Дещо про аерозольне пожежогасіння: типи, принципи роботи та особливості


Дещо про аерозольне пожежогасіння: типи, принципи роботи та особливості

Аерозольне пожежогасіння — один із нестандартних методів боротьби з поширенням відкритого вогню. Принцип дії заснований на виділенні дрібних твердих частинок аерозолю, які здатні зупиняти реакцію горіння в приміщенні, що захищається, виробничому або складському об’єкті.

Вогнегасна речовина утворюється в результаті процесу горіння всередині корпусу генератора.

Аерозольне пожежогасіння ґрунтується на припиненні горіння при використанні аерозолеутворювальних вогнегасних сумішей, генераторів вогнегасного аерозолю або автоматичних установок аерозольного пожежогасіння (АУАП).

Високотемпературний струмінь вогнегасних сумішей діє на пожежу як сильний інгібітор, а дрібні частинки з генераторів вогнегасного аерозолю щільно покривають все всередині приміщення і ліквідують вогнище займання, перешкоджаючи його поширенню. Відбувається гасіння полум’я зустрічним потужним потоком дрібнодисперсних частинок та зважених у газовій хмарі інертних продуктів горіння із генераторів. Утворюється область підвищеного тиску, завдяки чому витісняється кисень із зони горіння. Це також характеризується швидким зниженням температури в приміщенні.

Читайте також: Пожежне обладнання: різновиди пожежних рукавів та стволів для гасіння вогню

Такий спосіб боротьби з пожежею нагадує використання порошкових систем пожежогасіння або порошкових вогнегасників, які утворюють хмару дрібних твердих частинок.

 

Конструктивно генератор вогнегасного аерозолю являє собою металевий корпус, всередині якого знаходиться твердий аерозолеутворюючий склад (шашка) в оболонці з суміші, що охолоджує. Для спрацьовування шашки використовують вузли запуску різного принципу дії.

 

Процес роботи генератора аерозолю

При спрацьовуванні генератора в приміщенні виникає густа аерозольна хмара, яка заповнює собою все приміщення. При контакті хмари з полум’ям аерозоль замінює вільні радикали кисню, таким чином припиняється процес горіння на фізико-хімічному рівні.

Аерозольні системи пожежогасіння застосовуються для:

  • гасіння пожеж з горінням твердих речовин, що не супроводжуються тлінням
  • гасіння пожеж з горінням рідких речовин, розчинних та нерозчинних у воді
  • гасіння пожеж із горінням електроустановок, що знаходяться під напругою

 

Переваги аерозольного пожежогасіння

Ефективність. Системи вогнегасного аерозолю мають дуже високу вогнегасну здатність порівняно з іншими засобами об’ємного пожежогасіння.

Читайте також: Класифікація пожеж та їх різновиди

Високі експлуатаційні характеристики:
Можливість монтажу та експлуатації при впливі температур від -50 °С до +50 °С;
Стійкість до впливу ударних та механічних навантажень.
Можливість гасіння електроустановок до 40 кВт без зняття напруги.

Простота монтажу. Не потребує встановлення додаткового обладнання та підведення комунікацій.
Легкість експлуатації. Потребує мінімального подальшого обслуговування на весь термін експлуатації.
Нешкідливість та екологічність. За умови правильного монтажу не завдає шкоди об’єкту, що захищається. При спрацьовуванні легко видаляється з поверхні предметів.

Читайте також: Пожежна безпека на будівельному майданчику: як уникнути загорянь і виробничих травм та збитків, яких вони завдають

Джерело: ANTIFIRE

Практикум «Аудит пожежної безпеки: як підготуватися до перевірок»

Матеріали до теми


Вимоги до інструкцій з пожежної безпеки: інфографіка від журналу «Охорона праці і пожежна безпека»
Редакція журналу «Охорона праці і пожежна безпека» підготувала інфографіку, що висвітлює основні вимоги до інструкцій з пожежної безпеки. У ній ...