Мікроклімат виробничих приміщень — це метеорологічні умови внутрішнього середовища цих приміщень, які визначаються спільною дією на організм людини температури, вологості, швидкості руху повітря, теплового випромінювання. Відповідно до чинних санітарних норм, метеорологічні умови робочої зони визначаються на висоті 2 м над рівнем підлоги.
Оптимальні мікрокліматичні умови — це таке поєднання кількісних показників мікроклімату, які при тривалій і систематичній дії на людину забезпечують збереження нормального теплового стану організму без напруження механізмів терморегуляції. Вони забезпечують почуття теплового комфорту і створюють передумови для високого рівня працездатності. Людина працездатна і гарно себе почуває, якщо температура навколишнього повітря перебуває у межах 18 – 20 °С, відносна вологість — 40 — 60 %, а швидкість руху повітря — 0,1 — 0,2 м/с.
Вибухонебезпечне середовище: як гарантувати безпеку та зберегти кошти підприємства — читайте в журналі «Охорона праці і пожежна безпека»
Висока температура
При високій температурі та вологості може статись перегрів тіла, навіть тепловий удар. Висока температура у виробничому приміщенні призводить до інтенсивного перерозподілу крові від внутрішніх органів до шкіри. Змінюється діяльність серцево-судинної системи, пульс прискорюється і може досягти 100 ударів на хвилину, що спричиняє інтенсивне потовиділення, розширення судин. Фізична робота в умовах підвищеної температури призводить до різкого прискорення серцебиття. Артеріальний тиск падає, дихання прискорюється.
Переохолодження та відмороження: як вчасно та правильно надати допомогу — читайте в журналі «Охорона праці і пожежна безпека»
Низька температура
При низькій температурі може статись переохолодження організму, що призведе до застудного захворювання. В умовах дії низьких температур поверхневі судини м’язів і шкіри рук, ніг, обличчя звужуються. Це призводить до зниження кровотоку на всіх ділянках тіла людини підвищується в’язкість крові, що зменшує її приток до переохолодженої поверхні.
Робочий простір в офісі: працюємо без травм — читайте в журналі «Охорона праці і пожежна безпека»
Вологість
Вологість повітря характеризується значенням відносної вологості – це виражене у відсотках відношення абсолютної вологості до максимального значення при даній температурі. При підвищеній вологості повітря ускладнюється випаровування вологи з поверхні шкіри і легень, що різко знижує працездатність людини.
Кондиціонер: друг чи ворог? Або як уникнути проблем зі здоров’ям на виробництві — читайте в журналі «Охорона праці і пожежна безпека»
Рух повітря
Рух повітря здійснює одночасно термічний і механічний вплив (робота кондиціонера, протяги, вентиляція). Мінімальна швидкість повітряного потоку відчувається людиною — 0,2 м/с. Якщо повітряні потоки мають температуру до 36 ºС, організм відчуває освіжаючу дію, а за t > 40 ºС вони діють гнітюче.
Читайте також: Про заходи безпеки під час роботи в спеку
Значні коливання параметрів мікроклімату призводить до порушення терморегуляції організму, тобто здатність організму підтримувати температуру тіла на відносно постійному рівні 36,6 —36,9 ºС.
Безпека праці у воєнний час: відповіді на актуальні питання — тематичне видання від експертів журналу «Охорона праці і пожежна безпека» • (067) 317-58-86
Джерело: Управління Держпраці
Живий журнал «Охорона праці і пожежна безпека»
Доступний 24/7 у смартфоні, на планшеті чи комп’ютері
- зразки документів
- моніторинг законодавства
- роз’яснення
- відповіді на запитання
- досвід провідних компаній
Презентаційний номер: e.oppb.com.ua
0 (800) 219-977