Зразок складання Правил внутрішнього трудового розпорядку


Зразок складання Правил внутрішнього трудового розпорядку

У попередній публікації «Правила внутрішнього трудового розпорядку: вимоги та порядок прийняття» ми детально розглянули вимоги щодо складання ПВТР, навели перелік положень, які доцільно передбачити в цьому локальному документі, та порядок його прийняття. Тож далі пропонуємо до вашої уваги зразок таких Правил, який у разі потреби можна адаптувати під вимоги конкретного виробництва чи виду діяльності підприємства.

У ст. 142 КЗпП вказано:

«Трудовий розпорядок на підприємствах, в установах, організаціях визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку, які затверджуються трудовими колективами за поданням роботодавця і виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) на основі типових правил».

Тому опублікований далі зразок Правил внутрішнього трудового розпорядку (далі — ПВТР) розроблено відповідно до КЗпП та з урахуванням Типових правил внутрішнього трудового розпорядку для робочих та службовців підприємств, установ, організацій, затверджених постановою Держкомпраці СРСР від 20 січня 1984 року № 213 (далі — Типові правила № 213).

АУДИТ ОХОРОНИ ПРАЦІ — незалежна комплексна перевірка підприємства на відповідність законодавству України
0 (800) 219-977 • E-mail: podpiska@mediapro.com.ua

Типові правила № 213 є лише орієнтиром (основою) під час розроблення ПВТР для певного підприємства, адже це нормативно-правовий документ 1984 року і наразі зберігає свою чинність лише в частині, що не суперечить законодавству України (лист-роз’яснення Міністерства економіки України від 20 серпня 2021 року).

Зразок

«ЗАТВЕРДЖЕНО»
зборами трудового колективу
ТОВ «_____»

Протокол
від «___» ______ 202___ р. № ___
Голова загальних зборів _________
Секретар загальних зборів _______

Правила
внутрішнього трудового розпорядку ТОВ «_____»

І. Загальні положення

1. Правила внутрішнього трудового розпорядку (далі — Правила) ТОВ «_____» розроблено відповідно до положень Кодексу законів про працю України та інших нормативно-правових актів України.

2. Правила регулюють трудові відносини між власником і працівниками ТОВ «_____», сприяють виконанню основних завдань і функцій ТОВ «_____», підвищенню ефективності та якості роботи, зміцненню трудової та виробничої дисципліни, раціональному використанню робочого часу.

3. Дія Правил поширюється на всіх працівників ТОВ «_____», які перебувають із ним у трудових відносинах.

4. Питання, пов’язані із застосуванням цих Правил, вирішує керівник ТОВ «_____» у межах наданих йому прав, а у випадках, передбачених чинним законодавством України, — і цими Правилами.

5. Питання щодо застосування цих Правил вирішує також трудовий колектив відповідно до його повноважень.

II. Порядок прийняття та звільнення працівників

1. Працівники реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу з керівником ТОВ «_____» відповідно до Кодексу законів про працю України.

2. Прийняття на роботу до ТОВ «_____» здійснюють на підставі (зазначають конкретні підстави, наприклад, контракт, за конкурсом тощо).

3. Під час укладення трудового договору працівник має подати:

  • паспорт або інший документ, що посвідчує особу;
  • трудову книжку (за наявності) або відомості про трудову діяльність із реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування;
  • військово-обліковий документ;
  • довідку про реєстраційний номер облікової картки платника податків;
  • свідоцтво про загальнообов’язкове державне соціальне страхування (крім осіб, які працевлаштовуються вперше і за яких раніше страхувальники не сплачували страхові внески);
  • заповнений особовий листок з обліку кадрів.

4. У разі прийняття на роботу особи, яка потребує спеціальних знань, керівництво ТОВ «_____» має право вимагати від працівника пред’явлення диплома, іншого документа про набуту освіту або професійну підготовку.

5. Прийняття на роботу без пред’явлення вказаних документів не допускається.

6. Заборонено вимагати від осіб, які укладають трудовий договір, документи, подання яких не передбачено чинним законодавством.

7. Прийняття на роботу оформлюють наказом, з яким працівника ознайомлюють під підпис. У наказі зазначають найменування посади (професії) згідно зі штатним розписом відповідно до Державного класифікатора професій України й умови оплати праці.

8. Трудовий договір вважається укладеним у випадку, якщо наказ не було видано, але працівника фактично допустила до роботи відповідна посадова особа.

9. У разі прийняття працівника за його вимогою вносять запис до трудової книжки працівника. Трудові книжки зберігаються у працівників. На вимогу працівника, якого вперше приймають на роботу, трудову книжку оформлює роботодавець не пізніше ніж протягом 5 днів після прийняття на роботу.

10. Припинення дії трудового договору може бути лише з підстав, передбачених законами України.

11. З ініціативи працівника трудові відносини припиняються згідно зі статтями 38 і 39 Кодексу законів про працю України.

12. Працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це керівництво ТОВ «_____» письмово за два тижні.

13. У разі розірвання трудового договору з поважних причин, передбачених чинним законодавством, працівника звільняють у строк, про який він просить.

