Проект групи компаній «МЕДІА-ПРО»
Отримувати новини

Новини

Повернутися до переліку новин

Чим небезпечні кліщі

В Україні реєструються випадки інфекційних хвороб, переносниками яких є кліщі. Що ми знаємо про цих членистоногих?

Пік активності кліщів припадає на травень-червень та серпень-жовтень. Кліщі — дрібні членистоногі тварини, розмірами — 0,5–1 мм. Через такі малі розміри більшість видів кліщів невідомі людині.

Чисельні види кліщів живуть в ґрунті, прілому листі та відіграють важливу роль у вторинній переробці органічної рослинної речовини. Багато видів проживають на рослинності, в траві, на деревах, тобто живляться соком рослин, інші види хижі

На відміну від деяких інших членистоногих, кліщі злитнотілі — мають тіло не поділене на видимі частки. Голова, тулуб та черевце можна тільки умовно виділити, здогадуючись про їх межі за характерними поперечними рядами щетинок та щитками, що додатково обмежовують поверхню тіла.

Лісові кліщі поширені по всій Україні. З початком літа активізувалися кліщі, чиїх укусів людині слід остерігатися під час відпочинку на природі.

Кліщі родини іксодових — «енцефалітні кліщі», зустрічаються у лісі, на луках, пасовищах, а в останнє десятиріччя, за умов інтенсивних процесів урбанізації, перемістились у сквери та паркові зони міст.

Іксодові кліщі нападають на всіх стадіях розвитку. Вони можуть нападати активно: луговий кліщ буде рухатися у напрямку вибраної жертви, а лісовий кліщ частіше всього буде очікувати свою жертву десь на траві, на кущах чи гілках дерев.

Кліщі є переносниками тяжких захворювань. Це вірусний кліщовий енцефаліт, хвороба Лайма (бореліоз), туляремія, геморагічні лихоманки та інші. Від хворої людини до здорової збудники цих захворювань не передаються.

Блукаюча еритема, підвищення температури, почервоніння на шкірі. Коли кліщ присмоктується, він не викликає ні свербіння, ні болісних відчуттів, тільки через добу, коли починається запалення на шкірі, людина може його самостійно виявити.

Бореліоз виявляється в 23 регіонах України.

Збудник корости — кліщ, який паразитує у верхніх шарах шкіри. Джерелом зараження є хвора на коросту людина. Основний шлях поширення хвороби — сімейно-побутовий у разі безпосереднього контакту з хворою людиною: сон в одному ліжку, статеві контакти або через речі, якими користувався хворий: постільна і натільна білизна, одяг, рушники, рукавички, іграшки, гроші.

Основними «годувальниками» кліщів є дикі тварини і домашня худоба, що пасеться в лісі та на галявинах. Але нападають вони і на людей. Перший пік активності кліщів розпочинається навесні та закінчується в середині липня, а другий триває з серпня по жовтень, — саме в цей час, перебуваючи на природі, треба бути дуже обережними.

Фахівці радять при відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, одягати щось однотонне, бажано світлого кольору (на світлому добре помітно комах). Краще, коли одяг з довгими рукавами, щільно прилягає до тіла. Голову теж обов’язково захищати.

Для того, щоб голівка не залишилась в тілі, треба знімати кліща не ривком, а поступово, витягуючи його з тіла. Якщо ж це сталося, то необхідно цю ділянку обробити антисептиком та видалити рештки кліща.

Джерело: Управління ДержпраціРозсилка новин