Головним документом, який встановлює вимоги безпеки під час виконання робіт у колодязях, сечозбірниках, інших заглибленнях, де можливе накопичення небезпечних газів, є НПАОП 0.00-5.11-85 «Типова інструкція з організації безпечного проведення газонебезпечних робіт», затверджена Державним комітетом з нагляду за безпечним веденням робіт у промисловості і гірничому нагляду при раді міністрів СРСР 20.02.1985.
До роботи в колодязях, сечозбірниках та інших місткостях (далі – колодязях) допускаються особи чоловічої статі, які не мають медичних протипоказань і пройшли спеціальне виробниче навчання, вступний та первинний інструктажі з безпеки праці і знають правила надання першої (долікарської) допомоги потерпілим.
Спецодяг, спецвзуття та інші засоби індивідуального захисту повинні відповідати умовам і характеру виконуваної роботи. Вони не повинні мати пошкоджень, елементів, які звисають, не прилягають і можуть бути захоплені деталями, що обертаються або рухаються. Засоби індивідуального захисту повинні відповідати розміру працюючого, застосовуватися в справному, чистому стані за призначенням і зберігатися в спеціально відведених та обладнаних місцях з дотриманням санітарних правил.
Засоби індивідуального захисту — завітайте в магазин проєкту «Охорона праці і пожежна безпека»
Під час виконання робіт виникають небезпечні і шкідливі виробничі фактори, які можуть призвести до травмування або захворювання:
– отруйні задушливі гази;
– можливість затоплення;
– недостатнє освітлення робочої зони;
– незакриті ями і колодязі;
– слизька поверхня засобів доступу до робочого місця чи до місця обслуговування;
– підвищені фізичні навантаження;
– машини, що рухаються;
– підвищена чи понижена рухомість повітря;
– підвищена чи понижена температура;
– мікроорганізми.
Виконання робіт в колодязях здійснюється тільки після одержання наряд-допуску, який видається відповідальним за проведення робіт інженернотехнічним працівником, призначеним наказом керівника підприємства.
Журнал реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці
Замовити 0 (800) 219-977
Під час інструктажу слід поінформувати працівників про:
– ціль і обсяг праці;
– спосіб підготовки робочого місця;
– послідовність виконання дій;
– різновид загроз і ймовірність їхнього виникнення;
– застосовані заходи безпеки;
– способи передачі сигналів між працівниками та страхувальниками;
– симптоми можливого отруєння;
– належну поведінку в надзвичайних ситуаціях;
– способи і шляхи евакуації.
Роботи в колодязях виконуються бригадою у складі не менше трьох осіб, включаючи старшого (бригадира), який призначається із найбільш кваліфікованих працівників.
Бригада для роботи в колодязях повинна бути забезпечена таким:
– запобіжні і захисні засоби: шлангові або ізолюючі протигази, рятувальні пояси з заплічними ременями і кільцями на їх перехрещенні, за які кріпиться рятувальна мотузка, довжина мотузки повинна перевищувати глибину колодязя на 3 м (не дозволяється використання поясних ременів);
– рятувальні пояси і рятувальні мотузки повинні бути випробувані на розрив вантажем не менше 200 кг. Перевірку не рідше одного разу на півроку оформляють актом;
– захисні шоломи або каски;
– інвентар з кольорового металу, не здатного до іскроутворення. При його відсутності звичайний інструмент змастіть тонким шаром консистентного мастила (солідолом, технічним вазеліном);
– огороджувальні триноги та огородження;
– пересувні попереджувальні і заборонні знаки безпеки (в нічний час до опор, на яких виставлені знаки, прикріпляють сигнальні ліхтарі з червоним світлом);
– гаки і ломи для відкривання люків колодязів;
– пересувні вентилятори (компресори) або повітродувка;
– газоаналізатор;
– акумуляторні ліхтарі напругою не більше 12 В або шахтарська лампа. Шахтарські лампи і акумуляторні ліхтарі повинні бути опломбовані;
– переносна драбина висотою не менше 0,5 м від верхньої частини люка або лаза колодязя.
