Психосоціальна підтримка на робочому місці: як запобігти вигоранню на роботі


Психосоціальна підтримка на робочому місці: як запобігти вигоранню на роботі

Психосоціальна підтримка на робочому місці є надзвичайно важливою для забезпечення ментального здоров’я та добробуту працівників. Вона включає в себе різноманітні заходи та практики, спрямовані на зменшення стресу, покращення самопочуття та підтримку психологічного благополуччя співробітників.

Професійна діяльність – один із чинників, що дозволяє нам почуватися потрібними і корисними. Водночас неувага до психологічного комфорту в процесі роботи може мати негативні наслідки як для фізичного, так і для психічного здоров’я.

Занадто важке навантаження, ненормований робочий день, відсутність планування в процесі роботи сприяють втомі, яка може накопичуватися. Людина почувається виснаженою, ефективність праці падає. Згодом виникає явище, яке називають «вигоранням».

Читайте також: Чи потрібно включати у програму навчання і перевірки знань з ОП питання психосоціальної підтримки на робочому місці?

Що таке вигорання

Вигорання  розвивається поступово. Цей стан не є хворобою, втім він може прискорювати розвиток депресії. Вигорання – не те саме, що й стрес на роботі. Стрес виникає тоді, коли людина намагається пристосуватися до навантаження, і він не є абсолютно негативним. Вигорання розвивається, коли людині не вдається адаптуватися, а стан стресу продовжується.

Вигорання на роботі – це особливий тип стресу, пов’язаного з роботою, – стан фізичного або емоційного виснаження, який також включає почуття незадоволеності та втрати особистої ідентичності.

Важливо пам’ятати. Якщо ви маєте вигорання без психічних чи інших захворювань і потребуєте відпочинку від роботи, розв’язанням проблеми є не видача лікарняного, а зменшення навантаження на роботі чи інші особливі тимчасові умови праці.

Необхідно також оцінити, що саме в вашому випадку спричинило вигорання, до чого це призвело і яким чином можна вийти з такої ситуації.

 

Читайте також: Політика психосоціальної підтримки на робочому місці як дієвий інструмент підвищення працездатності

Як запобігти вигоранню на роботі?

  1. Розділяйте роботу і дозвілля. Не беріть робочі завдання додому і не розв’язуйте особисті проблеми на роботі.
  2. Плануйте роботу заздалегідь, навчіться казати «ні» і чітко визначайте пріоритетність виконання завдань.
  3. Чітко дотримуйтеся визначених пріоритетів.
  4. Піклуйтеся про фізичний стан. Намагайтеся достатньо спати, повноцінно харчуватися і зберігати здоровий рівень фізичної активності.
  5. Любіть себе, цінуйте свій час, будьте щирими з близькими, будуйте хороші відносини на роботі, підтримуйте відкриту робочу атмосферу, більше посміхайтеся.
  6. Визначте власні можливості та план кар’єрного зростання, намагайтеся час від часу підвищувати кваліфікацію.
  7. Сприймайте свою роботу як вагому. Адже кожна професія є важливою і кожен внесок має значення.

Джерело: Управління Держпраці

Підбірка основних документів з охорони праці і пожежної безпеки для підприємства

Матеріали до теми