, не пов’язані з ліквідацією пожежі та евакуацією.
- Вивести з приміщення працівників, не зайнятих гасінням пожежі.
- Організувати відключення мереж електро- і газопостачання, зупинку систем вентиляції та кондиціонування повітря, здійснювати інші заходи, які сприяють запобіганню поширення пожежі.
- Виконувати роботи щодо ліквідації пожежі із застосуванням вогнегасних засобів.
- Застосовувати вогнегасники без запобіжної чеки та пломби заводу виробника або організації, що виконувала перезарядку і техобслуговування, забороняється.
- До початку гасіння перевірити знеструмлення всього електроустаткування.
- Гасіння пожежі вогнегасниками здійснювати з навітряного боку, з відстані не менше 2–3 метрів.
- Гасіння електрообладнання під напругою до 1000 Вольт порошковими вогнегасниками здійснювати з відстані не менше 1 метра.
- Під час випуску заряду вуглекислотного вогнегасника не торкатися його розтрубу, щоб уникнути обморожень рук.
Телефонна консультація з охорони праці і пожежної безпеки
Для довідок: 0 (800) 219-977 • E-mail: podpiska@mediapro.com.ua
- На рівній поверхні гасіння починати з переднього плану.
- Стіну, що горить, потрібно гасити знизу до верху.
- За наявності кількох вогнегасників використовувати всі одночасно.
- Під час гасіння вогню одночасно кількома вогнегасниками не здійснювати гасіння струменями вогнегасної речовини, спрямованими назустріч один одному.
- Після використання вогнегасників у закритих приміщеннях їх потрібно обов’язково провітрювати.
- У разі невдалого гасіння пожежі потрібно відразу ж залишити приміщення.
- За наявності внутрішнього пожежного водогону необхідно пам’ятати, що вода є струмопровідною рідиною, і застосовувати її для пожежогасіння електроустановок, що перебувають під напругою, або направляти струмінь води в їхній бік, категорично забороняється.
- За наявності автоматичної (стаціонарної) системи пожежогасіння перевірити її включення в роботу.
- Завчасно перевірити та звільнити від зайвих предметів усі евакуаційні шляхи та виходи.
Розроблення документів з пожежної безпеки
Індивідуальний підхід • Стислі строки виконання • Доступна ціна
0 (800) 219-977 • E-mail: podpiska@mediapro.com.ua
- Відповідальним особам здійснювати постійне керівництво евакуацією людей та гасінням пожежі.
- Організувати перевірку наявності всіх евакуйованих із будівлі.
- У випадку залучення до тренування пожежно-рятувальних підрозділів для їх зустрічі виділити особу, яка добре знає розміщення під’їзних шляхів та вододжерел.
- При відпрацюванні заходів з евакуації матеріальних цінностей із небезпечної зони визначити місця їх складання й забезпечити, за потреби, їхню охорону.
- Виставити пости безпеки на входах у будівлю, щоб унеможливити завчасне повернення працівників до місця виникнення пожежі.
Завантажити Додаток 1 «Зразок плану проведення протипожежного тренування»
Завантажити Додаток 2 «Зразок плану евакуації людей і матеріальних цінностей на випадок пожежі»
Розроблення документів з цивільного захисту
Індивідуальний підхід • Стислі терміни виконання • Доступна ціна
0 (800) 219-977 • E-mail: podpiska@mediapro.com.ua