Розробляємо інструкції з охорони праці


Розробляємо інструкції з охорони праці

Інструкція з охорони праці (далі – інструкція) є актом з охорони праці підприємства, установи, організації та містить обов’язкові для дотримання працівниками вимоги з охорони праці при виконанні ними робіт певного виду або за певною професією на всіх робочих місцях, у виробничих приміщеннях, на території підприємства, будівельних майданчиках або в інших місцях.

Інструкції розробляються відповідно до «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці 29.01.1998 № 9 (у редакції наказу Міністерства соціальної політики України 30.03.2017 № 526), на основі нормативно-правових актів з охорони праці, технологічної документації підприємства з урахуванням конкретних умов виробництва та вимог безпеки, викладених в експлуатаційній та ремонтній документації підприємств ‒ виготовлювачів устаткування, що використовується на цьому підприємстві, та затверджуються роботодавцем.

Кожній інструкції присвоюються назва професії або виду робіт і скорочене позначення (код, порядковий номер).

 

Читайте також: Розроблення інструкцій з охорони праці на підприємстві: на кого це покладають

Інструкції складаються з розділів: «Загальні положення», «Вимоги безпеки перед початком роботи», «Вимоги безпеки під час роботи», «Вимоги безпеки після закінчення роботи», «Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях», інші розділи за необхідності.

Для розміщення матеріалів, які доповнюють зміст інструкцій, ілюструють чи конкретизують окремі вимоги, може передбачатись розділ «Додатки», у якому може також наводитись перелік нормативно-правових актів та актів підприємства з охорони праці, на підставі яких розроблено інструкцію.

Інструкції розробляються відповідно до переліку інструкцій, який складається службою охорони праці підприємства за участю керівників підрозділів і служб. Перелік інструкцій, зміни та доповнення до нього, затверджується роботодавцем і направляється в структурні підрозділи (служби) підприємства.

 

Читайте також: Неухильне дотримання інструкцій з охорони праці дасть змогу уникнути нещасних випадків

Загальне керівництво розробленням (переглядом) інструкцій покладається на роботодавця. Інструкції розробляються (переглядаються) безпосередніми керівниками робіт, які є відповідальними за своєчасне їх виконання. Контроль за своєчасним розробленням нових і відповідністю діючих інструкцій вимогам законодавства, їх періодичним переглядом та своєчасним внесенням змін і доповнень до них, надання відповідної методичної допомоги розробникам покладаються роботодавцем на службу охорони праці підприємства.

Інструкція набирає чинності з дня її затвердження, якщо інше не передбачено наказом роботодавця.

 

Інструкція вводиться в дію до впровадження нового технологічного процесу (початку виконання робіт), устаткування чи до початку роботи нового виробництва.

Введені в дію (переглянуті) інструкції реєструються службою охорони праці в журналі реєстрації інструкцій з охорони праці на підприємстві та видаються керівникам структурних підрозділів (служб) підприємства після реєстрації в журналі обліку видачі інструкцій з охорони праці на підприємстві.

Примірники інструкцій видаються працівникам безпосередніми керівниками робіт під час проведення первинного інструктажу або розміщуються на їх робочих місцях.

Перегляд інструкцій проводиться в строки, передбачені нормативно-правовими актами з охорони праці, на основі яких їх розроблено, але не рідше ніж один раз на 5 років, а для робіт з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, – не рідше ніж один раз на 3 роки.

 

Читайте також: Розроблення інструкцій з охорони праці — ключовий фактор безпеки на робочому місці

Інструкції переглядаються до настання строків у разі:

  • зміни законодавства України про працю та охорону праці;
  • набрання чинності новими або переглянутими нормативно-правовими актами з охорони праці;
  • аварійної ситуації або нещасного випадку, що спричинили необхідність перегляду (зміни) інструкції.

У разі зміни технологічного процесу або умов праці, впровадження нових технологій, нових видів устаткування, машин, механізмів, матеріалів, апаратури, пристроїв, інструментів та видів енергії тощо інструкція переглядається до впровадження зазначених змін.

Джерело: ПФУ

Охорона праці і пожежна безпека. Друкований журнал. Передплата – 2025

Матеріали до теми


Новий документ: Акт перевірки технічного стану вогнезахисного покриву та виробу
На сайті в розділі «Зразки документів» доступний зразок Акта перевірки технічного стану вогнезахисного покриву та виробу. Пропонуємо інструкцію щодо його ...
Всесвітній День охорони праці заплановано під девізом «Революційні підходи до здоров’я і безпеки: роль ШІ та цифровізації на роботі»
Історія Всесвітнього дня охорони праці бере початок від Дня вшанування пам’яті працівників, які загинули на роботі, вперше відзначеного американськими та ...
Зміни у законодавстві з охорони праці: результати введення у дію Постанови № 303 та перегляд процедури медоглядів
Зміни у законодавстві з охорони праці — нескінченний процес, адже у досконалості немає кордонів. Цією роботою на постійній основі займаються ...
Приймальні випробування після реконструкції та модернізації обладнання під тиском
ЗАПИТАННЯ Хто повинен проводити приймальні випробування після реконструкції та модернізації обладнання під тиском?   ВІДПОВІДЬ Згідно з пунктом 4 «Правил ...