Законопроєкт № 9381 про зміни у сфері енергетики та теплопостачання прийняли: чого чекати бізнесу?


Законопроєкт № 9381 про зміни у сфері енергетики та теплопостачання прийняли: чого чекати бізнесу?

Верховна Рада України 14 січня 2024 року прийняла законопроєкт № 9381 (далі – законопроєкт), що запроваджує механізм бронювання потужності, продовжує строк дії технічних умов для проєктів альтернативної енергетики та вносить низку позитивних змін для бізнесу, що будує енергетичні потужності для власних потреб. Думками про всі ці зміни поділився Іван Бондарчук, керівник практики Energy & Projects Юридичної групи LCF, член правління Української вітроенергетичної асоціації.

 

Бронювання потужності

Бронювання потужності – це послуга, що надається НЕК «Укренерго» замовнику з резервування за таким замовником на строк не більше двох років технічних рішень щодо схеми приєднання (видачі потужності) генерувальних установок замовника за договором про бронювання потужності.

Законопроєкт № 9381 про зміни у сфері енергетики та теплопостачання прийняли: чого чекати бізнесу? - Фото 1

Після набуття законом чинності та розробки підзаконних актів девелопери, що планують будівництво електростанцій потужністю понад 20 МВт можуть звернутися до НЕК «Укренерго» та забронювати схему приєднання до електричних мереж майбутньої електростанції на два роки до укладення основного договору про приєднання.

Плата за бронювання потужності становить 5000 євро за 1 МВт потужності, що бронюється. Цей платіж повинен бути внесений протягом 20 днів із дня укладення договору про бронювання потужності.

Під час цього строку девелопер має змогу провести необхідні вітрові та екологічні дослідження, а також здійснити дії для отримання прав на землю, що необхідні для ухвалення рішення про реалізацію проєкту та укладення основного договору про надання послуги з приєднання електростанції до електричних мереж.

Якщо протягом двох років після укладення договору девелопер ухвалить рішення про реалізацію проєкту та укладення договору про надання послуг із приєднання, плата за бронювання потужності буде зарахована як частина плати за приєднання. У протилежному випадку – платіж за бронювання потужності «згорає» і може бути використаний НЕК «Укренерго» на розвиток мереж.

 

Розроблення документів з цивільного захисту
Індивідуальний підхід • Стислі терміни виконання • Доступна ціна
0 (800) 219-977 • E-mail: podpiska@mediapro.com.ua

Отже, витрати, які має понести девелопер на старті реалізації масштабних проєктів (до укладення остаточного рішення про інвестування), зводяться до мінімуму. Окрім того, розв’язується проблема «яйця та курки», з якою стикалися девелопери, що змушені були відводити землю та укладати договори про приєднання до електричних мереж до проведення вітрових та екологічних досліджень, що дають змогу визначити фізичну можливість реалізації проєкту.

Ми очікуємо, що це нововведення збільшить кількість великих utility scale проєктів і сприятиме залученню інвестицій у повоєнне відновлення енергетичної галузі України.

Читайте також: Куди рухається сонячна енергетика в Україні та світі. Які можливості в цій сфері існують для бізнесу

Технічні умови на приєднання до електричних мереж

Відповідно до чинної редакції Закону України від 17 лютого 2011 року № 3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності» строк дії технічних умов на будівництво вітроенергетичних проєктів становить 3 роки, а для інших об’єктів альтернативної енергетики – 2 роки. Такі обмеження були запроваджені для обмеження строку проєктів, що претендували на отримання «зеленого» тарифу.

За останні 5 років ця проблема втратила актуальність. Натомість такий короткий строк дії технічних умов на приєднання «ставив хрест» на можливості залучення іноземних інвестицій у більшість проєктів альтернативної енергетики, що існували. Іноземні інвестори розуміють, що під час війни реалізація енергетичного проєкту за два-три роки – це фантастика. Навіть без врахування воєнних ризиків строк девелопменту проєкту до стадії готовності до будівництва «ready to build» займає як мінімум два роки з огляду на необхідні вітрові, екологічні, геологічні дослідження, відвід землі та отримання містобудівних дозволів. Залучення фінансування, проєктування ВЕС, замовлення турбін, їх монтаж і будівництво мережевої інфраструктури також займає понад 1 рік.

Після прийняття законопроєкту строк дії технічних умов на будівництво об’єктів альтернативної енергетики буде продовжений. Технічні умови будуть чинними протягом трьох років після їх видачі. Після погодження проєктної документації, оплати вартості приєднання й отримання документів, що надають право на виконання будівельних робіт щодо об’єкта будівництва, строк чинності технічних умов може бути продовжений ще на три роки.

Загалом з урахуванням механізму бронювання потужності строк дії гарантованого права на приєднання проєкту до електричних мереж може становити до 8 років.

Водночас договори про приєднання та технічні умови на приєднання до електричних мереж, що є чинними на дату набрання чинності новим законом, будуть продовжені на додаткові 3 роки, якщо на день набрання чинності законом:

  • розроблено та погоджено проєктну документацію на приєднання проєкту до електричних мереж;
  • передано таку проєктну документацію оператору системи передачі / оператору системи розподілу для виконання робіт із приєднання;
  • здійснено оплату вартості приєднання в обсязі, визначеному умовами такого договору про приєднання.

