Нова процедура вибору фільтрувальних респіраторів. Три кроки


Нова процедура вибору фільтрувальних респіраторів. Три кроки

У СТАТТІ

  • Про визначення виробничих ризиків при виборі ЗІЗ
  • Причини невідповідностей при виборі ЗІЗОД
  • Оцінка професійних ризиків під час вибору ЗІЗОД — застосовуємо формули

 

Процедура вибору фільтрувальних респіраторів дозволяє врахувати всю сукупність впливових факторів виробничого середовища, при оцінці ризику та вибору засобів індивідуального захисту органів дихання (далі — ЗІЗОД), та відрізняється від існуючих можливістю врахування експлуатаційних ризиків, які підвищують напруженість праці, що може відобразитися на фізичному здоров’ї користувача.

Не викликає сумнівів, що досить актуальними є дослідження, які спрямовані на визначення найефективніших методів оцінки професійних ризиків (далі — ПР), які б враховували:

  • специфіку небезпек на робочому місці;
  • рівень підготовки фахівців;
  • необхідну глибину обґрунтування фінансових витрат для забезпечення працівників якісними ЗІЗОД1.

1 Це дослідження проводилося для виявлення небезпечних факторів, які можуть значно погрішити ступінь захисту працівників, що користуються ЗІЗОД для захисту від твердих аерозолів, з метою забезпечення ефективного виконання програми респіраторної захисту, як частини заходів для збереження їх здоров’я. На основі відкритої інформації, з різних джерел були зібрані відомості про те, що сприяє і що перешкоджає правильному вибору і правильному використанню ЗІЗОД; проводилися опитування науковців і працівників інституту гігієни, щодо розвитку професійних захворювань у працівників при виконанні виробничої діяльності і можливих шляхів їх зменшення з урахуванням використання ЗІЗОД; були проведені збори, які відвідали фахівці з охорони праці різних компаній — виробників, які ділилися власними думками щодо ефективності забезпечення респіраторного захисту працівників.

Журнали реєстрації — зручні реєстраційні форми для фіксування інструктажів
Замовити: 0 (800) 219-977

а) Є необхідність у реалізації нової системи запобігання виробничим ризикам на робочих місцях відповідно до Концепції реформування системи управління охороною праці в Україні (розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 грудня 2018 р. № 989-р).

Зважаючи на Мінімальні вимоги безпеки і охорони здоров’я при використанні працівниками засобів індивідуального захисту на робочому місці, затверджені наказом Міністерства соціальної політики України від 29 листопада 2018 р. № 1804 (НПАОП 0.00-7.17-18), виникає необхідність у визначенні виробничих ризиків при виборі засобів індивідуального захисту (далі — ЗІЗ).

б) Водночас розподіл за категоріями ЗІЗ в Технічному регламенті засобів індивідуального захисту, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 р. № 771, відбувається виключно за ризиками, що потребує відповідної оцінки на робочих місцях.

в) Також у рекомендаціях щодо вибору фільтрувальних респіраторів, описаних у ДСТУ EN 529:2006 «Засоби індивідуального захисту органів дихання. Рекомендації щодо вибору, використання, догляду і обслуговування. Настанова» (далі — ДСТУ EN 529:2006), передбачається, після ідентифікації шкідливих речовин у повітрі робочої зони, проводити оцінку ризиків для обґрунтування типу/марки ЗІЗОД, відповідно до його захисних характеристик.

Зверніть увагу! Однак, на жаль, в жодному із зазначених вище документів не наведена процедура та алгоритм дій при оцінці ризиків, що потребує відповідного роз’яснення.

Такий підхід, з одного боку — дає змогу самостійно приймати рішення, виходячи з можливостей компанії, користуючись будь-яким із трьох десятків методів, які наведені в ДСТУ IEC/ISO 31010:2013 «Керування ризиком. Методи загального оцінювання ризику».

Письмова консультація — замовте послугу від експертів журналу «Охорона праці і пожежна безпека»
Для довідок: 067-317-5886

З іншого боку — призводить до грубих помилок при виборі ЗІЗОД, які можуть призвести до втрати здоров’я працівників.