Перед відкриттям кришки колодязя треба становитися з навітряного боку. Відкривати кришку колодязя можна тільки з допомогою гачка чи лома. Примерзлі кришки відігрівають кип’ятком або гарячим піском.
Після відкриття кришки, визначається наявність небезпечних газів в колодязі за допомогою газоаналізатора або за допомогою опускання шахтарської лампи, яка має бокове дзеркало. Видовження полум’я або його затухання – свідоцтво наявності газу в колодязі. Забороняється перевіряти наявність газу відкритим полум’ям.
Розроблення документів з цивільного захисту
Індивідуальний підхід • Стислі терміни виконання • Доступна ціна
0 (800) 219-977 • E-mail: podpiska@mediapro.com.ua
У разі наявності газу в колодязі його видаляють шляхом нагнітання повітря за допомогою вентилятора, повітродувки чи пересувного компресора протягом 10 хв. За відсутності вентиляції застосовується природне провітрювання шляхом відкривання кришок сусідніх вище – і нижче розташованих оглядових колодязів протягом 20–30 хв. на самоточній каналізаційній лінії. При цьому кришку робочого колодязя залишають закритою, а при провітрюванні колодязя на водопровідній мережі відкритою.
Перевірку на наявність газу в колодязі проводиться через кожну годину роботи. Якщо концентрація шкідливих або вибухонебезпечних газів наближається до небезпечної величини, проводити роботи можна тільки в аварійних ситуаціях за умови обов’язкового використання ізолювальних протигазів (шлангових чи автономних).
Перед тим як опуститись в колодязь, працівник повинен надіти ізолювальний протигаз, рятувальний пояс з закріпленою до нього рятувальною мотузкою. Шланг протигаза закріпляється на наплічній лямці рятувального пояса для запобігання зняттю маски протигаза з голови.
Працівник може працювати в колодязі в шланговому протигазі безперервно не більше 15хв., після чого повинен відпочивати на поверхні не менше 20 хв.
Працівник, що перебуває в колодязі, зобов’язаний подавати умовні сигнали тим, хто залишився зверху.
Сигнали повинні бути зрозумілими, вони встановлюються старшим або керівником робіт до спуску.
Працівник, що знаходиться в колодязі, повинен весь час слідкувати за своїм самопочуттям. При появі болю в голові та шуму у вухах необхідно негайно піднятися нагору.
Працівник, що знаходиться на поверхні, повинен:
– тримати вільний кінець рятувальної мотузки;
– підтримувати постійний зв’язок з працівником, який опустився в колодязь;
– не допускати безперервного перебування працівника в колодязі більше 15 хв.;
– у випадку необхідності витягнути працівника з колодязя і надати першу долікарську допомогу.
Посібник «Проведення навчання та інструктажів з охорони праці. Актуально під час воєнного стану»
Для довідок: 0 (800) 219-977 • E-mail: podpiska@mediapro.com.ua
Третій працівник повинен:
– виконувати вказівки працівника-страхувальника;
– не допускати в 5-метрову зону до місця роботи сторонніх осіб, тварин, транспортні засоби;
– слідкувати за подачею повітря;
– при необхідності допомагати витягувати працюючого з колодязя;
– подавати в колодязь необхідні матеріали та інструмент.
Працівнику, що спускається в колодязь, забороняється відстібати рятувальну мотузку від пояса, а тому працівнику, що тримає інший кінець мотузки,
забороняється випускати його з рук на весь час спуску, знаходження працівника в колодязі і його піднімання.
У разі виявлення витоку газу або у випадках виявлення несправностей пристроїв, інструменту, а також при пожежі, аварії обладнання, порушенні норм безпеки, травмуванні, отруєнні працівників роботи припиняються.
Джерело: Управління Держпраці
Письмова консультація з охорони праці і пожежної безпеки
- Потребуєте письмової відповіді на запитання?
- Складно точно передати відповідь колегам і керівництву усно?
- Бажаєте додати своїй точці зору експертності?
Замовляйте розгорнуту письмову консультацію
E-mail: podpiska@mediapro.com.ua