14. Строковий трудовий договір розривають на вимогу працівника достроково в разі хвороби або інвалідності, які перешкоджають виконанню ним роботи за трудовим договором, а також у випадку порушення керівництвом ТОВ «_____» законодавства про працю, колективного або трудового договору та з інших поважних причин, передбачених чинним законодавством.

15. Розірвання трудового договору з працівником з ініціативи керівництва ТОВ «_____» здійснюють з урахуванням вимог Кодексу законів про працю України.

16. Припинення трудового договору оформлюють наказом (посада керівника підприємства), з яким ознайомлюють працівника під розписку.

17. У день звільнення працівникові видають копію наказу про звільнення, письмове повідомлення про нараховані та виплачені йому суми в разі звільнення. У день звільнення з працівником проводять розрахунок у строки, визначені статтею 116 Кодексу законів про працю України, а також на вимогу працівника посадова особа відділу кадрів вносить належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається у працівника.

III. Основні обов’язки працівників ТОВ «_____»

1. Дбайливо і сумлінно виконувати покладені на них трудові обов’язки, неухильно дотримуватися правил трудової дисципліни, вчасно й точно виконувати розпорядження керівників, використовувати весь робочий час для продуктивної праці, утримуватися від дій, що перешкоджають іншим працівникам виконувати їхні трудові обов’язки.

2. Вчасно й ретельно виконувати функції, визначені посадовими інструкціями.

3. Дотримуватися вимог з охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії, гігієни праці та протипожежної безпеки, які передбачено відповідними правилами й інструкціями.

4. Вживати заходів, спрямованих на усунення причин та умов, що перешкоджають нормальній роботі підприємства, негайно інформувати про такі обставини безпосереднього керівника.

5. Підтримувати чистоту та порядок на своєму робочому місці, утримуватись від паління в будівлі, у якій розташоване підприємство, та на робочих місцях, дотримуватися встановленого порядку поведінки з матеріальними цінностями і документами.

6. Дбайливо ставитися до майна ТОВ «______», економно та раціонально використовувати матеріали, електроенергію та інші матеріальні ресурси.

7. Не допускати проявів мобінгу в трудовому колективі, з повагою ставитися до інших співробітників, бути уважним і тактовним з клієнтами, сприяти створенню нормального психологічного мікроклімату в трудовому колективі.

8. Професійні обов’язки працівників визначаються також посадовими інструкціями та іншими локальними нормативно-правовими документами ТОВ «_____».

IV. Основні обов’язки керівництва ТОВ «_____»

1. Під час прийняття працівника керівництво підприємства зобов’язане:

а) роз’яснити працівникові його права й обов’язки та істотні умови праці, наявність на робочому місті, де він працюватиме, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров’я, його права на пільги та компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства й колективного договору;
б) ознайомити працівника з цими Правилами під підпис;
в) визначити працівникові робоче місце, забезпечити його необхідними для роботи засобами;
г) проінструктувати працівника з техніки безпеки, виробничої санітарії, гігієни праці та протипожежної охорони.

2. Керівництво ТОВ «_____» також зобов’язане:

  • ефективно організовувати роботу працівників, закріпити за кожним робоче місце, для кожного створити здорові й безпечні умови праці;
  • організувати відповідний облік робочого часу на підприємстві;
  • забезпечувати робочі місця матеріальними й енергетичними ресурсами, інструментом і приладдям, обчислювальною та іншою оргтехнікою, а працівників — спецодягом і засобами індивідуального захисту відповідно до нормативно-правових актів;
  • створювати умови для зацікавленості працівників у результатах їхньої особистої праці;
  • постійно здійснювати організаторську й виховну роботу, спрямовану на зміцнення трудової та виконавчої дисципліни;
  • неухильно дотримуватися законодавства про працю та правил охорони праці, уживати заходів для вчасного усунення причин і умов, що перешкоджають нормальній роботі працівників;
  • забезпечувати належні умови для ефективної праці, систематичного підвищення кваліфікації працівників;
  • давати чіткі вказівки (розпорядження) працівникам, вимагати й перевіряти своєчасність і точність їх виконання;
  • уважно ставитися до потреб і запитів працівників, створювати умови для їхнього відпочинку.

3. Керівництво ТОВ «_____» забезпечує своєчасну та в повному обсязі виплату працівникам заробітної плати. Заробітну плату виплачують двічі на місяць, 5-го і 20-го числа кожного місяця. У разі якщо день виплати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, виплату заробітної плати здійснюють в останній робочий день напередодні вихідного, святкового або неробочого дня. Заробітну плату за час щорічної відпустки виплачують перед початком відпустки, за умови подання працівником заяви про надання відпустки не пізніше тижня до дня її початку.

V. Робочий час та його використання

1. Для працівників ТОВ «_____» установлено тривалість робочого часу 40 год. на тиждень із двома вихідними днями (субота й неділя).

2. У разі прийняття на роботу, а також під час дії трудового договору, за згодою сторін може бути встановлено неповний робочий час із визначенням тривалості роботи, її розпорядку й оплатою праці пропорційно до відпрацьованого часу.