Тому виникає необхідність в розробленні певного алгоритму дій, який допоможе не упустити важливих нюансів та, при цьому, не обмежить можливості для розрахунку величини ризику.

Зауважимо, що всю сукупність методів з оцінки ризиків можна поділити на три типи: якісні, напівкількісні та кількісні.

 

Рекомендується обирати той чи інший метод відповідно до цілей системи управління охороною праці та ступеня точності для обґрунтування вибору. Однак здебільшого метод обирається виходячи з рівня підготовки фахівців, які задіяні в процедурі вибору ЗІЗОД. На жаль така практика призводить до певних невідповідностей у забезпечені індивідуального захисту працівників, що пов’язано з недооцінкою ризиків, неврахуванням всіх впливових факторів виробничого середовища тощо. Наприклад, досить часто при визначенні тяжкості наслідків не враховується рівень здоров’я працівника.

Далі обґрунтуємо процедуру вибору фільтрувальних респіраторів на основі оцінки професійних ризиків, які:

  • діють на працівників з урахуванням впливу факторів зовнішнього середовища;
  • можуть призвести до помилок, як при виборі, так і під час експлуатації засобів індивідуального захисту органів дихання.

Розроблення документів з охорони праці
Для довідок: 067-317-5886

Оцінка професійних ризиків під час вибору ЗІЗОД

1. Будь-яка процедура визначення ПР розпочинається з ідентифікації небезпек, що присутні на робочому місці. Ідентифікацію небезпек зручно проводити на основі санітарно-гігієнічного дослідження.

Санітарно-гігієнічне дослідження регламентоване:

  • наказом Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій» від 21 травня 2007 р. № 246;
  • наказом МОЗ «Про затвердження Державних санітарних норм та правил «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу», від 8 квітня 2014 р. № 248 (далі — Гігієнічна класифікація);
  • постановою КМУ «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» від 1 серпня 1992 р. № 442, для встановлення перевищення величин нормативів шкідливих факторів (див. таблицю 1), що є підставою для обґрунтування вибору ЗІЗ на основі оцінки ПР.

Засоби індивідуального захисту — завітайте в магазин проєкту «Охорона праці і пожежна безпека»

Зазначимо, що під час процедури ідентифікації треба:

  • з’ясувати особливості впливу шкідливих речовин на здоров’я людини чи можливої появи непередбачуваних величин, які можуть призвести до смерті працівника;
  • оцінити умови праці та кліматичні параметри.

 

Далі з’ясовуємо ймовірність появи встановленої небезпеки та рівень шкоди, яку може завдати її прояв на здоров’я працівника. Саме це й відрізняє нову процедуру вибору ЗІЗОД від минулої, що проводилася на основі атестації робочих місць, коли обґрунтування з вибору того чи іншого типу респіратора відбувалося виходячи з рівня небезпеки, який визначався за Гігієнічною класифікацією.

На цьому етапі виникає необхідність з’ясувати потенційну шкоду, яку може нанести шкідливий фактор, виходячи з рівня здоров’я конкретного працівника. Саме ця відмінність дає змогу обрати різні марки ЗІЗОД для працівників, а не один тип, який забезпечує зниження фактичної концентрації шкідливої речовини менше гранично допустимої величини (далі — ГДК).

Зверніть увагу! Деякі фахівці рекомендують оцінювати наслідки відповідно до класу умов праці за Гігієнічною класифікацією. Крім того, бажано ознайомитися зі спеціальною літературою, щодо роз’яснення впливу шкідливого фактора на виникнення, наприклад, хвороб серця та судин, нервової системи, інфекційних захворювань та обов’язково врахувати ймовірність порушення здоров’я працівника зі зростанням інтенсивності прояву дії небезпек.

АУДИТ ОХОРОНИ ПРАЦІ — незалежна комплексна перевірка підприємства на відповідність законодавству України
067-317-5886Email:podpiska@mediapro.com.ua

2. Далі розраховуємо попередню величину ПР2.

2 Для оцінки ПР можна скористатися найбільш застосовуваними методами: аналіз небезпек та працездатності систем — «Hazard and Operability Study» (HAZOP); аналіз видів і наслідків відмов — «Failure Mode and Effects Analysis» (FMEA); аналіз видів, наслідків та критичності відмов — «Failure Mode, Effects and Criticality Analysis» (FMECA); аналіз рівнів захисту — «Layers of Protection Analysis» (LOPA); метод попереднього аналізу — «Preliminary Hazard Analysis» (PHA). Однак всі вони потребують певної підготовки.

