З 1 жовтня медикині стануть військовозобов’язаними: які обмеження на них чекають


З 1 жовтня медикині стануть військовозобов’язаними: які обмеження на них чекають

З 1 жовтня 2023 року жінки з медичною освітою стають військовозобов’язаними і повинні будуть стати на військовий облік. Це стосується всіх медикинь, тобто лікарок, медсестер, стоматологинь, акушерок, фармацевток віком від 18 до 60 років.

Які обмеження матимуть військовозобов’язані жінки, які стали на облік? Чи зможуть вони виїжджати за кордон? Скільки часу є, аби стати на облік? Яка відповідальність передбачена для медикинь, які не стануть на облік? Ці питання роз’яснила координаторка Громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини в м. Рівне Марія Цип’ящук.

– Маріє, чи всі жінки з медичною освітою мають стати на військовий облік?

 

– Частина одинадцята статті 3 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов’язок та військову службу» (далі — Закон № 2232) передбачає, що «жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних».

Тобто законодавство встановлює обов’язок жінок, які мають фахову підготовку у медичній та / або фармацевтичній сфері стати на військовий облік.

Читайте також: Закон № 2573: обов’язкові медичні огляди працівників та електронні медичні книжки

– Які обов’язки будуть в жінок у зв’язку з постановкою на військовий облік?

 

– Загалом вони мають ті ж зобов’язання, як і чоловіки: тобто з’явитися до центрів комплектування та стати на військовий облік, але перед тим пройти медичний огляд. Після визначення їхньої придатності до військової служби, вони матимуть такі обов’язки:

  • з’являтися за викликом до ТЦК та СП для оформлення військово-облікових документів (посвідчень призовника, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов’язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов’язаних та резервістів;
  • проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії;
  • проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов’язок у запасі;
  • виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Читайте також: Завершено імплементацію Директиви Ради 92/58/ЄЕС від 24.06.1992 про мінімальні вимоги до знаків безпеки та/або захисту здоров’я на роботі

Окрім наведених чотирьох, згідно з Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України 30 грудня 2022 року № 1487 (далі – Порядок № 1487) та Правилами, визначеними у Додатку 2 до Порядку № 1487, військовозобов’язані повинні:

  • особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України від 16 березня 2017 року № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів» (перелік із 20 + пунктів), а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
  • негайно повідомляти районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК та СП), органам СБУ, підрозділам Служби зовнішньої розвідки за місцем військового обліку про втрату військово-облікового документа;

Раніше писали: Зміни до ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (законопроєкт № 9566)

  • звіряти не рідше одного разу на п’ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) ТЦК та СП, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки;
  • подавати щороку до 1 жовтня до районних (міських) ТЦК та СП документи, що підтверджують право громадян на відстрочку від призову на строкову військову службу.

Військовий облік ведеться за місцем проживання військовозобов’язаних. З місцем проживання, а саме – з його зміною чи виїздом за межі місця проживання пов’язані ще деякі специфічні обов’язки військовозобов’язаних.

– Чи може військовозобов’язана жінка переїжджати в інше місто чи виїжджати за кордон?

 

– Частина 4 статті 37 Закону № 2232 встановлює заборону у воєнний час військовозобов’язаним виїзду з місця проживання без дозволу керівника відповідного ТЦК та СП. Тобто, не йдеться про цілковиту заборону виїзду за кордон чи навіть виїзду з місця проживання, а йдеться про встановлення умови, що такий виїзд має відбуватися за згоди керівника ТЦК та СП.

Якщо ж військовозобов’язана особа бажає змінити своє зареєстроване місце проживання (це стосується випадків, коли людина переїжджає в межах одного міста, але до іншого адміністративного району або до іншого міста чи за межі України на постійне місце проживання або на строк більше трьох місяців), то вона повинна за три дні до вибуття знятися з військового обліку у своєму ТЦК та СП, та впродовж семи днів після прибуття на нове місце проживання зареєструватися у центрі комплектації, який відповідальний за цю територію.

Раніше писали: Директора підприємства з Київщини судитимуть за постачання неякісних ЗІЗ

Чинне законодавство не містить ані прямої заборони (принаймні, на рівні закону) щодо виїзду військовозобов’язаних за кордон, ані чіткого строку, в який військовозобов’язані жінки повинні з’явитися до ТЦК та СП для взяття їх на військовий облік.

– Чи повинна медикиня чекати повістки аби стати на облік чи сама йти до ТЦК та СП?

 

– Питання про те, в який строк військовозобов’язані, зокрема і жінки медикині та фармацевтки, повинні з’явитися до ТЦК та СП для взяття на військовий облік, чи повинна вона чекати відповідну повістку – чітко не визначене у законодавстві.

Пункт 2 Правил Порядку № 1487 визначає, що «якщо за будь-яких обставин повістка районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки не надійшла, громадяни призовного віку прибувають до призовної дільниці в десятиденний строк з дня початку відповідного чергового призову на строкову військову службу, визначеного указом Президента України». Однак в такому разі, вочевидь, йдеться саме про приписку громадян до призовних дільниць, а стаття 14 Закону № 2232 врегульовує приписку до призовних дільниць лише осіб чоловічої статі, тому навряд чи норму пункту 2 Правил Порядку № 1487 можна застосувати щодо військовозобов’язаних жінок, принаймні тих, які вже здобули медичну чи фармацевтичну спеціальність.

