Підприємства, мають у власності комплекси автомобільних заправних станцій (далі — АЗС), частина яких у зоні бойових дій. Також є АЗС на підконтрольній території України навіть за сотні кілометрів від будь-яких бойових дій, але вони з об’єктивних причин теж не працюють. Виникає необхідність законсервувати ці об’єкти основних фондів (далі — ОФ) до закінчення воєнного часу.
Основні моменти процедури консервації та як її правильно оформити
Під консервацією мають на увазі комплекс заходів, спрямованих на довгострокове (але не більше трьох років) зберігання ОФ у разі припинення виробничої та іншої господарської діяльності з можливістю подальшого відновлення їх функціонування (п. 2. Положення про порядок консервації основних виробничих фондів підприємств, затверджене постановою Кабміну від 28.10.1997 р. № 1183).
З визначення зрозуміло: якби об’єкт ОФ вважався законсервованим, мало просто його не експлуатувати — щодо такого ОФ має бути:
1) виконано комплекс консерваційних заходів з метою підготувати об’єкт до тривалого зберігання для того, щоб запобігти втраті його працездатності;
2) передбачено довгострокове припинення його діяльності.
Для підготовки обгрунтованих матеріалів щодо консервації основних фондів підприємства та тимчасового виведення їх з виробничого процесу на підприємстві утворюється комісія з питань проведення консервації основних фондів на чолі з керівником підприємства. Рішення про тимчасове виведення основних фондів з виробничого процесу та їх консервацію виноситься цією комісією за формою згідно з додатком № 1 Положення про порядок консервації основних виробничих фондів підприємств, затвердженого постановою Кабміну від 28.10.1997 р. № 1183 (далі — Положення).
Комісією визначаються основні фонди підприємства, що підлягають консервації: найменування та місцезнаходження, балансова вартість.
Складається проект консервації, затверджений і погоджений відповідно до пункту 6 Положення, який визначає перелік робіт, ресурсів (матеріальних і трудових) та кошторис витрат, пов’язаних з проведенням консервації основних фондів підприємства, за формою згідно з додатком № 2 Положення.
Далі безпосередньо проводяться роботи з консервації автозаправної станції на підставі проекту. Роботи з консервації та ліквідації проводяться відповідно до планів, що забезпечують виконання проектних рішень щодо забезпечення промислової безпеки та охорони навколишнього середовища. При консервації повинні передбачатися заходи щодо запобігання утворенню в технологічній системі вибухонебезпечних сумішей (продування інертним газом, контроль за ефективністю продування тощо), а також пробок внаслідок гідратоутворення або замерзання рідин.
Після закінчення робіт, пов’язаних з консервацією основних фондів підприємства, за участю комісії, складається акт про прийняття основних фондів на консервацію, який затверджується керівником.
Дату, з якої основні фонди підприємства вважаються законсервованими, визначає власник (власники).
Керівник підприємства, основні фонди якого законсервовані, несе встановлену чинним законодавством відповідальність за їх збереження.
Джерело: Управління Держпраці