Персонал, який обслуговує електроустановки, повинен бути забезпечений всіма необхідними засобами захисту, навчений правилам їх застосування і зобов’язаний користуватися ними для безпеки роботи.
Засоби захисту повинні знаходитися як інвентарні в приміщеннях електроустановки (розподільних пристроях, цехах електростанцій, на трансформаторних підстанціях, в розподільних пунктах електромереж), так як інвентарне майно оперативно-виїзних бригад, бригад експлуатаційного обслуговування пересувних високовольтних лабораторій, а також видаватися для індивідуального користування.
Інвентарні засоби захисту розподіляються між об’єктами і оперативно-виїзними бригадами відповідно до системи організації експлуатації, місцевих умов і норм комплектування.
Засоби захисту, що використовуються в електроустановках, повинні відповідати вимогам чинних державних стандартів, технічних умов щодо їх конструкції тощо.
Статті за темою:
Технічна документація при експлуатації електроустановок
Гасіння пожеж на енергетичних об’єктах під напругою
Порядок навчання електротехнічного та електротехнологічного персоналу на підприємстві
Відповідальність за своєчасне забезпечення працівників i комплектування електроустановок засобами захисту згідно з нормами комплектування, за організацію належних умов зберігання, створення необхідного запасу, своєчасне проведення періодичних оглядів i випробувань, вилучення непридатних засобів з експлуатації та організацію обліку їх несе роботодавець (власник цих засобів).
Чинним нормативно-правовим актом з охорони праці, в якому наведено перелік засобів захисту, вимоги до їx конструкції, обсяги i норми випробувань, порядку застосування i зберігання, комплектування засобами захисту електроустановок та виробничих бригад є НПАОП 40.1-1.07-01 «Правила експлуатації електрозахисних засобів».
Звертаю увагу, що розподільні пристрої напругою до 1000 В мають комплектуватися наступними основними та додатковими засобами захисту:
- Ізолювальна штанга (оперативна або універсальна) – за місцевими умовами експлуатації обладнання;
- Покажчик напруги – 2 шт.;
- Ізолювальні кліщі – 1 шт.;
- Діелектричні рукавички – 2 пари;
- Діелектричні калоші – 2 пари;
- Діелектричний килим або ізолювальна підставка – за місцевими умовами експлуатації обладнання;
- Захисні огородження, ізолювальні накладки, переносні плакати і знаки безпеки – за місцевими умовами експлуатації обладнання;
- Захисні окуляри – 1 пара;
- Переносні заземлення – за місцевими умовами експлуатації обладнання.
Корисна інформація:
Не замкнені двері до приміщення електроустановки – 100 % нещасний випадок!
Кого потрібно навчати електробезпеці. Шпаргалка для відповідального роботодавця
Комплектація розподільних пристроїв напругою понад 1000 В:
- Ізолювальна штанга (оперативна або універсальна) – 2 шт. на кожний клас напруг;
- Покажчик напруги – 2 шт. на кожний клас напруг;
- Ізолювальні кліщі (за відсутності універсальної штанги) – 1 шт. на кожний клас напруг (за наявності запобіжників на ці напруги);
- Діелектричні рукавички – не менше 2 пар;
- Діелектричне взуття – 1 пара;
- Переносні заземлення – не менше 2 шт. на кожний клас напруг;
- Захисні огородження (щити) – не менше 2 шт;
- Плакати і знаки безпеки (переносні) – за місцевими умовами експлуатації обладнання;
- Захисні окуляри – 2 пари.
Про вимоги і нормативи забезпечення працівників i комплектування електроустановок засобами захисту роз’яснив завідувач сектору нагляду у машинобудуванні, енергетиці, на транспорті та зв’язку Управління Держпраці у Рівненській області Олександр Іващук.
Джерело: прес-центр Управління Держпраці у Рівненській області