Роботодавці повинні знати, що навчання і перевірку знань з електробезпеки необхідно проходити не тільки електрикам. Щоб не допустити випадків електротравматизму і не спровокувати санкцій за несумлінне дотримання нормативних вимог, роботодавцям важливо занотувати категорії працівників, яким потрібно проводити навчання та перевірку знань.
Навчання та перевірку знань з електробезпеки повинні проходити:
- Працівники, які працюють з ручним електрифікованим інструментом І-го класу (електроінструмент, у якого всі деталі, що перебувають під напругою, ізольовані і штепсельна вилка має заземлювальний контакт). Такі працівники повинні мати ІІ групу з електробезпеки.
- Працівники, які працюють з ручним електрифікованим інструментом ІІ і ІІІ класу (ІІ клас — електроінструмент, у якого всі деталі, що перебувають під напругою, мають подвійну або посилену ізоляцію. Цей електроінструмент не має пристроїв для заземлення, номінальна напруга для електроінструмента класів І і ІІ має бути не більше 220 В для електроінструмента постійного струму, 380 В — для електроінструмента змінного струму. ІІІ клас — електроінструмент на номінальну напругу не вище 42 В, у якого ні внутрішні, ні зовнішні кола не перебувають під іншою напругою. Електроінструмент класу ІІІ призначений для живлення від безпечної наднизької напруги). Таким працівникам достатньо мати І групу з електробезпеки.
- Електрозварювальники: повинні мати не нижче II групи з електробезпеки, а електрозварювальники, яким надано право самостійного підключення зварювального обладнання до електромереж. — повинні мати III групу з електробезпеки.
- Особи, які призначаються відповідальними за електрогосподарство споживача, з числа працівників, які мають групу з електробезпеки не нижче IV, якщо у споживача використовуються електроустановки II та III категорій з надійності електропостачання на напругу до 1000 В; відповідно, якщо наявні електроустановки понад 1000 В — у відповідальної особи повинна бути V група з електробезпеки.
- Електротехнологічні працівники виробничих цехів та дільниць, які здійснюють експлуатацію електротехнологічних установок, повинні мати групу з електробезпеки не нижче II.
- Керівники структурних підрозділів, яким безпосередньо підпорядковані електротехнологічні працівники. Вони повинні мати групу з електробезпеки не нижчу, ніж у підлеглих працівників, і здійснювати технічне керівництво цими працівниками та контроль за їхньою роботою.
Періодична перевірка знань з електробезпеки проводиться:
- первинне навчання та перевірка знань усіх працівників — до початку виконання роботи;
- для працівників, які безпосередньо організовують та проводять роботи з оперативного обслуговування діючих електроустановок чи виконують у них налагоджувальні, електромонтажні, ремонтні, профілактичні випробування або експлуатують електроустановки у вибухонебезпечних, пожежонебезпечних зонах, — один раз на рік;
- для адміністративно-технічних працівників, які не належать до вищезазначеного, а також для членів комісій з перевірки знань — один раз на три роки.
Мінімальний стаж роботи в електроустановках для присвоєння чергової групи з електробезпеки:
- Для працівників, які мають вищу технічну або середню електротехнічну освіту — з ІІ групи на ІІІ групу мінімальний стаж роботи становить 1 місяць; з ІІІ групи на IV групу мінімальний стаж роботи становить 3 місяці; з IV групи на V групу мінімальний стаж роботи становить 6 місяців.
- Для працівників, що закінчили спеціалізовані ПТУ — з ІІ групи на ІІІ групу мінімальний стаж роботи становить 2 місяці; з ІІІ групи на IV групу мінімальний стаж роботи становить 3 місяці; з IV групи на V групу мінімальний стаж роботи становить 12 місяців.
- Для працівників без спеціальної освіти — з ІІ групи на ІІІ групу мінімальний стаж роботи становить 2 місяці; з ІІІ групи на IV групу мінімальний стаж роботи становить 12 місяців; з IV групи на V групу мінімальний стаж роботи становить 24 місяці.
Крім того варто зауважити, що керуючись статтею 18 Закону України «Про охорону праці» та п. 3.16 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» — не допускаються до роботи працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з питань охорони праці!
Згідно статті 13 Закону України «Про охорону праці» та п.3.18 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» відповідальність за організацію і здійснення навчання та перевірку знань з питань охорони праці покладається на роботодавця!
Джерело: Управління Держпраці