При виконанні робіт на висоті потрібно дотримуватись Правил охорони праці робіт на висоті (НПАОП 0.00-1.15-07). Правила охорони праці під час виконання робіт на висоті (далі – Правила) поширюються на суб’єктів господарювання, які організовують або виконують роботи на висоті, у тому числі верхолазні роботи, і встановлюють вимоги безпеки і охорони праці під час здійснення будівництва, монтажу (демонтажу) конструкцій і обладнання, ремонту, реконструкції, експлуатації об’єктів.
Правила встановлюють єдиний порядок організації і виконання робіт на висоті з метою забезпечення безпеки працівників. Цей нормативний документ встановлює вимогу носіння каски та використання страхувального пояса при виконанні робіт на висоті; містяться тут і інші норми.
Читайте також: Щодо безпечного виконання робіт на висоті: поради фахівців з питань безпеки праці
Кого допускають до робіт на висоті
До виконання робот на висоті допускаються особи, які досягли 18 років, які пройшли професійний відбір відповідно до Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі, медичний огляд відповідно до вимог Положення про медичні огляди робітників певних категорій.
Роботи на висоті відносяться до робіт з підвищеною небезпекою, тому задіяні в цих роботах люди повинні проходити щорічне спеціальне навчання відповідно до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці;
Організація робіт на висоті
Під час організації робіт на висоті слід ураховувати, що основними небезпечними виробничими факторами під час виконання цих робіт є: падіння працівника або падіння предметів; супутніми можуть бути фактори: пожежна небезпека, дія електричного струму, та інші несприятливі умови тощо;
Під час організації робіт на висоті важливими орієнтирами (аспектими) є:
- безпека під час аварійного відключення електроенергії;
- впровадження електронного документообігу в системі управління охороною праці;
- заходи стосовно належного утримання будівель і споруд, моніторинг за їх технічним станом роботодавцем;
- інформування працівників підприємства про причини настання н/в на виробництві;
- дотримання вимог законодавства України про працю в частині охорони праці.
Читайте також: Порядок дій у разі виявлення небезпеки впливу на працівників хімічних речовин
Джерело: Управління Держпраці