Інша ситуація для тих, хто ще навчається. Пункт 51 Порядку № 1487 визначає, що «жінки, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю та не перебували на військовому обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (не отримували військово-обліковий документ) до затвердження цього Порядку, можуть працевлаштовуватися як невійськовозобов’язані до кінця 2026 року». Тобто при прийнятті на роботу медикинь та фармацевток роботодавець не повинен вимагати від них військових документів (тимчасового посвідчення військовозобов’язаного чи військового квитка).

Якщо жінки працевлаштовані, тоді відомості про них до ТЦК та СП подають їхні роботодавці; якщо ж не працевлаштовані – тоді вони повинні з’явитися до центрів комплектування самостійно.

Проте строк, в який роботодавці повинні подати списки, чи в який жінки повинні прийти до ТЦК та СП, не визначений Порядком № 1487 чи іншими нормативно-правовими актами.

Читайте також: Спецодяг: як організація ArmWomenNow створює жіночу військову форму

– Якщо медикиня перебуває за кордоном, яка процедура постановки на облік буде в такому разі?

 

– Загальні правила військового обліку громадян України, які перебувають за кордоном, визначає стаття 36 Закону № 2232. З неї слідує, що ті громадяни України, які постійно проживають за кордоном, військовому обліку не підлягають (це, звісно, стосується і жінок); а особливості ведення військового обліку тих, хто перебуває за кордоном, тимчасово встановлює Кабінет Міністрів України.

Частина третя пункту 1 Правил Порядку № 1487 встановлює обов’язок для військовозобов’язаних у разі вибуття за межі України на строк більше трьох місяців стати на військовий облік за місцем консульського обліку в закордонних дипломатичних установах України. Отже, особа повинна перебувати на консульському обліку, і в разі перебування за кордоном понад три місяці стати на військовий облік. Строк, впродовж якого особа повинна стати на військовий облік, не визначений. Водночас наразі прямо не встановлений обов’язок громадян України стати на тимчасовий консульський облік у випадку виїзду за кордон.

Раніше писали: Військовий облік жінок із 1 жовтня 2023 року: роз’яснення ЗСУ

Порядок № 1487 у пункті 52 визначає низку повноважень для закордонних дипломатичних установ України. Такі установи:

  • інформують громадян, які перебувають на тимчасовому консульському обліку та досягли призовного віку і не мають відстрочки або не звільнені від призову на строкову військову службу, про початок чергового призову громадян України на строкову військову службу;
  • сприяють поверненню військовозобов’язаних та резервістів в Україну в разі проведення мобілізації та у воєнний час (в особливий період);
  • повідомляють у семиденний строк з дня взяття на консульський облік або зняття з нього про призовників, військовозобов’язаних та резервістів відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, підрозділам Служби зовнішньої розвідки за місцем перебування їх на військовому обліку;
  • ведуть військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які перебувають на тимчасовому консульському обліку.

Із наведених норм слідує, що військовозобов’язані жінки, які проживають за кордоном не постійно, але більше 3-ох місяців, і стоять на тимчасовому консульському обліку, повинні також стати на військовий облік. Обов’язку повернутися в Україну без відповідної вимоги у них немає. Також не зрозуміло, яким чином визначатиметься придатність військовозобов’язаних, які перебувають за кордоном, до військової служби – адже за кордоном не діють і не створені військово-лікарські комісії.

Читайте також: Мінекономіки пояснило кому, коли і як треба переоформлювати Посвідчення заброньованого

Водночас ТЦК та СП, в зоні відповідальності яких перебуває адреса зареєстрованого місця проживання військовозобов’язаних (жінок), можуть викликати їх для визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов’язаних та резервістів, для проходження медичного обліку та/ чи проходження військової служби.

Проте наразі відсутні зрозумілі механізми та процедури такого виклику, строки прибуття, як і власне, процедура постановки на військовий облік за кордоном.

– Яка відповідальність буде для медикині, якщо вона не стане на облік?

 

– Якщо жінка не стане на військовий облік, то їй та її роботодавцю доведеться сплатити штрафи.

Але стаття 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка передбачає відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, також не встановлює конкретного строку, в який військовозобов’язана особа повинна з’явитися до ТЦК та СП для взяття її на військовий облік.

Винятками є ситуації для тих, хто завершує навчання за відповідними спеціальностями, та для тих військовозобов’язаних, які вже перебувають на обліку, та бажають змінити своє місце проживання – вони мають 7 днів для того, щоб стати на військовий облік.

Журнал обліку результатів перевірки стану військового обліку
Для довідок: 067-317-5886 • E-mail: podpiska@mediapro.com.ua

Джерело: УКРАЇНСЬКА ГЕЛЬСІНСЬКА СПІЛКА З ПРАВ ЛЮДИНИ

Розроблення документів із цивільного захисту

Матеріали до теми


З 1 листопада 2024 року спеціальність «Охорона праці» повернулася у вищі навчальні заклади України
Кабінет Міністрів України постановою від 30.08.2024 № 1021 «Про внесення змін до переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється ...