У виробничих підрозділах машинобудівної галузі для освітлення робочих місць використовують світлодіодні лампи. Чи шкідливі вони для зору працівника, зокрема, чи впливають на сітківку ока? Якщо шкідливі, то який альтернативний вид освітлення рекомендовано використовувати в підрозділах машинобудівної галузі?
Відповідь надає Микола Федоренко, головний державний інспектор Головного управління Держпраці України в Київській області
Загальні вимоги щодо улаштування засобів освітлення у будівлях та спорудах визначають: розділ 6 «Електричне освітлення» Правил улаштування електроустановок, затверджених наказом Міністерства енер-гетики та вугільної промисловості України (Міненерговугілля) від 22 серпня 2014 р. № 597 зі змінами, внесеними наказом Міненерговугілля від 15 лютого 2017 р. № 118, (далі — ПУЕ), та ДБН В.2.5-28-2006 «Природне і штучне освітлення».
Електричні джерела світла за способом генерування випромінювання поділяють на:
• температурні (лампи розжарювання — вакуумні та газонаповнені);
• газорозрядні (люмінесцентні — ртутні низького та високого тиску; галогенні — натрієві, ксенонові тощо);
• світлодіодні.
Люмінесцентні та світлодіодні лампи належать до енергозберігаючих ламп. Для досягнення необхідного рівня освітлення, за мінімального споживання електроенергії, найбільш ефективними на сьогодні є люмінесцентні лампи, але водночас світлодіодні лампи надійніші та безпечніші.
Матеріал публікується частково! Повна версія — в рубриці «Запитання до експерта» журналу «Охорона праці і пожежна безпека» № 7, 2018
Переконайтеся, що ви передплатили журнал і вся необхідна інформація є під рукою!