3. Час початку й закінчення роботи, перерву для відпочинку й харчування встановлюють такими:

  • початок роботи — о 9:00;
  • перерва на відпочинок і харчування — 60 хв. (із 13:00 до 14:00);
  • закінчення роботи — о 18:00.

4. Напередодні святкових і неробочих днів тривалість роботи скорочують на одну годину.

5. Зважаючи на виробничі потреби, установлений режим роботи може бути змінено на підставі наказу з обов’язковим попередженням про це працівників не пізніше ніж за два місяці.

6. Роботу у вихідні дні заборонено за винятком випадків, передбачених законодавством України. Таку роботу може бути компенсовано, за згодою сторін, наданням іншого дня відпочинку або в грошовій формі в подвійному розмірі.

7. Заборонено в робочий час відволікати працівників від їх безпосередньої роботи для виконання ними громадських доручень, не пов’язаних із діяльністю ТОВ «_____», скликати збори, засідання, наради з громадських питань.

8. Працівникам ТОВ «_____» надають відпустки, передбачені Законом України «Про відпустки».

9. Тривалість основної щорічної відпустки становить 24 календарних дні.

10. Черговість надання щорічних відпусток визначають графіком, який у строк до 5 січня затверджує керівник ТОВ «_____», і під підпис доводять до відома працівників. Графік є обов’язковим для сторін трудового договору.

11. Перенесення відпусток на інший час може бути лише у випадках, передбачених законодавством і за згодою сторін. У разі перенесення щорічної відпустки новий строк її надання встановлюють за згодою між працівником і керівником ТОВ «_____».

12. Про дату початку відпустки працівників повідомляють письмово не пізніш як за два тижні.

13. На прохання працівника щорічну відпустку може бути надано частинами за умови, якщо основна безперервна її частина становитиме не менш як 14 календарних днів.

14. За рішенням керівника ТОВ «_____» працівників може бути відкликано за їх згодою зі щорічної відпустки лише у випадках, передбачених чинним законодавством.

VI. Заохочення за успіхи в роботі

1. За зразкове виконання трудових обов’язків, підвищення продуктивності праці, поліпшення якості продукції, тривалу і бездоганну роботу, новаторство в праці та за інші досягнення в роботі до працівників застосовують такі заохочення:

1.1. оголошення подяки;

1.2. видача премії;

1.3. нагородження цінним подарунком;

2. Заохочення оголошують у наказі, доводять до відома всього колективу в урочистій обстановці і заносять до трудової книжки за бажанням працівника.

VII. Відповідальність працівників за порушення Правил

1. Працівник несе відповідальність за порушення трудової, технологічної та виробничої дисципліни, зокрема за:

  • невиконання або неналежне виконання з власної вини покладених на нього трудових обов’язків, визначених трудовим договором, колективним договором та цими Правилами;
  • прогул (у т. ч. відсутність на роботі понад 3 годин протягом робочого дня) без поважних причин;
  • появу на роботі в нетверезому стані або стані наркотичного (токсичного) сп’яніння;
  • розпивання спиртних напоїв на робочому місці;
  • учинення за місцем роботи розкрадання (у т. ч. дрібного) майна ТОВ «_____»;
  • перевищення службових повноважень.

2. За порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один із таких заходів стягнення — догана або звільнення з роботи.

3. До застосування дисциплінарного стягнення керівник ТОВ «_____» має право отримати від працівника письмове пояснення. Відмова працівника надати пояснення не може бути перешкодою для застосування стягнення.

4. У разі застосування стягнення потрібно враховувати тяжкість учиненого проступку працівника, обставини, за яких його вчинено, попередню роботу й поведінку.

5. Дисциплінарні стягнення застосовує власник або уповноважений ним орган безпосередньо після виявлення провини, але не пізніше ніж протягом одного місяця від дня її виявлення, не рахуючи часу хвороби працівника або перебування його у відпустці.

6. Дисциплінарне стягнення не може бути накладено пізніше шести місяців із дня вчинення проступку.

7. Наказ про застосування дисциплінарного стягнення із зазначенням мотивів його застосування оголошують (повідомляють) працівникові, на якого буде покладено стягнення, під розписку в триденний строк.

8. Протягом строку дисциплінарного стягнення до працівника не застосовують заходи заохочення, передбачені розділом VI цих Правил.

9. Якщо протягом року з дня застосування дисциплінарного стягнення (догани) працівника не буде піддано новому дисциплінарному стягненню, то він вважається таким, що не підпадав під дисциплінарне стягнення.

 

Журнал реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці
Замовити 0 (800) 219-977

Джерело: ЛІГА:ЗАКОН

Охорона праці і пожежна безпека. Друкований журнал. Передплата – 2025

Матеріали до теми


Ризикоорієнтовані підходи в охороні праці
Технічну консультацію на робочих місцях будівельної організації в Запоріжжі провели посадовці відділу з питань безпеки праці центрального регіону управління інспекційної ...
Правила внутрішнього трудового розпорядку: вимоги та порядок прийняття
Правила внутрішнього трудового розпорядку (далі — ПВТР) підлягають застосуванню до всіх працівників підприємства, які працюють за трудовим договором, без огляду на ...