На початковому етапі краще застосувати метод «Risk score» (див. рисунок 1), що потребує встановлення відповідних балів за прийнятою шкалою (популярною є шкала від 1 до 5 балів) для визначення ймовірності виникнення небезпечної події та серйозності наслідків, від її виникнення, для здоров’я працівника, що дозволяє розрахувати попередню величину ризику (R), яка теж визначається в балах за формулою:

R=SxP,

де S — серйозність наслідків від небезпечної події для здоров’я працівника;
     P — ймовірність небезпечної події.

Приклад оцінки ризику виникнення професійного захворювання органів дихання гірників див. у таблиці 2.

Далі треба прийняти попереднє рішення, щодо вибору класу захисту ЗІЗОД, тож:

  • знаходимо:

– добуток коефіцієнта захисту респіратора, що визначається відповідно до класу захисту, заявленого виробником;

– і ГДК шкідливої речовини (якщо їх кілька, то необхідно провести розрахунок за шкідливою речовиною з найбільшою концентрацією в робочій зоні);

  • порівнюємо величину розрахованого добутку з концентрацією шкідливої речовини у повітрі робочої зони, і якщо вона менша — можна попередньо прийняти рішення щодо вибору цього класу ЗІЗОД.

Отже, попереднє рішення, щодо вибору класу захисту ЗІЗОД приймаємо на основі виконання такої умови:

КЗ·ГДК > C,

де КЗ — коефіцієнт захисту ЗІЗОД, відповідно до класу захисту;
     С — концентрація забруднювача.

Величину коефіцієнта захисту респіраторів встановлюють відповідно до додатка С ДСТУ EN 529:2006.

Продовження статті

У другій частині статті:

  • Остаточний вибір ЗІЗОД, що базується на уточненні величини ризику
  • Контроль за наявністю шкідливих речовин виконується на виробництві
  • Рекомендації, щоб фільтрувальні респіратори знижували забрудненість вдихуваного повітря до допустимої величини
  • Про визначення виробничих ризиків при виборі ЗІЗ, причини невідповідностей та перші два кроки оцінки професійних ризиків (далі — ПР), під час вибору засобів індивідуального захисту органів дихання (далі — ЗІЗОД) йшлося в ОППБ № 12-2022. Продовжуємо знайомити вас з процедурою вибору фільтрувальних респіраторів на основі оцінки професійних ризиків.

Сергій Чеберячко, професор кафедри охорони праці і цивільної безпеки НТУ «Дніпровська політехніка», доктор технічних наук

Олег Дерюгін, доцент кафедри управління на транспорті НТУ «Дніпровська політехніка», кандидат технічних наук

Тетяна Негрій, доцент кафедри технологій захисту навколишнього середовища та охорони праці Київського національного університету будівництва та архітектури, кандидат технічних наук

Джерело: журнал «Охорона праці і пожежна безпека»


Живий журнал «Охорона праці і пожежна безпека»

Доступний 24/7 у смартфоні, на планшеті чи комп’ютері

  • зразки документів
  • моніторинг законодавства
  • роз’яснення
  • відповіді на запитання
  • досвід провідних компаній

Презентаційний номер: e.oppb.com.ua
0 (800) 219-977

Матеріали до теми


Отруєння на виробництві й у побуті: перша домедична допомога
Токсичні речовини в організм можуть потрапляти наступним шляхом: Шлунково-кишковий тракт. Органи дихання. Шкіра та слизові оболонки, рани. Ін’єкції, укуси. У ...
Технічні консультації з питань електробезпеки
Головні державні інспектори продовжують технічні консультації з питань електробезпеки для працівників підприємств усіх форм власності. Йдеться про організацію безпечної експлуатації ...
Щодо безпечного виконання робіт працівниками комунального підприємства
Земельні роботи відіграють важливу роль у забезпеченні безперебійної роботи тепломереж. Вони дозволяють проводити ремонтні роботи, оновлювати інфраструктуру та забезпечувати ефективну ...