Як альтернативу (якщо зазначені умови не дотримані) девелопери можуть погодити договори з новими правилами та сплатити передоплату за приєднання (див. нижче) протягом 3 місяців після набрання чинності законом. У такому разі будуть застосовані нові «звичайні» умови строку дії ТУ та договорів за формулою «3+3».

Законопроєкт № 9381 про зміни у сфері енергетики та теплопостачання прийняли: чого чекати бізнесу? - Фото 2

Плата за приєднання до електричних мереж

Окрім продовження строку дії технічних умов, законопроєкт вводить обов’язкову передоплату вартості приєднання за договорами, що укладаються з НЕК «Укренерго» у розмірі 10 000 євро за 1 МВт приєднаної потужності.

Після укладення відповідного договору замовник мусить оплати цю суму в такому порядку:

  • 50 % протягом 30 календарних днів із дня отримання технічних умов на приєднання;
  • 50 % протягом 12 місяців із дня отримання технічних умов на приєднання.

У разі порушення зобов’язань щодо оплати договір на приєднання може бути розірваний, а виділена потужність – використана для інших проєктів. Це положення було ініційоване з боку НЕК «Укренерго» в обмін на продовження дії технічних умов для уникнення ситуацій, коли проєкт, для якого заброньована потужність, не реалізується.

Законопроєкт № 9381 про зміни у сфері енергетики та теплопостачання прийняли: чого чекати бізнесу? - Фото 3

Зняття обмежень на обсяг встановленої потужності об’єктів електроенергетики

Відповідно до чинного законодавства, встановлена потужність об’єкта електроенергетики повинна відповідати потужності, що дозволена до видачі в мережу відповідно до договору з оператором системи передачі або оператором системи розподілу.

Інакше кажучи, оператор електростанції, приєднання якого дозволяє видачу, наприклад, 50 МВт потужності, не має права встановити генерувальні установки потужністю понад 50 МВт. Таке обмеження не є актуальним для об’єктів альтернативної енергетики, оскільки сонячні та вітрові електростанції всього декілька днів (і лише в певні години) на рік можуть працювати на максимальній потужності. Тому значна частина «ліміту» використовується неефективно.

Після набрання чинності законопроєктом власники електростанцій зможуть встановити додаткові генерувальні потужності на вже наявних об’єктах. Єдина умова – моментальна видача потужності в мережі не повинна перевищувати ліміт, встановлений за договором з оператором системи передачі або оператором системи розподілу.

Законопроєкт дає можливості для реалізації «гібридних» електростанцій (що використовують декілька джерел енергії, як-от сонце, вітер, системи накопичення енергії, газову генерацію тощо), а також проєктів т. зв. «cable pooling», коли нові генерувальні установки використовують мережеві потужності вже наявних об’єктів.

 

Такі нововведення прискорять будівництво електростанцій, зменшать обсяг необхідних інвестицій для підключення до електричних мереж і підвищать ефективність використання наявних електричних потужностей.

Телефонна консультація з охорони праці і пожежної безпеки
Для довідок: 0 (800) 219-977 • E-mail: podpiska@mediapro.com.ua

Нові можливості для активних споживачів

Законодавці не залишили без уваги і проєкти активних споживачів, розширивши можливості встановлення генерувальних установок для власних потреб споживачів.

По-перше, активні споживачі отримають можливість купівлі електричної енергії, виробленої на будь-яких електростанціях третіх осіб, що приєднані до мереж такого споживача. До прийняття законопроєкту така можливість існувала лише для електростанцій, що використовують альтернативні джерела енергії, що відповідно обмежувало розвиток інших видів генерації, наприклад, газової.

Ухвалені зміни не лише відкриють нові можливості розвитку розподіленої генерації для бізнесу, а й сприятимуть розвитку розподіленої енергетики для забезпечення потреб комунальних підприємств і критичної інфраструктури громад.

По-друге, скасовані вимоги щодо ліцензування діяльності з виробництва електричної енергії для активних споживачів у випадках, коли виробництво електричної енергії активними споживачами, третіми особами, що приєднані до електричних мереж активних споживачів, коли встановлена потужність таких генерувальних електроустановок не перевищує 20 МВт.

Раніше писали: Можливості для встановлення альтернативних джерел енергії

Такі зміни покликані зменшити регуляторне навантаження на інвесторів, для яких виробництво електроенергетики є непрофільною діяльністю, і навантаження на регуляторний орган – НКРЕКП.

Законопроєкт № 9381 про зміни у сфері енергетики та теплопостачання прийняли: чого чекати бізнесу? - Фото 4

Джерело: MIND.UA

Охорона праці і пожежна безпека. Друкований журнал. Передплата – 2025

Матеріали до теми


Стрес-менеджмент та інструменти психологічної самодопомоги для фахівців різних галузей
У СТАТТІ Гостра реакція на стрес — визначення та ознаки. Універсальні інструменти психологічної «швидкої допомоги».   Психологія — не дуже ...
Боротьба з вибухонебезпечними предметами: з’явилася нова спеціальність
В Україні офіційно запроваджується нова категорія операторів — зовнішніх пілотів безпілотних літальних апаратів, які проводитимуть аеророзвідку і виявлятимуть вибухонебезпечні предмети. ...
Самозайняті особи з інвалідністю і ФОП можуть отримати компенсацію за облаштування свого робочого місця
Програма допоможе обладнати своє робоче місце спеціальними меблями, пристроями або придбати допоміжне устаткування, наприклад, підйомник чи пандус. За умовами програми, ...