Одним із можливих форматів побудови трудових відносин в умовах воєнного часу є дистанційна робота. Це така форма організації праці, за якою працівник виконує роботу поза робочим приміщенням чи територією роботодавця, в будь-якому місці за своїм вибором та з використанням інформаційно-комунікаційних технологій або іншого обладнання, яке рекомендовано або надається роботодавцем.
Загальне правило дистанційної роботи відображене у статті 14 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 р. № 2694-XII (далі — Закон № 2694) говорить, що при виконанні роботи за трудовим договором про дистанційну роботу працівник самостійно несе відповідальність за забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці на обраному робочому місці.
Журнали реєстрації — зручні реєстраційні форми для фіксування інструктажів
Замовити: 0 (800) 219-977
За що відповідає роботодавець при дистанційній роботі працівника
По-перше, роботодавець зобов’язаний систематично проводити інструктаж працівника з охорони праці і протипожежної безпеки в межах використання таким працівником обладнання та засобів, рекомендованих або наданих роботодавцем (ст. 13 Закону № 2694).
По-друге, роботодавець несе відповідальність за безпечність і належний технічний стан обладнання та засобів виробництва, що передаються працівнику для виконання дистанційної роботи.
Таким чином, фактично обов’язки роботодавця із забезпечення охорони праці дистанційним працівникам обмежуються проведенням інструктажів та передачею обладнання в належному стані. Очевидно, що в цілях безпеки життя та здоров’я працівника під час повітряних тривог критичне значення матимуть саме якісно розроблені та своєчасно проведені інструктажі роботодавця з охорони праці.
З урахуванням цього, роботодавцю найбільш доречним буде розробити окрему інструкцію з охорони праці про дії дистанційного працівника під час оголошення повітряної тривоги. Водночас варто взяти до уваги той факт, що дистанційну роботу можна здійснювати з будь-якого місця, тож в інструкції потрібно навести рекомендації як щодо дій вдома, так і для дій у громадських закладах чи на відкритому просторі.
Із такою інструкцією працівника слід ознайомити, а також провести інструктаж з охорони праці залежно від виду (позаплановий, цільовий тощо), як цього вимагають норми Закону № 2694. Інструктажі та перевірку знань можна провести дистанційно — за допомогою сервісів відеоконференцій. У такому разі підтвердження проведення інструктажу (навчання) вважається факт обміну відповідними електронними документами між роботодавцем та працівником.
Журнал реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці
Замовити 0 (800) 219-977
Джерело: Пенсійний фонд України