У Балакліївській громаді запрацювала експериментальна протимінна машина, яку розробили інженери кількох харківських підприємств за сприяння обласної військової адміністрації, ДСНС і волонтерів.
Технічна новинка роботизована, тому оператор може керувати нею на відстані 100 метрів.
Загалом модель нагадує гусеничний трактор, який оснастили обладнанням з бойового танка. Саме тому машина може знешкодити фактично всі види закладених боєприпасів, якими густо всипана територія регіону, що наближена до лінії фронту чи була в окупації.
Принцип роботи технічної новинки доволі простий. «Це звичайне натискання, — пояснив керівник групи управління розмінування у Харківській області Максим Мельник. — Тобто йде тракторний коток, натискає на землю — і все, що є у землі, повинно спрацювати. А якщо трапляються розтяжки, то він їх знімає».
Фактично харківські інженери розробили механізм, близький до зарубіжних аналогів. Його так само запускають перед саперами, аби спровокувати детонацію вибухонебезпечних предметів і врятувати життя військовим.
Журнал реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці
Замовити: 0 (800) 219-977
За словами голови ХОВА Олега Синєгубова, експериментальна машина поки що виготовлена в єдиному екземплярі. Але є надія, що вона пройде сертифікацію й буде запущена у серійне виробництво. Потреба в такій техніці надзвичайно велика.
Харківщина зараз вважається одним із найзасміченіших вибухівкою регіоном. Тому навесні тут вдалося засіяти лише 40 відсотків сільськогосподарських угідь.
Кацапи заклали і розсипали свої смертоносні «гостинці» фактично скрізь — на узбіччях доріг, по лісових стежках, в рекреаційних зонах.
«Сьогодні ми приблизно знаємо, де в області розташовані протитанкові мінні поля, де загарбники будували укріплення і загорожі, — каже Максим Мельник. — На жаль, маємо також чимало хаотично розкиданих мін».
Трапляються й узагалі жорсткі сюрпризи. У Чугуївському районі сапери нещодавно знайшли 250 мін, які були дуже щільно закладені під 300-метровою лінією електропередач між селами Гракове та Мосьпанове. Звісно, це приклад якоїсь хворобливої фантазії москалів, що не вписується в жодну уяву про здоровий глузд. Але навіть хаотично розкидані боєприпаси несуть із собою смерть, тому рятувальники області потребують чимало одиниць спеціальної техніки.
Недавно у своє користування вони отримали Nissan Navara від колег з Естонії, а також машину MV-4. Невдовзі саперам обіцяють передати ще два роботизовані спецавтомобілі MV-10.
За даними фахівців, повне розмінування території області може тривати кілька десятиліть. Нині тут працюють 20 піротехнічних підрозділів ДСНС та міжнародні місії.
Джерело: Україна молода
Спецвипуск № 1, 2023
- Як діяти в разі виникнення забоїв, переломів, кровотеч, опіків, уражень електричним струмом
- Як допомогти пораненим під час збройних протистоянь та транспортуванні їх в укриття
- Багато іншого про дії при виникненні загрозливих станів для життя