
Березень – місяць обізнаності про туберкульоз.
Туберкульоз є одним із небезпечних професійних захворювань працівників медичної галузі.
Упродовж останніх десяти років у Чернівецькій області було зафіксовано два випадки на захворювання туберкульозом внаслідок виконання своїх трудових обов’язків, зокрема, в обласному протитуберкульозному диспансері та обласному бюро судово – медичної експертизи. Постраждалі – молодша медична сестра спеціалізованого закладу та лікар – судово-медичний експерт.
Під загрозою захворіти не небезпечну хворобу – не лише персонал спеціалізованих протитуберкульозних установ, але й фахівці загально-лікарняної мережі закладів охорони здоров’я.
Загалом медичні працівники, які працюють у протитуберкульозних закладах, входять до найвищої групи ризику. Серед них – персонал бактеріологічних та клінічних лабораторій, оскільки працює в контакті не тільки з хворими на туберкульоз, але й з живою патогенною культурою, змішаною патогенною неспецифічною флорою.
Професійні ризики захворіти туберкульозом мають медичні працівники стаціонарних відділень протитуберкульозних закладів – фтизіатри, медичний та молодший медичний персонал.
Заразитися хворобою можуть: сімейні лікарі, медики хірургічних відділень, анестезіологи під час проведення оперативного втручання на надання необхідної медичної допомоги хворим, лікарі судово – медичні експерти, котрі проводять розтин тіл з діагнозом «туберкульоз».
Читайте також: Безпечні умови праці у міжсезоння: профілактика ГРВІ
Що загалом варто знати про туберкульоз і шляхи передачі хвороби
Туберкульоз – інфекційна хвороба, викликана мікобактерією туберкульозу. Вона може вражати всі органи й системи, крім волосся і нігтів, проте найчастіше вражає органи дихання.
Туберкульоз не передається через рукостискання, поцілунки, спільний посуд, їжу, воду або предмети побуту.
Основний шлях передачі – повітряний. Інфікування туберкульозом відбувається під час кашлю, чхання або розмови з людиною, яка хворіє на ТБ і виділяє мікобактерії.
Ризик зараження залежить від тривалості та інтенсивності контакту, кількості бактерій, що потрапляють у дихальні шляхи здорової людини, а також від стану її імунної системи.
Захворіти може будь-хто, незалежно від соціального статусу. Вчасне виявлення та лікування туберкульозу – запорука одужання.
Симптоми туберкульозу:
- кашель, який триває довше ніж два тижні;
- температура тіла вище 37°C упродовж тижня; задишка; біль у грудях; втрата апетиту й невмотивоване схуднення; постійна слабкість; нічна пітливість.
Розроблення документів з цивільного захисту
Індивідуальний підхід • Стислі терміни виконання • Доступна ціна
0 (800) 219-977 • info@mediapro.com.ua
Як вберегтися від хвороби працівникам медичної сфери
З метою профілактики професійного захворювання на туберкульоз, медичні працівники зобов’язані:
- проходити в установленому чинним законодавством порядку відповідні медичні огляди;
- цілковито дотримуватися посадових інструкцій та інструкцій з безпеки праці;
- проходити додаткові навчання та перевірку знань з безпеки та гігієни праці, інструктажі; профілактичні заходи;
- використовувати під час виконання своїх трудових обов’язків спеціальні засоби захисту, спецодяг, спецвзуття тощо.
Джерело: Управління Держпраці